Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, gawain74 napisał:

@Loxley - Twoje zdjęcia poza skalą i do tego opisy dzięki którym moja wiedza Księżycu nabrała innego wymiaru, a sama forma słowa pisanego, po prostu bardzo przyjemnie się Ciebie czyta

 

51 minut temu, HAMAL napisał:

A gdy już technicznie w temacie powiedziane zostało wszystko, jak piszecie, Loxley nadał dziedzinie nowy wymiar :)

Panowie, bardzo mi miło i dziękuję. Jeśli nie macie jeszcze dość, to wkrótce wstawię ostatnią porcję zdjęć z wielodniowego nocnego maratonu. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

A gdy już technicznie w temacie powiedziane zostało wszystko, jak piszecie, Loxley nadał dziedzinie nowy wymiar :)

 

Musisz wrócić do foto Księżyca. Rywalizacja z Loxleyem na pewno przysłuży się temu wątkowi. Oczywiście nie chodzi o jakieś wyścigi typu kto zarejestruje mniejszy krater czy węższą szczelinę, ale o pokazywanie piękna Kosmosu. Księżyc tak niezmienny od milionów lat jest jednak dzięki fazom najbardziej dynamicznym wizualnie obiektem na naszym niebie. I chyba niedocenianym przez obserwatorów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, ryszardo napisał:

Ciekaw jestem, czy producent tego refraktora (TS) przypuszczał ( w najśmielszych marzeniach), że da się nim robić takie zdjęcia!  :) 

Dobra japońsko-niemiecka robota. Czytam, że to nie taki zwykły achromat a oparty na szkle k9/f4,

Piszą, ze  w Japonii to Nerius... Słyszę od czasu do czasu o Neriusach (firma? marka?) same doskonałe opinie (lub o ich klonach, które są lepiej na świecie znane).

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sierpniu dwukrotnie wybrałem się na Księżyc.

Pierwszy kadr z 24.08.2019 na Fra Mauro, Morze Chmur i Pitatus na południu

 

Drugie ujęcie z 23.08.2019 przedstawia kratery Ptolemeus, Alphonsus, Arzachel i Purpach.

Na południe od Purpacha po nocnej stronie migocą dwa pojedyncze światełka, jakby latarnie, wydaje mi się że to elementy krateru Walter

 

ED80 / Barlow Hyperion 2,25 / ASI 224

01_Moon_021946.jpg

02_Moon_C.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 7
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dziękuję za wspaniałe zdjęcia. Teraz przynajmniej wiem, że to co przykuło moją uwagę dzisiaj nad ranem to było Mare Orientale. Niestety seeing niezbyt łaskawy dla obserwacji wizualnych, ale i tak lepszy niż w czasie ostatniej pełni. Pozdrawiam Jarek 

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wstałem przed piątą rano i obserwowałem naszego kosmicznego sąsiada newtonem 6" F10. Widoki jak na zdjęciach Loxleya. Niesamowicie przejrzyste powietrze, niezły seeing i Księżyc wysoko wiszący na niebie dały wspaniałą ucztę dla oka. Obserwowałem z pow. 250x - głębokie, smoliste cienie, wspaniały kontrast, w Plato widoczne dwa kratery, w tym jeden jako wyraźny krążek z dziurką, w Claviusie mnóstwo kraterowego drobiazgu, Prosta Ściana na samym terminatorze wyglądała niczym oświetlony księżycowy chiński mur, a całości dopełniał monumentalny Kopernik z wianuszkiem setek drobnym kraterów wokół. No i Apeniny głęboko wrzynające się w mrok niczym olbrzymi, poszarpany miecz. Dla takich widoków warto w niedzielę wstać tak wcześnie. 

Sorry, za off-top w tym fotograficznym wątku, ale musiałem się podzielić wrażeniami.

A w ogóle coraz bardziej podoba mi się Księżyc po pełni. Na pewno to kwestia spowszednienia widoków przed-pełniowych, ale układ cieni na księżycowych formacjach w fazach po pełni jakoś bardziej mi się podoba.        

