Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

To jest moje pierwsze zdjęcie księżyca z przedwczoraj w bardzo kiepskich warunkach. Właściwie zajmowałem się testami na jasnych gwiazdach prowadzenia platformą Leszka Jędrzejewskiego. Nakręciłem minutowy filmik kamerką Philips i poddałem automatycznej obróbce w RegiStax. Sprzęt to mojej roboty reflektor 250/1000 + barlow 2x 1,25" Soligor. Teleskop na platformie równikowej.

pozdrawiam

Langrenus.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj przywitałem się z Registaxem po półrocznej przerwie, za sprawą Księżyca oczywiście, bo tyle czasu upłynęło mniej więcewj od ostatniej poważnej sesji. Nagrałem trochę matariału (45 avików zaledwie) i zdołałem, je obrobić w 4 godziny, ale to materiał przeciętny, zrobiony w ognisku gł. gdyż użycie barlowa wymaga lepszych warunków. Zdążyłem przed nadejściem mgły, która stworzyła ciekawe klimaty do zdjęć.

271106a.JPG IMG_4445b.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest moje pierwsze zdjęcie księżyca z przedwczoraj w bardzo kiepskich warunkach. Właściwie zajmowałem się testami na jasnych gwiazdach prowadzenia platformą Leszka Jędrzejewskiego. Nakręciłem minutowy filmik kamerką Philips i poddałem automatycznej obróbce w RegiStax. Sprzęt to mojej roboty reflektor 250/1000 + barlow 2x 1,25" Soligor. Teleskop na platformie równikowej.

pozdrawiam

 

Czy platforma była już testowanan na DSach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem że zobaczę nowe fotki Księzyca kolegów, ale chyba jeszcze nie obrobili materiału. Z wczorajszej nocy mam do pokazania cztery fotki (będzie więcej) a z dzisiejszej do piero będę obrabiał, więc nadrobię trochę zaległości. Seeing jak zawsze miałem marny, ale trzeba się przełamać i robić, a nóż będzie widelec. <_< SC 10" ,barlow 2x, Logitech i przeciętnie 12% materiału z 300 klatek w każdym przypadku, dlatego fotki nieco chropowate. Od lewej kratery: Encke, Gassendi, Flamsted, oraz Prinz.

Video_9.JPG

Video_57.JPG

Video_69.JPG

Video_75.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam cztery kolejne fotki kraterów z dwóch ostatnich nocy, wszystkie przez SC 10" z barlowem 2x, webcam Logitech 4000. Widać kolejno: zatopiony lawą krater bez nazwy (E), krater Schickard, kratery Nasmyth i Phocylides, oraz okolica krateru Doppelmayer.

Video_6_31206_filtered.JPG

Video_54_31206_filtered.JPG

Video_58_31206_filtered.JPG

Video_65_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie zejdę z balkonu do poziomu gruntu, nie uda mi się zrobić fotek na lepszym poziomie. Tylko wyjazd na wieś ze sprzętem i PC-tem może coś zmienić na lepsze w tej materii, ale trzeba jeszcze trafić na pogodę i dobry seeing, lecz wątpię czy by mi się chciało podejmować takie ryzyko z tym całym majdanem. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto penetrować okolicę Mare Humorum jeśli ktoś ma większy sprzęt i trafi na dobry seeing. Wokół tej równiny występuje wyjątkowo dużo szczelin znacznej długości, koncentrycznie ją opasujących. Na południowych obrzeżach tego "morza" szereg mniejszych kraterów też posiada spękania wewnątrz w postaci podobnego wzoru na kształt kurzych stopek. Należą do tej grupy takie kratery jak:GASPARIS, GASPARIS-A, PALMIERI, LIEBIG-D, oraz ich przyległości. Znalazłem nawet podobny twór w małym kraterze leżącym na trasie szczeliny RUPES LIEBIG u jej południowego krańca. Fotki robiłem przy bardzo niekorzystnym seeingu i widać je słabo. Mam nadzieję że kiedyś trafię na lepszy.

SZCZELINY.JPG

Video_44_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przed świtem około 5 godziny skusiłem się zainstalować sprzęty na balonie, bo przetarło się niebo i gwiazdy prawie nie migotały, ale było tej radości może z 15 minut, po czym znów nadeszły niskie chmury. Nawet teleskop nie wystygł na dobre dając obraz wystarczający ledwie na ognisko gł. barlowa musiałem wykręcić. Z pięciu avików wybrałem trochę materiału na poniższą fotkę, a szkoda że tak się skończyło, bo dla samego widoku krateru Plato z cieniami na dnie, warto było się zerwac tak wcześnie.

Video_5a_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji przekopywania zbiorów przypomniałem sobie pewną ciekawostkę którą byc może znam do dzisiaj tylko ja, ale ją upublicznię. Przed kilku laty uparłem sie zeskanować i złożyć komputerowo w jedną całość wszystkie mapy altasu A.Rukla na własny użytek. Zajęło mi to kilka dni i mniej więcej w połowie pracy okazało się że dwa graniczące ze sobą arkusze nie są zgodne co do detalu, konkretnie chodzi o mapy 21 i 32, dzielące krater Eratostenes na cześć północną i południową. Wyraźnie widać błąd przesunięcia rysunku względem współrzędnych, czego nikt by się nie domyślił użwajac go w normalnej wersji książkowej. :Salut:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Lemarcu mógłbyś ten drugi obrazeczek dać w większej skali?

tak duużo większej, bo wygląda niezmiernie interesująco,

 

a przy okazji, na a4u, El_Capitano, wspomniał o aktualizacji świetnego programu Virtual Moon Atlas: http://astrosurf.com/avl/UK_download.html (Atlas Księżyca)

tu parę screenów: http://astrosurf.com/avl/UK_screens.html

no może wreszcie będzie z czym startować do lemarcowych konkursików? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przed świtem około 5 godziny skusiłem się zainstalować sprzęty na balonie, bo przetarło się niebo i gwiazdy prawie nie migotały, ale było tej radości może z 15 minut, po czym znów nadeszły niskie chmury. Nawet teleskop nie wystygł na dobre dając obraz wystarczający ledwie na ognisko gł. barlowa musiałem wykręcić. Z pięciu avików wybrałem trochę materiału na poniższą fotkę, a szkoda że tak się skończyło, bo dla samego widoku krateru Plato z cieniami na dnie, warto było się zerwac tak wcześnie.

 

 

Te cienie są piękne :Beer:

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Lemarcu mógłbyś ten drugi obrazeczek dać w większej skali?

tak duużo większej, bo wygląda niezmiernie interesująco,

 

a przy okazji, na a4u, El_Capitano, wspomniał o aktualizacji świetnego programu Virtual Moon Atlas: http://astrosurf.com/avl/UK_download.html (Atlas Księżyca)

tu parę screenów: http://astrosurf.com/avl/UK_screens.html

no może wreszcie będzie z czym startować do lemarcowych konkursików? :D

Mógłbym, ale nie wiem czy nie złamię praw autorskich taką kompilacją, a specem od interpretacji tego prawa nie jestem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.