Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Uff, Lemarc, dzięki. Nie muszę swoich obrabiać :D Wczoraj też filmowałem, ale dziś stackowałem jeszcze przedwczorajsze. Ale wiecie - przezorny zawsze ubezpieczony - w maju chmury, latem będzie zły seeing, trzeba nakręcić na zapas. U mnie też trochę wiało i falowało, ale chyba Ty robiłeś po fotki po 21.00, bo Gassendi ma więcej światła niż ten z mojego filmu.

Ładnie wyszły fale na Mare Humoru. Widać, że to ciemne na Księżycu to Morze, a to ze zdjęć to w dodatku Morze Wilgoci!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kos10 napisał:

Skromnie dodam swoje zdjęcie zrobione 14.04.2019 około 21:20

 

Skywatcher 130/900 z okularem 15mm, do tego przyczepiony telefon

to chyba nie jest księżycowy zakamarek

zdjęcia Księżyca umieszczamy w tym wątku

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem aż nie chce się wierzyć że przy zdolności rozdzielczej teleskopu 0,5", co odpowiada 1 km. na Księżycu, rysują się tak wąskie szczeliny jak ta zaznaczona strzałką o szerokości 200 metrów. To tak jak z widzeniem nitek pajęczyny pod światło. 

video0085 19-04-15 22-54-21szczelina200m..jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj poszukiwałem ciekawych cieni rzucanych przez księżycowe góry

poniżej kilka z nich

MAK180, ASI178MM, Baader R 610nm Longpass

seeing nie rozpieszczał

 

okolice krateru Wichmann

 

_moon_2019_04_15_ci_1.jpg.f3fc1aed0ece7dc28794a4219f46c427.jpg

Kepler

_moon_2019_04_15_ci_2.jpg.25b54af84f81e2b2f53b93e71ae47fc9.jpg

Euler, Diophantus i Delisle wraz z górą o tej samej nazwie

_moon_2019_04_15_ci_3.jpg.0bb3d171d1aaf95974df1fe9e7fd9d3d.jpg

 

pozdrawiam

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykuję i dorzucę do Waszych zdjęć mój wczorajszy szkic Krateru Scheiner. Szkoda, że szkic nie oddaje w pełni bogactwa detali, ale w końcu nie o to do końca chodzi. Mam nadzieję, że udało mi się przenieść na papier najważniejsze szczegóły. Dla mnie to niezapomniany widok. Oczywiście urzywałem MAK-a 127 z bino SW i parki BCO 18 mm. Czas "naświetlania" około 30 min.

20190416_190206.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scheiner jest dużo łatwiejszy do rysowania od leżącego obok Claviusa, nie chciało się popracować bardziej ?! :D Miałem problem, co Ty tam namalowałeś. A potem olśnienie, bo ja w kamerze widzę obraz prosty, z reguły zorientowany według współrzędnych, a Ty z okularu widzisz obrócony. Podziwiam, a jeszcze numer 377 sugeruje, że karteczek było więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, OBERON RD napisał:

a jeszcze numer 377 sugeruje, że karteczek było więcej.

 377 to numer sesji obserwacyjnej w większości przypadków zakończonej szkicem (szkicami). Bawię się tak z kilkuletnią przerwą od 1996 roku. Prowadzenie takiej formy zapisu jest dla mnie bardzo mobilizujące i edukujące.

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też siedziałem wczoraj, ale przed kamerą. Babbage zdecydowanie przykuwał uwagę, fajne cienie, urzeźbienie ścian krateru. Ale pogoda nie dopisała, powietrze solidnie falowało degradując obraz. Mam nadzieję, że masz kątówkę i nie wyginasz się za mocno. Bo ja po filmowaniu próbowałem przez okular patrzeć na "wysokie" obiekty, blisko zenitu, a nie chciało mi się iść do domu po kątówkę. No i klęczałem przed panią Astronomią zadzierając głowę :szczerbaty:

Tak na szybko wyżej wymieniony Babbage, ale zdjęcie nie powala szczegółami. Zdecydowanie 14 i 15 kwietnia była lepsza pogoda.

Babbage 20190417_232350_g3_ap94_conv pop.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Loxley napisał:

Sinus Iridum i kopuły Gruithuisen w pełnym słońcu. Przy północnej krawędzi: Babbage i Anaximander.

A mnie najbardziej zaintrygowała struktura w lewej górnej części zdjęcia. To Mons Rumker, składających się z około 30 kopuł - pozostałości po wulkanach tarczowych.

Pięknie się prezentuje. Przy najbliższej okazji zwrócę większą uwagę na ten obszar.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.