Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Burg na Jeziorze Śmierci - też majstersztyk.

Co jest w stanie zmienić odbiór tego miejsca? Wszak to symbol "kresu podróży" i do tego leżący w pobliżu Jeziora Czasu i Jeziora Snów - a jakżeby inaczej.

Wystarczy trochę wyobraźni i wszystkie złe skojarzenia odchodzą w niepamięć, bo oto światłocień podsuwa nam...

..."Jaskółka czarny sztylet, wydarty z piersi diabłu, tnie jak czarne nożyce, ciemność, która ją ogarnia"...

 

Jak widać, zdjęcie, zrobione w odpowiednim momencie, może całkowicie odmienić naszą ugruntowaną interpretację - wyzwolić nas z naleciałości kulturowych.

 

Dzięki Marcin za powiew optymizmu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charon_X, zrobiłeś olbrzymi skok jakościowy w swojej fotografii Księżyca. Z przyjemnością to stwierdzam. Teraz poprzez zdjęcia możemy dostrzegać prawdziwy urok księżycowych zakamarków. Gratuluję Ci tego postępu i domyślam się, że Ty też czujesz satysfakcję. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To fragment południowo zachodniej krawędzi z rozległym kraterem Bailly. Przy lewej krawędzi zdjęcia rodzina kraterów Klaproth. Trafiłem?

Kto jak kto ale raczej Ty w tej materii nie będziesz się mylił :)

Ja zidentyfikowałem tylko ten wielki krater - Bailly

 

Swoją drogą zawsze najbardziej fascynują mnie centralne górki w kraterach i wzgórza takie jak na moim ostatnim zdjęciu na lewo od krateru Bailly - rzucają takie spore cienie. Chciałbym takie kiedyś sfocić przy dobrym seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą zawsze najbardziej fascynują mnie centralne górki w kraterach i wzgórza takie jak na moim ostatnim zdjęciu na lewo od krateru Bailly - rzucają takie spore cienie. Chciałbym takie kiedyś sfocić przy dobrym seeingu.

 

Te wzgórza po lewej stronie krateru Bailly to pierścień częściowo tylko widocznego otoczenia Basenu South Pole - Aitken, olbrzymiej depresji położonej na drugiej półkuli Księżyca. W okolicach pełni widać doskonale ten pierścień przy południowej krawędzi, symetrycznie rozpięty wokół pięciu charakterystycznych gór - Gór Leibnitza. Jesteś więc Łukaszu, kolejnym fotografem tych struktur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu polowałem na wir księżycowy (lunar swirl) o nazwie Reiner Gamma.

 

W trzech zdaniach, czym jest Reiner Gamma? Struktura ta charakteryzuje się dość wysokim albedo oraz wykazuje właściwości magnetyczne. Okoliczności powstawania wirów nie są jasne. Jedna z hipotez mówi, że wiry uformowały się w wyniku impaktu po przeciwnej stronie Księżyca. Jednak lokalizacja Reiner Gamma nie potwierdza tego przypuszczenia.

 

Nie było warunków na dłuższą ogniskową, ale z pewnością jeszcze wrócę do tego obszaru.

 

SCT 9,25, IR-Pass, ASI224MC

 

8 maja 2017 r.

RG_IR_8.05.17_2350mm.jpg

 

9 maja 2017 r.

RG_IR_9.05.17_2350mm.jpg

Edytowane przez emeł
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki zakamarek z wczoraj :)

Ktoś zgadnie co widać na zdjęciu?

 

Newton 400/1800 + barlow 2,5x (4,5m) + ASI 178 MM-C + IR850

 

attachicon.gifmoon1 copy.jpg

 

Cześć, dokładnie ten sam obszar wczoraj nagrywałem.

Efekt:

 

 

Bailly.jpg

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.