Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie jechałem teleskopem w prawo (no ok, zrobiłem Kopernika), ale od powyższego zdjęcia trochę w dół, na krater Ramsden i jego Rima Ramsden. Załapał się tez Mercator i Capuanus z tej powyższej mapki. Niestety nisko położony Księżyc nie pozwalał pokazać za dużo szczegółów.

Moon_181012_g4_ap191 R6 lg 6 x 60 pop.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to obrazek dla lubiących wschód słońca nad zatoką :original: Zdjęcie z 7 listopada.

Tradycyjnie patrzyłem co wyjdzie przez barlowa 2x. Jest to obszar jakieś 100 x 100 km, tzw. Promotorium Laplace nad Zatoką Tęczy. Setup jak zwykle, 14" STC f10 plus barlow 2x, ASI 178M. Niestety, Księżyc 20 stopni nad horyzontem nie rozpieszczał szczegółami.

Moon_192606_g4_ap304 R^ gl 6x60 pop.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na drugim zdjęciu w prawym, górnym narożniku szczelina Hyginusa, jedna z moich ulubionych księżycowych formacji. Nawet mojego newtona 10" ATM tak nazwałem ("Hyginus", ale na cześć szczeliny a nie człowieka, kimkolwiek on był). 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyginus ( Gajusz Juliusz Hygin), rzymianin urodzony albo w Aleksandrii (Egipt) albo na półwyspie Iberyjskim - wtedy byłby rzymianinem pochodzacym z Hiszpanii. Zdania gdzie się urodził są różne. Urodził się przed naszą erą (64 pne), zmarł ok 17 ne. Zasłużył się w astronomii opisem konstelacji i ich mitologii (wg. Wiki i atlasu Księżyca Rukla).

Poniżej Hyginus z dnia dzisiejszego, 19.58. Setup jak wyżej. Krater ma niecałe 11 km średnicy, za to szczelina - Rima Hyginus około 220 km długości.

Hyginus 20191204_195822_g4_ap225_conv pop.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opis i zdjęcie. Kiedyś w dzieciństwie znalazłem w jakieś gazecie rysunek tej szczeliny (gdzieś ten wycinek gazety jeszcze powinienem mieć, muszę go znaleźć i wrzucić skan) wykonany bodaj przez Schroetera. Od tego czasu to mój ulubiony region Srebrnego Globu. Mimo, że znajduje się na samym środku księżycowej tarczy to urzeka dziwną tajemniczością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc, 400 km na zachód też pogoda niestety nie najlepsza. Obraz rzadko kiedy się uspokaja. Za to zrobiłem test, kiedy Plato będzie najostrzejszy. Jaki filtr do avikowania byłby najostrzejszy. No i przy Księżycu znów wygrał IR! Robiłem to samo przez R, G, B i im krótsza fala tym gorzej :flirt: Ostatecznie przerzuciłem się potem na Urana, ale poskładam jutro.

Dziś Plato przez IR i Rima Hadley (IR) już bez takiego cienia jak wczoraj (Plato 1 tys z 4 tys kl, Hadley 2500 kl z 10 000 kl, res 150%).

Jak coś możliwego wyjdzie z pozostałych avików, to wrzucę.

 

Moon_172001_g4_ap339_conv pop IR.jpg

Moon_180230_g4_ap306_conv pop.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pogody, to przeglądałem jeszcze zdjęcia z 5 grudnia. Po lewo od Prostej Ściany wyszło ładnie pomarszczone Morze Chmur (Mare Nubium). Na zdjęciu jest właściwie południowa część Mare Nubium. Górna, północna część nie jest tak ograniczona kraterami, nie ma ostrej granicy. 

W lewym dolnym rogu wyłania się z cienia krater Pitatus (Pitatus - XVI w. włoski matematyk i astronom). U góry, ciut po lewo od środka krater Nicollet (15,2 km średnicy na cześć francuskiego XIX w. selenografa).

Zdjęcie to stack 765 kl z 3060 (25%),  ASI 178MM przez IR 850 nm.

Mare Nubium Pitatus Nicollet 20191205_190809_g4_ap324_conv pop.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OBERON RD jest moc w Twoim SCT14. Największe wrażenie wywarł na mnie Eratosthenes z okolicami jak choćby Stadius, który zwykle ledwo się wyróżnia, a tu ma swoje "pięć minut"

Kurcze, marzy mi się większa tuba, ale raz czasu brak i priorytety inne, a dwa że z większym powerem wymagania większe w sensie warunków itp.

