Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Ksiezyc nam sie schowal wiec podaje link do bardzo ciekawego,wielonarodowosciowego Astroforum Rosyjskiego,a tam dwa zdjecia ksiezycowe autorstwa S.Fire.Powalila mnie ostrosc przy tej skali zdjec.

1 Dolina Shroetera(jesli dobrze piszę)

2 krawedz Zatoki Teczy,na ktorej dnie jest masa wyraznych kraterkow.Wogle zdjecia robia wrazenie robionych z orbity ksiezycowej.Respekt!

 

http://www.astronomy.ru/forum/index.php/topic,8654.1240.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Żeby długo nie szukać jakiegoś wątku o świetle popielatym Księżyca, wlepiam tu jego dzisiejszą fotkę, bo trafiło mi się kilka minut pogdy. Robiłem serię zdjęć na EQ6 refraktorem ED80 SW w ognisku gł. Canonem350D, ISO200, 1X1sek. Drugie zdjęcie z czasem 0,1sek. Teraz będą dogodne położenia na ekliptyce rosnącego Księżyca, oby nie zabrakło pogody.

IMG_4762A.JPG

IMG_4726a.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro i pojutrze Księżyc bedzie wyżej i można lepiej naświetlić to zjawisko niż dzisiaj, bo jak widać tło nieba było jeszcze dosyć jasne. Tylko czy będzie pogodnie, bo zawsze jak się człowiek zapowiada na następny dzień, to nic z tego nie wychodzi.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na animacje chmur nie liczyłem że cokolwiek sfotografuję. Jednak cirrusy popsuły mi ostatecznie zamiary. Najpierw było tak, a potem już tylko gorzej, chociaż widać jeszcze gwiazdkę która miała być zakryta tego wieczora. Sprzęty jak wczoraj.

IMG_4791b.JPG

IMG_4833b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udalo mi sie wczoraj pacnąć kilka klipow avi,mlodego jeszcze Ksiezyca.Nie jest to prosta sprawa,w uzyskiwaniu duzych powiekszen przeszkadza "slabe"swiecenie ksiezyca,malo swiatla i w momencie nagrywania byl on juz tylko 30stopni nad horyzontem,a do tego przykryl go slaby cirus.

Wlasciwie tylko jedna fotka nadaje sie do pokazania-Mare Krisium-uchwycone w najmniejszej skali,znaczy w ognisku 1800mm.

 

Duga fotke pokazuje dlatego,ze mam nadzieje iz ktos pomoze mi nazwac owalny krater,znajdujacy sie niemal w srodku kadru. Chcialbym go jeszcze kiedys zaatakowac..

ks1.jpg

ks11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjecie nazwalbym "na kraj świata".

Najpierw w mniejszej skali,a potem powiekszone.Jakosc zdjec taka,na jaka pozwolily warunki,teleskop i umiejetnosci.

To co mnie ciekawi,to czy mozna zajrzec jeszcze dalej,czy to juz naprawde koniec Ksiezyca :unsure:

Chodzi mi o slabo kontrastujacy z otoczeniem krater Gauss,na samej krawedzi Srebrnego globu (177km srednicy).Za nim ledwo majaczy krater Beals,na jego temat nie znalazlem danych w atlasie Ksiezyca,redagowanym przez Jeremy'ego Cook'a.Dalej juz tylko czarne niebo.U dolu zdjecia w wiekszej skali,najwyrazniejszy krater Geminus(86km),a Gauss widoczny w 3/4 swojej srednicy.

 

I jeszcze krater Gutenberg,wcinajacy sie w ksiezycowe Pireneje.

ks222.JPG

ks133.jpg

ks7.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dniu przerwy,trafilem dzis na dziure w chmurach i nareszcie moglem troche popstrykac.

Na pierwszy ogien poszedl Ksiezyc i krater Theophilus.Kiedy zmarzlem tak,ze nie moglem juz wytrzymac,niebo zakryly chmury,ale wcale nie bylem zly... :zimno:

 

Sprzet jak zwykle MCT 180/1800 Santel. 1. Ognisko glowne 2.konwerter 2x 3. konwerter 2x +tulejka projekcyjna 8cm.

k2.jpg

k66.jpg

K6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj mialem maraton....

 

Co do drugiego zdjecia mam pytanie.Czy ta "sieczka"pomiedzy wiekszymi kraterami,to rzeczywiscie sa dolki,czy pochodzi ona z Registaxa?Zaczynam miec watpliwosci.

