Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, JSC napisał:

^^Niedługo telefony opanują astrofotografię i dedykowane kamerki wyrzucimy do kosza :). Zdjęcie żyleta.

 

Ja swojego Gassendi jeszcze obrobiłem z innego avika z mniejszym gainem, ale z wyostrzeniem - może minimalnie lepiej...

 

gf.jpg.82b87f34eea962daa44326965958cf95.jpg

Vixen 80/1200, Neximage5

Jak na obiektyw 80 mm całkiem ostre. Myślę, że to jest trochę za duże zbliżenie  i stąd wrażenie rozmycia. Robiłeś zdjęcie przez filtr R lub IR? Z filtrem łatwiej ustawić ostrość i same zdjęcia ostrzone z fragmentu widma są tym samym wyraźniejsze niż robione z całego białego światła.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, OBERON RD napisał:

Jak na obiektyw 80 mm całkiem ostre. Myślę, że to jest trochę za duże zbliżenie  i stąd wrażenie rozmycia. Robiłeś zdjęcie przez filtr R lub IR? Z filtrem łatwiej ustawić ostrość i same zdjęcia ostrzone z fragmentu widma są tym samym wyraźniejsze niż robione z całego białego światła.

Nie używałem filtra (tylko ten zamontowany fabrycznie w kamerce Neximage5). Czyli nałożyć na to jeszcze filtr R?

Ale już chyba wiem co źle zrobiłem. Zawsze o tym zapominam. Wydaje  mi się, ze lepiej ustawiać ostrość na kodeku RGB32 (podgląd jest wtedy chyba lepszej jakości), a dopiero przy nagrywaniu zmienić na kodek Y800 (który ponoć jest dla tej kamerki zalecany)? Nagrywam w iCap-ie. No nic, sprawdzę sobie następnym razem czy to pomoże, albo przestudiuję to sobie w dzień.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzęt typowo księżycowy

MAK180, ASI178MM, filtr Baader R Longpass 610nm

ostrość ustawiana ręcznie co kilka avików

każdy avi 500 klatek, ekspozycja 11ms, gain 139 nagrywane w FireCap

stackowane w AS3!, 300/500 klatek ze wstępnym wyostrzaniem ustawionym na 10

dalsze wyostrzanie i odszumienie w Fitswork4, drobna kosmetyka w PhotoScape

jak widać nic nadzwyczajnego, żadnych wypasionych smartfonów ;)

trochę trwało dopieszczenie kolimacji Maka i chyba się wreszcie udało

oczywiście pomogło wysokie położenie Łysego. Warto było poczekać by zgrać odpowiednią fazę, wysokość nad horyzontem, pogodę oraz brak wyziewów z kominów (dzień był ciepły). Zależało mi głównie na Gassendim bo dotychczas nie miałem okazji zrobić mu dobrego zdjęcia ale takie warunki trzeba wykorzystać na maxa więc robiłem fotki całej tarczy, a najciekawsze okolice po kilka razy by zwiększyć szanse, że przynajmniej raz trafię z ostrością i seeingiem

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobotnia nocka była wymarzona na dużą skalę dla księżyca.

Ja niestety miałem omówioną sesje obserwacyjną z dziećmi znajomych więc priorytetem było zainteresowanie młodzieży.

W ramach sesji zrobiliśmy tylko kilka zdjęć.

Robiłem bez filtrów, bez barlow'ów, z ręcznym ustawianiem ostrości.

Patrząc na rezultaty swoje i na foty ZbyT'a trochę żałuje, bo myślę że była pogoda na ogniskową w okolicach 7-8 metrów.

Gesendi.jpg.bc14022af5134b2ec6e195efa7444aba.jpg

Plato.jpg.a7172d7e74d98a382190416a916b5ef8.jpg

 

 

zatoka_tecz1.jpg.bc130c1721502cf79d34f40283bfc5a4.jpg

Mój sprzęt to SCT 9,25 i ASI 120MM-S. Bez filtrów :-( bo priorytet był nie na jakość zdjęć

 

Edytowane przez pki1234
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no... Loxley i ZbyT przywalili fotami, ze czapka sama spada z głowy.  Gratulacje i podziękowania za fotki.

 

To już  jest na poziomie Damiana Peacha i jak się okazuje nie trzeba koniecznie wyjeżdżać na Barbados ani w Andy (poniżej jego fotka dla porównania)

1291379998_gaspeach.jpg.c91cd0eb3fa55fd571d983739ca3183f.jpg

 

PS

W ogóle to warto prześledzić geologiczną przeszłość tego krateru - jest bardziej fascynująca od niejednej powieści kryminalnej ;) Jak to się tam wszystko uformowało, jak przelała się lawa na południowej krawędzi, z jakiego okresu są spękania i mniejsze kraterki... Zrobiłem na ten temat króciuteńkie opracowanie dostepnę pod linkiem

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość opisów podaje King's Lynn w Anglii. Kiedyś mieszkał w Selsey (?) w UK. Na Barbados to jeździł chyba dla planet głównie. U nas Księżyc bywa dostatecznie wysoko (45 stopni czy wyżej) by warto było go fotografować w dobrej rozdzielczości.