Pozdrawiam

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gawain74 napisał:

@OBERON RD jest moc w Twoim SCT14. Największe wrażenie wywarł na mnie Eratosthenes z okolicami jak choćby Stadius, który zwykle ledwo się wyróżnia, a tu ma swoje "pięć minut"

Kurcze, marzy mi się większa tuba, ale raz czasu brak i priorytety inne, a dwa że z większym powerem wymagania większe w sensie warunków itp.

Pozdrawiam

MEADE ACF 14" ma już 10 lat, ale hula. Faktycznie dużej tuby też trzeba się nauczyć. Nauczyć studzić :szczerbaty:

Co do Stadiusa - może nie "pięć minut", ale każdy krater ma te swoje dwie - trzy godziny podczas każdego miesiąca. Dla mnie najbardziej urokliwe są zdjęcia szczegółów wychodzących ledwo z cienia księżycowej nocy. Plastyka terenu naszego satelity jest wtedy niezrównana.

"Moc" tych 14 cali wynika może z dobrze dobranego piksela kamery do ogniskowej. Pogoda była średnia. Przy DMK aby wykorzystać teoretyczną rozdzielczość, z jej pikselem 5,6um ciągle próbowałem wstawiać barlowa 2x czy 3x i robić filmy przy 7 czy 10,5 m ogniskowej, 1/30 sekundy to już był krótka migawka i w efekcie atmosfera musiała być bardzo stała dla dobrych zdjęć. Z ASI 178MM, która ma piksel dwa razy mniejszy, bo 2,4 um, mogę w tej samej skali filmować bez barlowa na 1/100 - 1/120 sek i w dodatku 2-3 razy szybciej kręci się jeden avik. MInus ASI - skoro szybko się kręci, to 300 GB na jeden wieczór też można zużyć. I to przy ROI, nie na całej klatce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OBERON RD napisał:

MEADE ACF 14" ma już 10 lat, ale hula. Faktycznie dużej tuby też trzeba się nauczyć. Nauczyć studzić :szczerbaty:

 

2 godziny temu, OBERON RD napisał:

Z ASI 178MM, która ma piksel dwa razy mniejszy, bo 2,4 um, mogę w tej samej skali filmować bez barlowa na 1/100 - 1/120 sek i w dodatku 2-3 razy szybciej kręci się jeden avik. MInus ASI - skoro szybko się kręci, to 300 GB na jeden wieczór też można zużyć. I to przy ROI, nie na całej klatce.

To wszystko widać na Twoich zdjęciach - są doskonałe. Tym starszym na ogół doskwierał brak stabilności atmosfery....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Trochę taka fotka testowa z maleństwa 100 mm, było też dość "mgliście" i Księżyc zaparował ;) Następne zdjęcia już z C8.

 

ED100, HEQ5, Q-Barlow 2,25x, ASI120MM-S, Baader Red 610nm Long Pass. AS3!, Registax 6, PS CC. 50% z 4000 klatek, gain 70, exp. 7s.

2129297805_cgTI3Kgux05I_1824x0_wmhqkGbg(1).jpg.c4f11daacee9eeeeec70be61870902a1.jpg

1891844521_Screenshot2019-12-05at21_15_35.thumb.png.0dcafc518b4afa93f74b00a2483a4122.png.5bb206b6d34492f7695e7ebbadd16fbd.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusik za opisy, choć właśnie ten plik z opisami ma jakieś dziwne skośne pasy jakby z dawnego orbitera :original:.

Spróbuj na wynikowym zdjęciu rozjaśniać cienie, prawie zawsze się uda, natomiast wypalone miejsca po stacku są jeszcze bardziej wypalone. Lepiej nie prześwietlać jasnych partii.

Pozwoliłem sobie rozjaśnić trochę cienie na Twoim zdjęciu, by pokazać, ile tam jeszcze jest szczegółów. A z 8" będzie 2x tyle.

 

Shot 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Ten opis to po prostu screenshot ze SkySafari, wiec nic nie poradzę ;) pewnie robił je jakiś stary orbiter.

 

Co do zdjęcia to dzięki za wskazówki, faktycznie przepaliłem trochę całość, to pierwsza moja fotka Księżyca tego z takiej ogniskowej, nie bardzo wiedziałem jak ustawić histogram w FireCapture. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, a ja podziwiałem, że tak pracowicie opisywałeś :firefire:Jak to technologia potrafi wyręczyć!

Co do histogramu - tak gainem lub ekspozycją podreguluj, by był trochę po lewo. Oczywiście, jeżeli maż cienie na zdjęciu. Jak wyrównana klatka, to bardziej "na środku". Rozjaśnisz potem krzywymi lub jakąś opcją wypełnij światłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.