Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.10.2017 o 22:07, zbyszekzz napisał:

Witam.

          Kapitalne zdjęcie kol. Dziki. Widok całej tarczy jest niesamowity. Tradycyjnie  nie mogę się powstrzymać żeby nie napisać parę słów o widocznych obiektach. 

         Po prawo u góry na linii terminatora piękna para (4) Hercules 69km średnicy, z widocznym wewnątrz Herculesem G 14km średnicy. Bliżej linii cienia Atlas 87km średnicy. Jak to często na Księżycu mamy skrajnie różne nazwy obiektów koło siebie. (1) krater Burg 39km średnicy na Jeziorze Śmierci. Poniżej kratery (2) Grove 28km średnicy i (3) Daniell 29km średnicy, oba położone na skrajach Jeziorze Snów. Na lewo i trochę niżej Morze Jasności(5). Wydaje się że widać 3 kratery z rodzinny Linne, krater G,H i F. T o już maleństwa maks. 5km, z tym że krater G tylko. 3km. Ponieważ najlepiej płynie się z prądem to wędrując w dół tarczy lekko w prawo "przepłyniemy" między kraterami Plinius  i Dawes (to ten mały po prawej) i możemy wypoczywać na Morzu Spokoju (6). Jak nam się spokój znudzi to "płyniemy" dalej w dół mijając w pobliżu równika miejsce lądowania Apollo11(8 czerwone) i przez Zatokę Grubiaństwa (8 czarne) przeciskając się obok krateru Madler wpłyniemy na Morze Nektaru (7). Tu odpoczniemy do jutra. Mam nadzieję że niczego nie pomyliłem, ale upojony wspaniałymi pejzażami mogłem coś zamieszać Liczę że będzie to czytał Loxley, on zna boską Selene na pamięć, w razie czego dokona korekty.

59dbd5349e752_Ksiyc1.jpg.b29080ef8eaaa416b8098304cbd2ad8f.jpg

 

 

Z całym szacunkiem, ale nie jest w dobrym guście bazgrolenie na cudzych zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W środę (27.12) po prawie półtorarocznej przerwie w uwiecznianiu zakamarków Księżyca odkurzyłem sprzęt i wykonałem kilka filmików. Warunki były kiepskie - Księżyc za cirrusami i wiatr, ale lepsze takie warunki niż żadne. Poza tym była to dla mnie sesja szkoleniowa - chciałem odświeżyć technikę zbierania i obrabiania materiału. Nie było szans na użycie barlowa, gdyż i bez niego obraz był bardzo niestabilny. Z tego względu wypróbowałem filtr IR pass 685nm Baadera. Nigdy wcześniej go nie używałem. Obecność ir-passa znacząco ograniczyła falowanie obrazu. Nagrałem kilka filmików między 17 a 18. Sprzęt SCT 9.25" + ASI 224MC na eq5 z jednym napędem. Kadry wzdłuż terminatora - w poziomie, by lepiej się komponowały na ekranie (bez przewijania).

 

4.jpg

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie Przemek. Miałeś świetne warunki.

Gessendi urzekający. Na lewo od niego (na zachód) - równolegle do górnej krawędzi zdjęcia - łańcuch mało znanych gór: Percy Muntains, a po prawej (na wschód od Gessendiego), subtelna szczelina - część formacji Herigonius Rilles - pięknie zobrazowana mimo niewielkich rozmiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Jurku warunki były poprawne . Nawet przekroczyły moje oczekiwania . żałuje że trochę dłużej nie łapałem obrazów.  Największą niespodzianka mnie był krater Doppelmayer  z początku pomyślałem że mam coś z optyką bo wyglądało to tak jakby pół krateru było rozmazane. W rzeczywistości wszystko było w porządku  . Najwyraźniej krater powstał przed wylaniem lawy która w połowie zatarła ślady impaktu krateru . Zaczynam rozumieć Jurku Twoją fascynacje naszym srebrnym Muniem . 

Dziękuję za fachowy komentarz . Pozdrawiam serdecznie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z jakiego satelity było robione to zdjęcie Schillera? Oczywiście to pytanie to żart.

Ciekawostką jest że na zdjęciu, oprócz krateru zarejestrowała się znaczna część Zagłębienia Schiller – Zucchius. Jest to krater a właściwie ślad uderzeniowy o wielopierścieniowej budowie, który odkryli dopiero w latach 60 astronomowie Bill Hartmann i Gerard Kuiper.

