Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, przekłada się, przy Twoim Newtonie tym bardziej. Zobacz post z 27 grudnia - Gassendi sfotografowany przy f10 i f~22 (3555 mm i ~7800 mm). Przy f10 4x krótsze czasy naświetlania "mrożą" seeing. Jak jest dobry można robić aviki przy f20. Dla Newtona 8" f5 brałbym kamerkę mającą jak najmniejszy piksel, bo szczegółów i tak będziesz miał więcej niż kamerka z pikselem 3,7 zarejestruje. Dla 8" o ile lustro masz OK to ASI 178 jest OK plus do tego barlow 2-3x. Ja przy 8" SCT używałem DMK z pikselem 5,6 i barlowy 2x - 3x robiące ogniskową 4 - 6m. A jak chcesz całą tarczę - to weź lustrzankę i psrtykniesz nawet w kolorze :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, kosmitek napisał:

Hej ludzie! Co tu taka cisza? Wstawiajcie zdjęcia :D Jestem tak głodny Księżyca, że już nie mogę wytrzymać przy tej okropnej pogodzie.

 

To może masz receptę na przegonienie chmur ? Gdzies w Polsce jest pogoda ? Ja nie widziałem skrawka czystego nieba od Wigilii.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2021 o 20:25, kosmitek napisał:

Niestety nie mam :( Tak się nakręciłem po Sylwestrowej nocy, że już nie mogę wytrzymać do kolejnej okazji obserwacji Księżyca.

Widzę że nie tylko ja obserwowałem księżyc w sylwestra zamiast się bawić :icon_biggrin: Ze strachu przed zabłąkaną rakietą za 5 dwunasta zwinąłem sprzęt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też obserwowałem w Sylwestra, ale ok. 22 przyszła mega gęsta mgła. 

Newton pokazał kły, seeing był średnio-słaby ale w chwilach spokoju widoki w pow. 270x z bino były naprawdę zacne. Może Kryzysów i Petavius wyglądały pięknie. Kocham obserwować Księżyc, chyba nigdy mi się nie znudzi. Za każdym razem odkrywam coś nowego, już się szykuję na najlepszy okres obserwacyjny czyli wiosenne widoki po zachodzie Słońca kiedy Księżyc wysoko wisi na niebie. 

Naprawdę polecam dużego newtona do obserwacji Księżyca, w małym refraktorze też wygląda zacnie, ale prawdziwa zabawa zaczyna się od 8 - 10 calowego lustra.    

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, anatol napisał:

Newton pokazał kły, seeing był średnio-słaby ale w chwilach spokoju widoki w pow. 270x z bino były naprawdę zacne. Może Kryzysów i Petavius wyglądały pięknie.

Widziałeś "mojego" Petaviusa właśnie z tej nocy? Zachwyciłem się nim.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, kosmitek napisał:

Widziałeś "mojego" Petaviusa właśnie z tej nocy? Zachwyciłem się nim.

 

Widziałem. Nie jest to jeszcze poziom Loxleya czy Oberona, ale twój entuzjazm jest wspaniały. Fajnie że nasza księżycowa społeczność wzbogaciła się o kolejnego fana Selene. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, holeris napisał:

Nie wiem czy ktoś już wrzucał, ale WOW!

ano wow, gościu ma tupet :P "This film is protected by copyright. Illegal distribution is prohibited."

ale to zrozumiałe, na pewno wydał fortunę wysłajac rakietę do księżyca żeby zarejestrować tak wyjątkowy autorski materiał :Boink:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data 01.01.2021 godzina 01.10. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow TV 2” x2, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w RegiStax 6.

Postanowiłem pokazać jeszcze jeden zakamarek z Sylwestrowej nocy. Widzimy kratery Cleomedes (ten po prawej od środka kadru), mocno zacieniony Geminus (centrum kadru) oraz m.in stary krater Messala (po lewej od centrum kadru). Jak już pisałem wcześniej warunki tej nocy były trudne. Seeing fajny ale za to potężne mleko z chmur dlatego przy obróbce zostało utraconych trochę półcieni (może to dobry temat aby założyć w Klubie wątek "Bawimy się materiałem - Księżyc w dużej skali"?). Obok krateru Geminius widoczny jest niezidentyfikowany ciemny prosty rów. Ciekawy czy ma jakąś nazwę. Zaskakuje mnie, że na powierzchni Księżyca jest tak wiele miejsc nienazwanych.

2021-01-01-0056_2-Moon_lapl4_ap324_conv_ps_regi_FB.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
4 minuty temu, lemarc napisał:

Na drugiej fotce jest szczelina szerokości 0,5 km. na lewo od Yerkesa, wyraźnie i kontrastowo...

