Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Rowy tektoniczne i szczeliny księżycowe to moje ulubione tematy. Największym sentymentem obdarzam kompleks Hyginusa i sąsiedniego Triesneckera i nie przepuszczam żadnej okazji gdy nad tymi obszarami wschodzi lub zachodzi Słońce. Z wiadomych powodów więcej mam fotek z okolic pierwszej kwadry niż drugiej, która dostępną się staje o poranku, na blednącym już jesiennym niebie. Szczeliny te są świetnymi obiektami do testow na rozdzielczość teleskopu zarówno wizualnie, jak i fotograficznie, gdyż są korzystnie usytuwane w centrum tarczy Księżyca pomiędzy SINUS MEDII a MARE VAPORUM, jak i dlatego że ich przebieg (szczególnie dotyczy to kompleksu Triesnecker) jest w zasadzie południkowy. Są zróżnicowane pod względem szerokości i jako obiekty liniowe lepiej widoczne od małych kraterków przy wschodzie Słońca. Tę fotkę zrobiłem 26 marca br. przy ekw. ogniskowej = 5metrów. Nie często można trafić na warunki na tyle dobre, by użyć z powodzeniem barlowa 3x, najczęściej jest to 2x.

K260307H_filtered2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowy tektoniczne i szczeliny księżycowe to moje ulubione tematy. Największym sentymentem obdarzam kompleks Hyginusa i sąsiedniego Triesneckera i nie przepuszczam żadnej okazji gdy nad tymi obszarami wschodzi lub zachodzi Słońce. Są zróżnicowane pod względem szerokości i jako obiekty liniowe lepiej widoczne od małych kraterków przy wschodzie Słońca. Tę fotkę zrobiłem 26 marca br. przy ekw. ogniskowej = 5metrów. Nie często można trafić na warunki na tyle dobre, by użyć z powodzeniem barlowa 3x, najczęściej jest to 2x.

Ufff... :blink: . poczułem się jakbym leciał na tym terenem w samolocie.. powiedzmy 767 :D . Lemarc jaką maszynką to sfototgrafowałeś jesli możesz zdradzić?

Naprawde imponujące jak sobie przepatrzyłem mapę Księżyca dla tego fragmentu. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mlody Ksiezyc nagrywam na jasnym jeszcze niebie,dopoki jest zadowalajaco wysoko nad horyzontem,stad takie a nie inne kolor i kontrastowosc zdjec.

Wklejam jeszcze wczorajszego Langrenus'a:

 

LANGRENUS.jpg

 

Oraz dzisiejsze:

 

Nierozpoznany przy pierwszym spojrzeniu ;)

 

T_o_.jpg

 

oraz jego okolice

 

TeofilaOkresnosti.jpg

 

Poza tym Messiery.Dosc dobrze widoczne dna kraterow (i porownanie do poprzedniego zobrazowania z 26 stycznia br.)

 

messier.jpg

Mesier.jpg

 

Pozdrawiam

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Поздравления Michail!

 

Я собираюсь кричать после того, как я видел вашу фотографию кратера Гассенди.

Причина - очень замечательный, и я не могу сделать ту же самую хорошую фотографию, поскольку Вы сделали.

Michail, можем общаться на английском,или польском языке?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrze Hanys na tego Petviusa i sobie mysle czy jest sens żebym jeszcze kiedyś focił. Odpowiedź jest prosta: NIE MA SENSU :helo:

 

ps. Michał jeszcze jedna taka fotka i dostaniesz bana z generowanie za duzego transferu forum i przekraczanie limitów :ha:

świetne seeingi macie na tej ukrainie.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Поздравления Michail!

 

Я собираюсь кричать после того, как я видел вашу фотографию кратера Гассенди.

Причина - очень замечательный, и я не могу сделать ту же самую хорошую фотографию, поскольку Вы сделали.

Michail, можем общаться на английском,или польском языке?

 

 

 

 

ﺵﺷﻈﻐﻊ ﺰﺱﻖﺥﻛﻎ ﺾ ﻱﻸﻺﻴﻬ ﻙﻎﺞﺙ ﺉﺏﯾﷲ :szczerbaty::ha:

 

 

pozdrawiam

 

Ori

 

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

""ﺵﺷﻈﻐﻊ ﺰﺱﻖﺥﻛﻎ ﺾ ﻱﻸﻺﻴﻬ ﻙﻎﺞﺙ ﺉﺏﯾﷲ ""

 

Ale jaja..sprobujcie skopiowac powyzszy tekst i najechac na niego kursorem prawo-lewo:)

 

McArti,spokojnie,ja nie widze w nim nic szczegolnego.Jakis taki plytki wyszedl.Moze to wina rosnacej a nie malejacej fazy Ksiezyca.

Poza tym,bede chcial zaprosic wszystkich chetnych do odwiedzenia naszego fromborskiego 66-cio centymetrowego teleskopU,kiedy tylko poprawiony zostanie nowiutki naped i odblokowana klapa kopUły,ktora szczesliwie zaciela sie w polozeniu "of".

 

Ps.

Ori,dziekuje za zyczenia... :D

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh,nie mam czego pokazywac.Na moim zdjeciu srodkowa bruzda tez wyszla podwojna-obok wszystkich jasnych krawedzi wszystkich widocznych kraterow i kraterkow,wiec albo kolimacja,albo seeing.Musze powiedziec,ze wszystkie ostre klatki z nagrania,maja rozdwojona jasna krawedz Posidonusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz obiecane fotki. Najpierw sąsiedztwo Posidoniusa w postaci szczeliny koło krateru Hall, oraz okolica bardzo głębokiego jak się wydaje krateru Romer. Następnie rzadko pokazywany krater Menelaus leżący przy południowej krawędzi Mare Serenitatis, oraz Plinius leżący na cyplu między dwoma "morzami".

K220407EE.JPG

K220407HH.JPG

K230407Y.JPG

K230407X1_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.