Ma pierścień zewnętrzny o średnicy ~335 km, pośredni pierścień o średnicy ~175 km i wewnętrzny pierścień, o średnicy ~85 km. W jego centrum wykryto anomalię grawitacyjną tkzw, mascon.

 Zdjęcie poniżej ze strony obserwatorium VAZ TOLENTINO.

 

                                       5a48e8db7503f_Image2053_B20Texto2.jpg.40a4e2bdf752a1b1277f20ae438b1c0d.jpg                                                                            

                                                                                                 Poniżej mapa grawitacyjna obszaru z sondy GRAIL

                                                                                     Schiller-Zucchius_basin_GRAIL_gravity.jpg.cebd9f9c3ea456eab8aa786186465c6c.jpg

 

Jeszcze ciekawostka dotycząca wcześniejszego zdjęcia krateru Harpalus. Ten krater "zagrał" w filmie s-f produkcji USA z 1950 roku. Tytuł Kierunek Księżyc. W tym miejscu lądowały ziemskie statki. Ponoć model karteru wykonano w studio filmowym z gliny.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zbyszekzz napisał:

Witam

Z jakiego satelity było robione to zdjęcie Schillera? Oczywiście to pytanie to żart......

 

 

                       

Nie wiem ale wydaje mi się że to zdjęcie jednak mogło być zrobione z ziemi . Księżyc lekko się chybocze i może to była ta sprzyjająca chwila kiedy krater widzimy bardziej otwarty.  Ciekawe co na to nasz ekspert księżycowy ? Mam na myśli Jurka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schiller w bardzo nietypowym ujęciu, ale zdjęcie znakomite. Libracja zachodnia prawie sześć stopni, trochę zniwelowana maksymalną libracją północną, nie przyniosła jakiś specjalnych korzyści. Brakowało mi trochę szerszej perspektywy, takiej, która pokazałaby jeszcze teren na południe od Schillera, wtedy, tak jak w opisie i wizualizacji Zbyszka, zobaczylibyśmy duże połacie cienia podkreślającego pierścienie Basenu Schiller-Zucchius. Ta struktura rzadko bywa dobrze widoczna - dobrze, to znaczy właściwie podkreślona cieniem. Gdyby Przemek dołożył drugi kadr "południowy" (łatwo powiedzieć) byłoby to zdjęcie roku tej formacji. Pozostanie niedosyt. Możemy jednak pozostać przy stwierdzeniu, że zdjęcie z Schillerem jest najlepszym zdjęciem centralnych obszarów tego "nowego" basenu.

Przemek, umówmy się, że następnym razem zrobisz mozaikę dwóch kadrów i będzie git? :grin:  A ja nadal będę szukał okazji dla zdobycia "swojego" trofeum, czyli zdjęcia Basenu Schiller-Zucchius, w nieco mniejszej skali oczywiście.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Loxley napisał:

Schiller w bardzo nietypowym ujęciu, ale zdjęcie znakomite. Libracja zachodnia prawie sześć stopni, trochę zniwelowana maksymalną libracją północną, nie przyniosła jakiś specjalnych korzyści. Brakowało mi trochę szerszej perspektywy, takiej, która pokazałaby jeszcze teren na południe od Schillera, wtedy, tak jak w opisie i wizualizacji Zbyszka, zobaczylibyśmy duże połacie cienia podkreślającego pierścienie Basenu Schiller-Zucchius. Ta struktura rzadko bywa dobrze widoczna - dobrze, to znaczy właściwie podkreślona cieniem. Gdyby Przemek dołożył drugi kadr "południowy" (łatwo powiedzieć) byłoby to zdjęcie roku tej formacji. Pozostanie niedosyt. Możemy jednak pozostać przy stwierdzeniu, że zdjęcie z Schillerem jest najlepszym zdjęciem centralnych obszarów tego "nowego" basenu.

Przemek, umówmy się, że następnym razem zrobisz mozaikę dwóch kadrów i będzie git? :grin:  A ja nadal będę szukał okazji dla zdobycia "swojego" trofeum, czyli zdjęcia Basenu Schiller-Zucchius, w nieco mniejszej skali oczywiście.

O jejku ja źle zinterpretowałem opis Kolegi ZbyszkaZZ . Kiedy Zbyszek ZZ  napisał że to foto z satelity myślałem że ma na myśli fotkę którą przedstawił z zaznaczonymi ringami hi .