Mesier.jpg

K12P.jpg

 

Poza tym starzy znajomi:

K61.jpg

ks100.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz wracam do sprawy światła popielatego, o którym mówiłem w innym wątku o zakryciu Plejad przez Księżyc 27 stycznia. Dzisiaj zdążyłem cyknąć fotkę Księżyca tuż przed nadejściem chmur, na identycznych parametrach jak to z Plejadami i o dziwo światło popielate jeszcze jest widoczne. Refraktor ED80, CANON 350D, ISO 400, 1x1sek. faza 10 dób i 16 godzin po nowiu. Tym razem zdjęcia robiłem przez otwarte okno, trzymając refraktor oparty o jego krawędź, bo nie było sensu instalować się na balkonie. To jedyne nie poruszone z kilku jakie naświetlilem w niewygodnej pozycji. Pierwszy raz udało mi się zarejestrować światło popielate w takiej fazie, tak blisko pełni. :banan:

IMG_4970B.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem szybko:)

 

Tzw. świałlo popielate Księżyca,to efekt oświetlania jego powierzchni przez Ziemię, a dokladniej,przez światło słoneczne,odbite od Ziemi. Nasza planeta,tak jak Ksieżyc,jak inne ciała Układu Słonecznego świeci światłem nie własnym lecz słonecznym.Jesteśmy zadziwieni tak długą widocznością światła popielatego,z dwóch powodów:

 

W okolicy obserwowanej przez nas pełni Księżyca,Ziemia,widziana z jego powierzchni ,jest w fazie waskiego sierpa,a wiec odbija w stronę Księżyca stosunkowo mało światła,w odróżnieniu od sytuacji,kiedy widziana z Księżyca Ziemia jest w fazie pełni i śle ku niemu dużo światła,znaczaco rozświetlajac jego nocną strone-tworząc tzw. światło popielate.Księżyc w pełni-Ziemia jest w "nowiu",Księżyc w nowiu-Ziemia w "pełni"(oglądana z Ksieżyca).

 

Zaskakuje także fakt,iż słabe juz,tzw. światło popielate Ksieżyca,nie zostaje całkowicie "zagłuszone" przez bardzo jasna,oświetloną bezpośrednio przez Słonce,część Księżyca i rozproszenie światła "księżycowego" w naszej atmosferze,że matryce aparatów cyfrowych nie zostają olśnione na tyle,aby nie uchwycić subtelnego już światła popielatego.

 

Długa widoczność światła popielatego(dzięki wykorzystaniu teleskopu i przetwornika CCD)nie ma związku z zaćmieniami Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem " o dziwo" nie w tym sensie ze go tam nie powinno być, tylko że nie spodziewałem się go zarejestrować bo to trudna sprawa np. dla kliszy. Udało się to dzięki cyfrówce i bardzo dobrej przejrzystości powietrza. Jeśli pogoda pozwoli, będę nadal próbował bliżej pełni, lub zaraz po niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskakuje także fakt,iż słabe juz,tzw. światło popielate Ksieżyca,nie zostaje całkowicie "zagłuszone" przez bardzo jasna,oświetloną bezpośrednio przez Słonce,część Księżyca i rozproszenie światła "księżycowego" w naszej atmosferze,że matryce aparatów cyfrowych nie zostają olśnione na tyle,aby nie uchwycić subtelnego już światła popielatego.

bezposrednio zalezy to od średnicy obiektywu (rozdzielczości) a w uwikłany sposób po uproszczeniu od wielkosci matrycy lub zooma. zasięg kątowy rozświetlenia zalezy od rozdzielczości obiektywu i czasu naswietlania. dla większej srednicy obiektywu chmura światła wystajaca poza obrys księzyca jest mniejsza kątowo i nie zaswietla obszaru z ciemnym światłem popielatym.

 

małym aparatem kompaktowym nie dało by rady tego pokazać. za mała matryca, przez to małe ogniskowe a przez to bardzo małe średnice rzeczywiste obiektywu, przez to duża dyfrakcja, przez to duże zaświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem " o dziwo" nie w tym sensie ze go tam nie powinno być, tylko że nie spodziewałem się go zarejestrować bo to trudna sprawa np. dla kliszy. Udało się to dzięki cyfrówce i bardzo dobrej przejrzystości powietrza. Jeśli pogoda pozwoli, będę nadal próbował bliżej pełni, lub zaraz po niej.

 

Pisząc,ze nas to zaskakuje(moze powinienem pisac o swoich odczuciach)mialem na mysli to ze jest to pierwsza fotka jaka widzialem,dokumentujaca swiatlo popielate przy tak zaawansowanej fazie Ksiezyca.Oczywiascie teoria mowi ze swiatlo to powinno tam byc. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem i ...uzyskałem szybką odpowiedź!!! Potwierdzasz, że dociekliwość prowadzi do niespodziewanych wyników a czasem i niepozornych odkryć. Cieszy mnie ta wyjątkowa fotka, niespodziewana, gdy chodzi o tak późną fazę. Gratulacje!!!. Dzięki.!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.