Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Z nastaniem ery avikowania webkamerką która dla rozpoczęła się dla mnie w roku 2003, pamiętnym roku wielkiej opozycji Marsa na której uczyłem się funkcji Registaxa, zrodził sie pomysł opracowania czegoś na kształt fotograficznego przewodnika po Księżycu, do ktorego gromadzę materiał do dzisiaj. Jednak z czasem zdałem sobie sprawe z obiektywnych trudności do jakich należą niezbyt korzystne warunki pogodowe w naszym kraju utrudniające nagranie materiału odpowiedniej jakości, jak również fakt że obserwatorium balkonowe z racji usytuowania ma ograniczony zakres widoczności na kierunku wschodnim, co pozbawia mnie możliwości fotografowania Księżyca w fazie między drugą kwadrą a nowiem. Posługując się atlasem-wzorcem A.Rukla który staje się powoli przeżytkiem, jako że jest wersją rysunkową i dosyć subiektywnie oddaje księżycowe szczegóły (powiedziałbym że je nieco zakłamuje z powodu nadmiernego używanie kreski zamiast metody cieniowania) zauważyłem że w wielu przypadkach mógłbym ten atlas troszkę uszczegółwić na bazie własnych zdjęć i tak to znalazłem innego rodzaju przyjemnosć. W każdym razie czasem odkrywam coś dla siebie, coś czego wcześniej nie dostrzegałem i na tym mniej wiecej polega ta satysfakcja z astrofoto Księżyca.

 

W załączniku próbka mojej mapy konturowej Księżyca z przed kilku laty, rysowana myszką w Fotoszopie. :szczerbaty:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym ze świeższych przykładów takich "odkryć" na własnych zdjęciach jest poniższa fotka pokazująca zachodnie przyległości krateru Ptolemaeus, ściślej to co wydostało się z krateru Davy i zalega na północnych jego stokach. Da się zauważyć dość wyraźne "jęzory" zastygłego materiału które zsunęły się na dół do większego cyrku oznaczonego w atlasie Rukla literą "Y". Nigdy wcześniej tego nie zauważyłem na starszych zdjęciach ze względu na ich gorszą jakość. Wystarczy chwila stabilniejszej atmosfery i można zobaczyć ciekawe szczegóły. Warto zrobić kolejne zdjęcia tego miejsca w przeciwstawnym oświetleniu.

K250407A1.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Krater Werner,widziany podczas dogodnej fazy Ksiezyca,tego miesiaca ksiezycowego.

 

1. Ogniskowa 6000mm

2. Ogniskowa 8000mm

 

Jak widac,wydluzanie ogniskowej do 8 m,mijalo sie z celem,jesli pod uwage wziac warunki atmosferyczne i stednice lustra teleskopu-180mm.

Werner2.jpg

WERR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz jutro opuszczam Kraj [(wyjezdzam z miasta, przed zachodem slonca:) (ale sie zrobilo łesternowo)]wiec wybralem sie dzis na pozegnanie z Ksiezycem.

 

Pojedyncza fotka z Canona PS A60 i MCT180 +okular plossl 40mm.

 

chudy_002.jpg

Ładny sierpik, a tam gdzie jedziesz niema Księżyca ? ;( ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnimi wieczory robiłem trochę zdjęć Ksieżyca i z tego zbioru wybralem dwie fotki z datą 24 maja. Pierwsza przedstawia krater Archimedes, do którego nie mam szczęścia jeśli idzie o dobry seeing. Zawsze chcę "upolować" małe kraterki na jego płaskim i ciemnym dnie, ale są mniejsze niż w Platonie, a zatem trudniejsze do rejestracji. Przy tak bardzo ukosnym oświetleniu ich wygląd zaciera się do nie wyraźnych wypukłości widocznych wewnątrz blisko lewej stromizny wału. Tym razem użyłem innego barlowa w postaci wizualnego Soligora 2x, który wkręciłem w czołówkę filtra UV/IR kamerki Logitech. Jego krotność w tym układzie jest nieco mniejsza niż fotograficznym konwerterem z powodu mniejszej odległości od matrycy. Na drugim zdjęciu widnieje motyw "królewski" <_< w postaci szczelin w sąsiedztwie krateru Triesnecker. Obydwie fotki robiłem dosyć wcześnie kiedy tło nieba było jeszcze blade, bo zazwyczaj to moment najspokojniejszej atmosfery który szybko mija.

K240507Z1_filtered.JPG

K240507OO1_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Oglądałem Archimedesa 24 maja.

Widok był przedni - ten grzebień cienia wewnątrz krateru i mocne karbowanie/nieregularności jego zboczy robią wrażenie. Wydaje się, że szczyt wału jest dość łagodny, ale rzucany cień zdaje się mówić coś innego :)

 

Gratuluje kolejnych świetnych zakamarków. To jeden z moich ulubionych regionów Księżyca.

Nawet na mojej żonie robi wrażenie ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.