Wydaje mi się, że lepsze szczegóły wychodzą na mniejszych rozmiarowo zdjęciach, typu 1000 x 800 pikseli niż 3000  x 2000 pikseli. Może wynika to z nierównej ostrości na matrycy? Może z szybkości rejestracji - małe to 100 kl/s i trafi się czasem dobry moment. Przy 20 - 30kl/s rejestracja rozciągnięta jest w czasie i wynik jest średni. Wczoraj szedłem ze sprzętem do obserwatorium i wynik uśredniły chmury :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data 17.01.2021 godzina 17.15 Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow TV 2” x2, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS.

Z ukłonami dla @Loxley :)  bo to on podpowiedział mi aby zwrócić uwagę na ten obszar. Noc miała być cała bezchmurna okazało się, że miałem niecałe dwie godziny przerywane chmurami. Siarczysty mróz skutecznie nie pozwalał się skupić i operować palcami.

 

Morze Smytha (Mare Smythii, pierwsze zdjęcie, przy krawędzi globu) i Morze Brzegowe (Mare Marginis, drugie zdjęcie, przy krawędzi globu). Jest to swego rodzaju rzadki widok ale korzystna libracja pomogła lepiej przyjrzeć się tym obszarom. Szczerze to dla mnie nic szczególnego bo brakuje cieni itp. Jednak ze względu takiej pozycji skupiłem się także na tym obszarze. Niestety z niewiadomych powodów jedno ujęcie kamerka zrobiła w mono i przez to obraz wygląda jakby przeszedł przez sitko (normalne to?). To co mnie najbardziej interesuje to nazwy struktur, wzgórz widocznych na samej krawędzi Księżyca (jak wiecie to śmiało napiszcie mi). Dołączam jeszcze sklejkę dwóch zdjęć.

2021-01-17-1609_0-Moon_lapl4_ap418_conv_PANO_FB.jpg

 

2021-01-17-1615_6-Moon_lapl4_ap415_conv_PANO_FB.jpg

 

BezNazwy_Panorama1_ps_FB_small.jpg

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, wygląda to nieźle! :like: Całkiem dobre i duże zdjęcia.

Siateczkę na zdjęciu rozmyj usuwaniem szumu lub Gausem o r=1, będzie wyglądało lepiej (jak fot. nr 2).

Może robiłeś przez różne filtry, a pod filtrem masz zapisany różny format domyślny czy różne kodeki? Czasem zapomina się zmienić. Np. FireCapture tak ma.

 

Co do opisu to Virtual Moon Atlas opisze pobliże zaznaczonego obszaru, tu VMA z teksturą LRO WAC (są inne, Kaguya jest ciekawa - płaskorzeźba pokazująca fajnie szczeliny). Obraz to jest widziany "z boku" Księżyca, bo w ustawieniu "na wprost" zlewały się opisy.

Program jest całkowicie darmowy :D

obraz.thumb.png.8352144428730b7b8964c3e6795c9779.png

 

Uwaga: to fragment pierszego zdjęcia Marka (Kosmitka), zdjęcia z siateczką - gauss 1,0, nieostra maska r=3, high pass sharpen - opcja sharp light (no nie wiem jak po polsku) r=2. Lekko krzywe by cienie wyciemnić a reszte rozjaśnić.

Ogólnie jest zasada, by zaczynać od większego promienia i zmniejszać promień wyostrzenia. Byle nie za dużo razy, bo kaszka wyjdzie.

obraz.thumb.png.296cdab407275c76a1aa191323c62262.png

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kosmitek napisał:

Niestety z niewiadomych powodów jedno ujęcie kamerka zrobiła w mono i przez to obraz wygląda jakby przeszedł przez sitko (normalne to?). To co mnie najbardziej interesuje to nazwy struktur, wzgórz widocznych na samej krawędzi Księżyca (jak wiecie to śmiało napiszcie mi). Dołączam jeszcze sklejkę dwóch zdjęć.

 

 

Pewnie trzeba zrobic debayeryzację. Mam kolorową ASI 224, nagrywam w FC czarno biało, potem robię debayeryzacje w PiPP, aby uzyskac kolorowe AVI. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Charon_X napisał:

Pewnie trzeba zrobic debayeryzację. Mam kolorową ASI 224, nagrywam w FC czarno biało, potem robię debayeryzacje w PiPP, aby uzyskac kolorowe AVI. 

Dzięki za wskazówkę jednak pozostałe pliki avi mam w kolorze. Jeden tak się zrobił. Nadal poznaję nową kamerkę także pewnie utworze nowy temat z pytaniami :D albo sam do niektórych rzeczy dojdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Misza napisał:

... Na zastosowanie Powermate'a warunki jednak nie pozwoliły.

Dokładnie, zrobiło się ciepło, niebo co chwilę przesłaniały niby cienkie chmury ale ciężko było ustawić stały czas ekspozycji jak i ostrość. Po 2 avikach zwinąłem się do domu :( Może dziś? Nadzieja umiera ostatnia, ale niestety na meteoblue pokazują jet stream 27km/h, czyli raczej reduktor ogniskowej by się przydał, a nie barlowy czy inne ekstendery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.