Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że coraz częściej pojawiają się w tym wątku zdjęcia całego Księżyca a nie jego fragmentów. Jest drugi wątek "dzisiejszy Księżyc", to chyba tam powinny być tego typu zdjęcia. 

Coraz częściej wchodzę tutaj uradowany, że zobaczę kolejne fantastyczne zdjęcia szczegółów powierzchni Srebrnego Globu jednego z naszych lunarystów a tu znowu zdjęcie całego Księżyca. 

"Zakamarek" to chyba jednoznaczne określenie, prawda? 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, anatol napisał:

Widzę, że coraz częściej pojawiają się w tym wątku zdjęcia całego Księżyca a nie jego fragmentów. Jest drugi wątek "dzisiejszy Księżyc", to chyba tam powinny być tego typu zdjęcia. 

Coraz częściej wchodzę tutaj uradowany, że zobaczę kolejne fantastyczne zdjęcia szczegółów powierzchni Srebrnego Globu jednego z naszych lunarystów a tu znowu zdjęcie całego Księżyca. 

"Zakamarek" to chyba jednoznaczne określenie, prawda? 

Niestety nie jest to takie jednoznaczne. Mój poprzedni wpis zawierający zdjęcie fragmentu powierzchni nie budził wątpliwości? Chyba nie... A co jeśli rozbudowałem ten kadr zachowując praktycznie tę samą lub bardzo podobną precyzję detalu? Ile procent rogalika musiałbym uciąć abyś zechciał mnie nie strofować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, lulu napisał:

Niestety nie jest to takie jednoznaczne. Mój poprzedni wpis zawierający zdjęcie fragmentu powierzchni nie budził wątpliwości? Chyba nie... A co jeśli rozbudowałem ten kadr zachowując praktycznie tę samą lub bardzo podobną precyzję detalu? Ile procent rogalika musiałbym uciąć abyś zechciał mnie nie strofować?

Nie strofuję Ciebie. Jeśli już to wszystkich, którzy nie rozumieją słowa "zakamarek" .

Tu nawet nie chodzi o fragment, powiedzmy 1/3 część tarczy, ale dużo mniejszy "kąsek".

Nie chodzi o kawałek pizzy ale bardziej o kostkę czekolady.  

Tak przynajmniej przez lata wyglądał ten dział. Może wybrzydzam, proszę również innych o opinie żeby nie wyjść na samozwańczego "szeryfa".  

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anatol, zakamarki można wypatrzeć zarówno w kadrze obejmującym 1/100 tarczy jak i w kadrze obejmującym całość. Rozstrzygające dla pojęcia "zakamarek" nie jest to jak mały fragment obejmuje kadr, ale z jaką precyzją ujmuje detal. Jeżeli mały kadr ma jakość detalu odpowiednią do tego działu, to ja rozumiem pojęcie "zakamarek" w ten sposób, że kadr z tą samą rozdzielczością obejmujący większy fragment również się nadaje - aż do kadru obejmującego całą tarczę włącznie. Ten mój obrazek na monitorze mniejszym niż 32 cale i tak nie jest widoczny w całości - masz więc sytuację identyczną z tą gdy ktoś wycina fragment w Photoshopie. Tyle że tutaj możesz sobie przesunąć w lewo czy prawo. To jest problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, anatol napisał:

"Zakamarek" to chyba jednoznaczne określenie, prawda? 

gdyby było jeszcze niewystarczająco jednoznaczne, tak zaczął się ten wątek:

  

W dniu 25.10.2005 o 19:28, lemarc napisał:

Planuję pokazywać mniej oklepane ujęcia i rejony Księzyca w dużej skali z odpowiednim komentarzem.

ludzie, jesteśmy gośćmi w czyimś wątku, zachowujmy się :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje stary wątek od 2008 roku, rozrośnięty do ponad 90 stron pt. "Dzisiejszy Księżyc" gdzie pokazywane są fotki w większości całej tarczy i chyba taka idea w nim się utrwaliła. Nowi userzy albo o nim nie wiedzą, albo nie dbają o prządek, stąd to mieszanie. https://astropolis.pl/topic/20554-dzisiejszy-księżyc/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd Księżyc zajął czołowe miejsce w moich obserwacjach zaglądam tu bardzo chętnie. Moje obserwacje Księżycowe to wydobywanie tego "ostatniego włosa". Polowanie na najmniejsze szczegóły jego powierzchni. Dlatego zdjęcia prezentujące owe zakamarki w dużych zbliżeniach to prawdziwy smaczek. 