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 1 dzień po III kwadrze, 23 września 2019r, na wysokości 50o nad horyzontem, w słabych warunkach, przy temperaturze powietrza 9oC.
Refraktor achromatyczny TS152/900, Barlow Celestron Ultima 2x (Fekw. 2270mm), ASI290MM, Filtr Baader Halpha 35nm, EQ-ATM, FireCapture2.6, Autostakkert!3 (400/2000), Registax6.

 

Lekkie halo wokół Księżyca ale gwiazdy jak diamenty. Zimowe niebo rozlało się na południu - tyleż piękne, co niosące chłód. Gdzież te cudne ciepłe noce sierpniowe - wspominałem.

 

Wypełniony czernią Kopernik. Rozsiane wokół kopuły magmowe - regularne lub z zapadliskami na środku.

 

108371357_KopernikKepler23_09.2019r_04.57_TS152F2270_ASI290MM_Halpha35nm_105....thumb.jpg.d47c17a65cf31ecd230682ca8a71dc20.jpg

 

 

Gassendi  i po środku Montes Riphaeus (Ural). Kilka małych kraterów z jasnym halo. Zmarszczki i jasne wyspy.

 

1518723834_GessendiMontesRiphaeus_Ural23_09.2019r_04.54_TS152F2270_ASI290MM_Halpha35nm_105....thumb.jpg.7fa7a5da9d39e91498bd666b06a40fde.jpg

 

 

Północna i południowa część księżycowego rogalika. Na południu piękny, rozległy i wyraźny Bailly.

 

1258319449_PnocnybiegunPythagoras23_09.2019r_05.13_TS152F2270_ASI290MM_Halpha35nm_105....thumb.jpg.f95b000c79dad04c0c360dd5171a1498.jpg

403193207_SchillerBaillyLongomontanus23_09.2019r_05.07_TS152F2270_ASI290MM_Halpha35nm_105....thumb.jpg.ffaa54d533df98cdeb9ec6fe79c91161.jpg

 

Zapowiadane bardzo dobre warunki w rzeczywistości okazały się przeciętne i to tylko około godziny piątej. Z czasem zaczęły się pogarszać, obraz falował i tracił ostrość.

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, megrez23 napisał:

"Idąc" od inner Rook w kierunku Krateru Grimaldi "przecinamy" ciemne długie pasmo Jeziora wiosny, a kolejne to Jezioro jesieni. Chyba nic pomyliłem?

Tak, właśnie w tej kolejności. :-) 

 

3 minuty temu, Dasionek napisał:

Twoje zdjęcia są takie że nie wiem jak mam ich piękno obrać w słowa na niektórych normalnie 3D. 

Zakochałem się. 

Pierwsza liga. 

Bardzo mi miło. Dziękuję. :-) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię twój wątek a Księżyc coraz bardziej mnie pociąga. Nie mam jeszcze wyposażenia ale nie odrazu Kraków...

Powiedz jakich powiększeń używasz w wizualu? Na ile można sobie pozwolić przy dobrych warunkach?

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Bardzo lubię twój wątek a Księżyc coraz bardziej mnie pociąga. Nie mam jeszcze wyposażenia ale nie odrazu Kraków...

Powiedz jakich powiększeń używasz w wizualu? Na ile można sobie pozwolić przy dobrych warunkach?

Domyślam się, że pytanie jest do mnie? (Wątek jest lemarc'a).

Kiedy obserwuję wizualnie MAKiem 150/1800 to zwykle stosuję okular 10mm, czyli powiększenie 180x. Nie ciągnie mnie do większych powiększeń. Czasem okular 18mm (100x) jest wystarczający. Ze względu na jasność obrazu, dla 6" teleskopu najbardziej mi odpowiada powiększenie 120 -150x.

Achromatem TS152/900 nie obserwuję wizualnie. To sprzęt skonfigurowany wyłącznie do zdjęć Księżyca.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam GSO 10 i na obecną chwilę 9 i 6mm co daje mi 138 i 208×

Fotek nie będę robił,tylko wizual i szczerze mówiąc o detal mi najbardziej chodzi. Przeglądam ten wątek z ogromnym zaciekawieniem i niecierpliwie wyglądam bezchmurnej nocy. Zamówiłem sobie atlas i na  razie te dwa okulary będą służyć poznaniu topografii Księżyca ,a później...:emotion-5:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.