Nie wiem czy Damian był w Andach, był w obserwatorium Pic du Mindi (teleskop 105 cm średnicy, f 17 ) ale to Pireneje (Europa), plus są fotki z Wysp Kanaryjskich i Cypru - tak patrząc na jego stronę internetową. Zakamarki Księżycowe skończyły się na jego stronie w 2016. Pokonaliśmy go :original: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JSC napisał:

No, no... Loxley i ZbyT przywalili fotami, ze czapka sama spada z głowy.  Gratulacje i podziękowania za fotki.

 

To już  jest na poziomie Damiana Peacha i jak się okazuje nie trzeba koniecznie wyjeżdżać na Barbados ani w Andy (poniżej jego fotka dla porównania)

dzięki za miłe słowa ale w konkurencji z Damianem nie mamy żadnych szans

on ma teleskop 14", a nasze to maleństwa 6-7"

to zdjęcie Gassendiego pochodzi z jeszcze większego teleskopu. Sądząc po skali to pewnie teleskop miał około 1 m średnicy i optykę adaptatywną więc to z profesjonalnego obserwatorium umieszczonego gdzieś wysoko w górach. Ja ze swoim maleńkim teleskopem postawionym w ogródku między budynkami mogę sobie tylko pomarzyć o takiej skali i detalu

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, ZbyT napisał:

dzięki za miłe słowa ale w konkurencji z Damianem nie mamy żadnych szans

on ma teleskop 14", a nasze to maleństwa 6-7"

 

 

pozdrawiam

Napisał, że to C14 przy F41 , ale jak się można domyślać z Barbados.

http://www.damianpeach.com/lunar.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Plato z APO 107/700 + QHY163M, stack 10% z 1000 klatek, drizzle 150% z miasta przy cirrusach:

Plato.png.5e4c047ac451651402e8e3eab5c5e6cb.png

Trudno to nazwać zakamarkiem w dużej skali, ale w środku załapały się 4 kratery, przy czym 2 praktycznie stykają się.

Warunki były bardzo stabilne jak na miasto i przelatujące chmury.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj buszowałem w pobliżu krawędzi tarczy Księżyca. Szczególnie dobrze prezentował się Pitagoras

zrobiłem mu zdjęcia w ognisku głównym i z Barlowem

MAK180, ASI178MM, Baader R Longpass, Barlow Vixen 2x

oba zdjęcia to crop 100%

 

pitagoras_1.jpg.72c5425e4c814aa7f6c8368a322f885d.jpg

pitagoras_2.jpg.c0c0bd4bc31a8d3416ca0ce68d0acddf.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozwolę sobie i dodam coś bardzo skromnego ale mojego :emotion-5:

Sobota 16.02.2019 nie jestem miłośnikiem prawie pełni 86% ale ostatni brak pogody trzeba wykorzystać i nie ma co wybrzydzać i ... i co :icon_eek: noc była przepiękna :flowers:

Miło się spoglądało na łysolka i bardzo się za nim stęskniłem hahha :headbang::laughbounce2:

 

MAK 150

ASI 120MM + RED 610nm

Nikon D90

Moon_.jpg

Moon_210101_0000 poppp.jpg

Ksieżyc 16.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 doby po pełni. Kadr na zmierzch w nieodłącznym duecie kraterów Atlas - Hercules.
Powyżej i na prawo od potężnego krateru Posidonius widoczny długi na ponad 160 km rów - Rima Bond
W prawym dolnym rogu zdjęcia widoczny, otoczony górami - Taurus Littrow Valley - rejon lądowania Apollo 17

Nie mogłem się powstrzymać i stworzyłem stacka drizzle x 1,5
Jasne, że nawet 600 metrowy krater Camelot, który jest tuż "obok" LM Apollo 17 jest poza moim zasięgiem.
Pragnąłem jednak dostrzec jak najwięcej to co mieli przed oczami H. Shmith i E. Cernan z powierzchnini, oraz R.Evans z orbity.

 

Dołączam cropa foto z opisem wzgórz, które towarzyszyły załodze Apollo 17, oraz miejsce lądowania
i najbardziej odległy punkt do którego dotarła załoga podczas EVA 2, na skraj Lincoln Scarp, którego na zdjęciu
nie opisałem choć zdaje się majaczyć

23.02.2019
ED80 / Barlow Hyperion / ASI 224

01Moon_00262463289A.jpg

 

03Moon_drizzle1_5R-2.jpg

02Moon_drizzle1_5R-2opisb.jpg

Edytowane przez gawain74
poprawa opisu zdjecia
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.