Jednak często zakładam też okular 14 czy 30mm i po prostu podziwiam Księżyc bez zagłębienia się w szczegóły. 

Tak i tutaj wspaniałe zdjęcia całej tarczy to ciekawe urozmaicenie i ich usunięcie okradłoby to miejsce... 

Może więc nie bądźmy takimi służbistami:neat:

 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, lemarc napisał:

Nie chodzi o usuwanie, tylko o publikacje we właściwym miejscu. 

Pisząc usunięcie miałem też na myśli zakaz publikacji tutaj. 

Szczerze mówiąc to zupełnie nie rozumiem o co kruszycie kopie??? 

To oczywiście nie mój wątek i jedynie moje osobiste zdanie na ten temat. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Pisząc usunięcie miałem też na myśli zakaz publikacji tutaj. 

Szczerze mówiąc to zupełnie nie rozumiem o co kruszycie kopie??? 

To oczywiście nie mój wątek i jedynie moje osobiste zdanie na ten temat. 

 

Chyba parę osób się jasno wyraziło o co chodzi. Zwłaszcza Szuu cytując założyciela wątku jasno się wyraził. Czego można tu nie rozumieć ?

To problem, ze ktoś chce mieć porządek na forum ?

Jeśli ktoś opatrzy wątek tytułem "M13" to będziesz tam wrzucać zdjęcia M42 ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, anatol napisał:

Chyba parę osób się jasno wyraziło o co chodzi. Zwłaszcza Szuu cytując założyciela wątku jasno się wyraził. Czego można tu nie rozumieć ?

To problem, ze ktoś chce mieć porządek na forum ?

Jeśli ktoś opatrzy wątek tytułem "M13" to będziesz tam wrzucać zdjęcia M42 ?

 

Myślę że za bardzo się spinasz. To nie mój wątek ale też nie twój. Moją wypowiedź czytaj między wierszami. Pisząc "nie rozumiem" miałem na myśli swoje odczucia co do fotek Lulu i to że uzupełniają fajnie resztę a nie że tego nie pojmuję! Lemarc podjął spokojną wymianę zdań a Ty przyjmujesz jakąś pozę "teksańskiego strażnika". 

Wyraziłeś swoje zdanie a ja swoje. 

Więc może autor zadecyduje a nie Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pax! Wątek założył Lemarc, by:

"...Planuję pokazywać mniej oklepane ujęcia i rejony Księzyca w dużej skali z odpowiednim komentarzem.."

Czytając SJP zakamarek to: miejsce trudno dostępne, ukryte; zakątek.

Stąd wrzucanie do tego wątku krateru Plato czy Gassendi itp. znanych formacji po przemyśleniu też wydaje mi się nadużyciem. Chyba, że w nietypowym oświetleniu, ledwo wychodzące na światło słoneczne, bo nie każdy dysponuje czasem, pogodą czy sprzętem, by coś takiego zobaczyć, co było niedawno widoczne podczas oglądania terminatora, a akurat autorowi wrzuconego zdjęcia, opisu udało się zaobserwować. Uważam, że mogą tu pasować też wszelkie artefakty księżycowe - "iglice",  "mosty" czy "lunar X".

Wczoraj popełniłem kilkadziesiąt avików, ale do tego wątku najbardziej pasuje mi Sacrobosco, krater z kraterami w środku, z ciekawymi tarasami na dnie, nazwany od angielskiego matematyka Johna Hoolywooda Sacrobosco, który żył w XIII w i uczył królowej nauk w Oxfordzie. Jasna pręga po prawej stronie zdjęcia to dobrze widoczny wczoraj księżycowy Ałtaj.

Więc może wrzucę zdjęcie, bo wątek ma POKAZYWAĆ :D

Moon_200627_g4_ap180 wav pop.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, OBERON RD napisał:

Czytając SJP zakamarek to: miejsce trudno dostępne, ukryte; zakątek.

Księżyc to miejsce... trudno dostępne, często ukryte (pod horyzontem) :original:

 

Proponuję założyć trzy nowe tematy:

- Zdjęcia całego Księżyca. 

- Zdjęcia fragmentów powierzchni (w średniej skali do ogniskowej 3000mm). 

- Zdjęcia Księżyca w dużej skali (powyżej ogniskowej 3000mm).

 

Kto pierwszy ten lepszy. Zakładamy! 

 

Alternatywą są indywidualne wątki każdego z nas albo pozostawienie tak jak jest. :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.