Aj czytanie ze zrozumieniom się kłania .  mea culpa. 

Dzięki Jurku za opis mam fotkę z tej nocy z F10 tego obszaru oto ona. Wiadomo że było by lepij zrobić mozaikę no ale tylko to mam .

 

 

Schiller2.jpg

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest szczelina w Vallis Alpes. W końcu się komuś udało ją sfotografować ! Od lat marzę żeby ją zaobserwować w wizualu, ale na razie bezskutecznie. Podobno 10" wystarczy, ale musi być odpowiednia faza, pogoda, seeing, wysokość Księżyca nad horyzontem więc wygląda na to, że jeszcze parę lat będę na nią polował (jeśli w ogóle się uda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie właśnie myślałem czy to na pewno  w tym wąwozie powinna być ta szczelina . Dzięki za wpis bo już teraz jestem tego pewny. Tak jak napisałeś musi być spełnionych  wiele warunków . Kąt padania światła ,wysokość księżyca, faza ,poprawny seeing i na końcu sprzęt . Co prawda szczelina nie jest kompletna degradował ją kiepski seeing ale niektóre fragmenty są widoczne. W zasadzie to była sesja poświęcona koniunkcji Planety Jowisza i Marsa . Tak że można napisać że to przypadek że akurat została uchwycona szczelina pozdrawiam . 

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z lubością traktuję zdjęcia Przemka i Darka. Tak mało jest zdjęć zakamarków, że gdy w końcu się pojawiają, człowiek patrzy na nie i patrzy. 

Cień na wschodzie Claviusa - postać astronauty w szklanym chełmie, lub kiedy indziej postać dziecka - to kolejna wskazówka, że Artur C. Clark słusznie umiejscowił tu akcję swojej powieści. 

Darku, rozważysz jaśniejszą tonację zdjęć? Wiele detali ukrywa się w ciemnych partiach. 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Loxley napisał:

Darku, rozważysz jaśniejszą tonację zdjęć? Wiele detali ukrywa się w ciemnych partiach. 

Spróbuję coś zadziałać, choć nie ukrywam że bardziej mi się podoba taka ciemniejsza tonacja. Mam jeszcze materiał na całą tarczę Księżyca z tego wieczoru w tej skali (mam nadzieję że całą, jeszcze nie złożyłem więc nie wiem czy czegoś nie ominąłem). Myślę, że będzie na co popatrzeć :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie drogi prowadzą do Petaviusa i dalej... do jego centrum. Ten krater ma jakąś "ideograficzną siłę" - zdolność do przyciągania uwagi i generowania pytań. Tworzy wzorzec, którym możemy się posłużyć w ocenie stopnia złożoności innych kraterów i wyznacza pewien fenomenologiczny pułap: dziwności, tajemniczości, niepowterzalności i piękna, czyli wszystkich tych subiektywnych wrażeń, których doświadczamy podczas obserwacji.

Dając wyraz uznania dla Przemka, muszę jednak dodać (gdzieś to już było napisane) :), że ciemno to widzę.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

     Zdjęcia zaiste urzekające. Patrząc na nie ma się wrażenie lotu nad Księżycem. Petavius jest efektownym kraterem. Ma średnicę około 191km, jego wschodni wał wznosi na około 3300m, a zachodni tylko na około 1960. Rozbudowana góra centralna sięga 1700m. Po prawo od krateru widać Dolinę Palitzsch. Nazwę swą bierze od krateru który jest na południe od Petaviusa. Dolina wyraźnie zwęża się przy wale Petaviusa. Może uderzenie tworzące krater przysypało trochę dolinę?

Mnie osobiście nie zbyt jasne zdjęcia pasują, szczególnie jeśli centralnie znajduję się interesujący obiekt. A w ciemnych partiach gra cieni uruchamia wyobraźnię. Na przykład w południowej części wspomnianej wcześnie doliny widzę zarys postaci ludzkiej z podniesionym ramieniem.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku, nieco wyżej na zdjęciu widać wierzch kościstej dłoni, której wskazujący palec "oznajmia" - taka tonacja może być. Pareidolia też jest jak widać pomocna przy odbiorze zdjęcia. 

Faktycznie, półcieniowa postać na wschód od Petaviusa bardzo realistyczna.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.