Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

W niedzielę 31.05 udało mi się zebrać trochę materiału, na razie wrzucam dwa kadry na okolice krateru Kopernik.

SC8, projekcja okularowa (Cronus 9mm), iPhone7, Autostakkert, imppg, 25% z 300 klatek.

1115247975_Kopernikstack1.125z301klatek.thumb.jpg.b73e033b187bea11ddd5f3edf978a8e7.jpg

I trochę inny kadr z okularu 6mm, również 25% z 300 klatek.

2081385404_Kopernikstack2.1(6mm)25z292klatek.thumb.jpg.2aa40104d7ea503d6529f248a5805307.jpg

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę (03.06) pojawiły się w końcu jako takie warunki do rejestrowania księżycowych zakamarków. Po całkiem udanych testach szerszych pól z początku maja, przyszedł czas na podjęcie wyzwań nieco większej skali. Z jednej strony testowałem barlowa 2,25x, a z drugiej cyfrowy zoom telefonu, który jak wcześniej już zauważyłem wcale nie degraduje obrazu tak, jak mogłoby się wydawać. Na razie trudno mi jednoznacznie rozstrzygnąć wynik tego porównania. Muszę je powtórzyć w lepszych warunkach. Pierwsze zdjęcie prezentuje okolice kraterów Schickard i Schiller. Natomiast pozostałe dwa zdjęcia okazały się dla mnie nie do zidentyfikowania :) Może bardziej wprawni lunaryści pomogą w identyfikacji. Chciałem utrwalić mniej popularne rejony i chyba trochę przedobrzyłem :D

 

SCT 9.25", Samsung S10e, projekcja w okularze Baader 8-24mm, 10% klatek z 1800

1.jpg

1a.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jarku! Akurat ten sam region oglądałem przed chwilą i też mi się Babbage wydał prawidłowym oznaczeniem. Wcześniej wydawało mi się, że nie mogłem dotrzeć tak daleko na południe, a jednak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza fotka trafiła dobrze z ostrością - można ją bezpiecznie nieco wyostrzyć.  Łatwiej  wtedy dostrzec drobne i ciekawe szczegóły które zawierają opisane przez Ciebie kratery.

Takim przykładem dobrego ustawienia optyki i przyzwoitego seingu jest widoczny na zdjęciu mały 2,5 km krater  we wnętrzu Schillera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Art 69 napisał:

Pierwsza fotka trafiła dobrze z ostrością - można ją bezpiecznie nieco wyostrzyć.  Łatwiej  wtedy dostrzec drobne i ciekawe szczegóły które zawierają opisane przez Ciebie kratery.

Takim przykładem dobrego ustawienia optyki i przyzwoitego seingu jest widoczny na zdjęciu mały 2,5 km krater  we wnętrzu Schillera.

Z ostrzeniem wolę nie przesadzać, bo choć detalu można zyskać, to szum się uwidacznia. Pierwsze zdjęcie było wykonane przy 8mm bez barlowa i dwukrotnym zoomie cyfrowym ustawionym w telefonie. Dwa pozostałe zdjęcia to 12mm + barlow. Mam też inne zdjęcie z barlowem, na którym przy mniejszej skali niż to pierwsze ostrość jest gorsza. Mogłem jednak nie trafić z ostrością, więc trudno wyciągać z tego wnioski. Będę to jeszcze porównywał przy innej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.