Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo słynny, choć nie pozorny kraterek Linne widoczny na poniższym zdjęciu był w swoim czasie (XIXw.) tematem sensacyjnej pomyłki. Jakoby kiedyś był większy niż obecnie, lecz takie grube zmiany nie są realne i najprawdopodobniej pomylono go z największym na tym obszarze kraterem Bessel, co nie zbyt chlubnie świadczy o jakości ówczesnych wizualnych obserwacji. Linne ma średnice zaledwie 2,1km. i sporą głębokość = 470m. Z racji małych rozmiarów i okalającego go wokół jasnego wieńca wyrzuconego z wnętrza materiału, jest trudny w obserwacjach. 26 marca 2007r. SC10", barlow 2x, Logitech.

K260307P1.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Plato

28.03.07, Khmelnitskiy (Ukraina), МАК 230 мм, 1/13, barlou 2-х NPZ, kamerka EVS 135, 15 fps, klatek 270/1760 Registax 4.

 

 

Michale niesamowite zdjęcia!

a mógłbyś coś więcej napisać o tej kamerce?

naszukałem się i znalazłem to: http://www.evs.ru/eng/tv_kam1.php?tv=7 bo jej angielska nazwa to chyba VAC-135

jakie czasy expozycji najdłuższe można ustawić, czy jest czuła, jak szumi, czy ma przetwornik 16-bit, ile kosztuje

znalazłem Twój artykuł na CN, ale jakbyś mógł podać trochę więcej informacji o niej

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziele sie jeszcze ostatnim zdjeciem "Kopernika",ktore wykonalem uzywajac ekstremalnie dlugiej(jak na mozliwosci mojego teleskopu i warunki pogodowe)ogniskowej ~6000mm:

 

kop33.JPGCopernicus.jpg

 

Pozwolilem sobie wedytowac ten post i dodac to samo zdjecie z zaznaczonym interesujacym mnie tworem,moim zdaniem malym kraterem.Zajrzalem do wątku "Bliski Ksieżyc" i poslugujac sie dwoma zamieszczonymi tam zdjeciami krateru "Kopernik",oszacowalem srednice zaznaczonego kraterku,na 1.1 -1.3 km.

Na potrzeby mojego pytania,zapozyczylem zdjecie z tamtego watku,mam nadzieje,ze autor mi to wybaczy.

Dwie sprawy:

-mam nadzieje,ze zaznaczony na obu zdjeciach krater,jest tym samym tworem:)

-srednice "Copernicusa" 93-94km licze od szczytu wału zachodniego do szczytu walu wschodniego,mam nadzieje,ze slusznie,ze dno krateru jest mniejsze:)

Jesli okazaloby sie,ze moje wyliczenie jest trafne,to byloby to dla mnie duza satyswakcja,osiagniecie takiej rozdzielczosci na moim zdjeciu.

Prosze o opinie w tej sprawie.

Pozdrawiam

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z wtorku (27.03), ref.Messier 127/1200 + zoom LV@8mm + Canon A75 w projekcji. Mozaika 6 zdjęć, każde z nich stack ok.17 klatek Registax 4 (multipoint). 30% oryginalnej rozdzielczości. Obróbka nawet zmniejszonych zdjęć na moim komputerze trwa niestety bardzo długo...

 

moon070327_s.jpg

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

01.04.2007 (wczoraj) Widok na krater Schickard.Najbardziej interesuje mnie jego sasiad-Wargentin-zdaje sie,ze to krater wypelniony lawa.Teraz jego "dno" rzuca cien na okolice.Przedziwny widok.

Zdjecie obrocilem o 180 st. w stosunku do tego,co pokazuje teleskop.

 

Schickard.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bemko mozaika rewelacyjna!!!! widać bardzo dużą przewagę dynamiki miedzy kamerką a aparatem.

Z tą dynamiką to nie tak do końca zasługa aparatu. Przy obrobce całościowej nie dało się uzyskać jasnej północnej części Księżyca bez przepalania dołu. Najlepiej wyszłoby z EasyHDR, ale mam za mało pamięci, żeby mi łyknął taki duży plik jak mam. Dlatego zdjęcie było dość mocno obrabiane w PhotoShopie warstawami, krzywymi itp.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale niesamowite zdjęcia!

a mógłbyś coś więcej napisać o tej kamerce?

naszukałem się i znalazłem to: http://www.evs.ru/eng/tv_kam1.php?tv=7 bo jej angielska nazwa to chyba VAC-135

jakie czasy expozycji najdłuższe można ustawić, czy jest czuła, jak szumi, czy ma przetwornik 16-bit, ile kosztuje

znalazłem Twój artykuł na CN, ale jakbyś mógł podać trochę więcej informacji o niej

pozdrowienia

Jak bedesz w Roztokah to zobaczysc te kamerki w dwoch wersjach BW i Color.

Na pierwszy rzut oka calkiem nie zle kamerki do Ksiezyca .

Nie maje dlugich czasow naswietlenia , i czulosc jest mniejsza jak u Philipsa .

Cena ok 200$ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slynne miasto Gruithuisena , przypadkowo znalezione w mozaice Ksiezyca .

Mozaike mozna zobaczyc tu http://www.astroclub.kiev.ua/gallery/detai...hp?image_id=828

Wiecej informacje o Gruithuisen tu http://www.lpod.org/archive/LPOD-2004-09-17.htm

 

 

Przepraszam , bled , no nie jest miasto Gruithuisena , no tylko jego analog , prawdziwy Gruithuisen w innym miejsciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc jest mały i niektore tematy trzeba niestety powtarzać, jeśli oczywiście choć trochę są lepsze niż poprzednie wersje. Nie sprawdzałem czy tak jest w przypadku tych zdjęć, ale ponieważ są w miarę nowe trzeba je pokazać aby wątek żył. W centrum Mare Tranquillitatis znajduje się ciekawy uklad struktur lawowych zastygniętych w trakcie przemieszczania. Na zbliżeniu odnosi się wrażenie że kolista płaska niecka jest jakby źródłem jej wypływu, lecz na fotce w większej skali układ tych "fal" jest poludnikowy i jednokierunkowy, wskazuje też że napływały od prawej strony z innego źródła. Na księżycowych lądach dużo trudniej wykryć takie "fale", ale obszary górzyste też są "skąpane" w płynnym materiale. Fotka lewa zrobiona w ognisku gł. SC10", prawa z kraterem Arago w centrum z barlowem 2x.

K240307WW.JPG

K240307X_filtered.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.