Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, ryszardo napisał:

Rewelacyjny kadr - pierwszy raz zauważyłem tą piękną symetrię!

Dziękuję, ryszardo.

Jest jeszcze jedna, w pewnym sensie ukryta, symetria. Krater Letronne jest kropka w kropkę przeniesieniem Fracastoriusa ze wschodniej półkuli. Czy to nie za dużo zbiegów okoliczności? :D

Dla porównania, warto rzucić okiem na obraz z AstrobinGassendi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Loxley napisał:

Jest jeszcze jedna, w pewnym sensie ukryta, symetria. Krater Letronne jest kropka w kropkę przeniesieniem Fracastoriusa ze wschodniej półkuli. Czy to nie za dużo zbiegów okoliczności? :D

Tak, faktycznie! Ale numer... :original:

Dobrze, że o tym napisałeś - sam bym pewnie nie zauważył, no może gdybym spojrzał z perspektywy jak na tym podlinkowanym zdjęciu, całkiem dobrym zresztą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej Mare Humorum jest Lacus Excellentiale czyli Jezioro Doskonałości. Jego maksymalna średnica to około 150 km. Mnie zaciekawiła górka na jego brzegu, która rzuca cień. Krater na środku "jeziora" to Clausius nazwany na cześć niemieckiego XIX w. fizyka. Widać był doskonały. Albo ...:D

Lacus Excellentiale 20200404_211513_g4_ap1513 wav pop.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, OBERON RD napisał:

Poniżej Mare Humorum jest Lacus Excellentiale czyli Jezioro Doskonałości. Jego maksymalna średnica to około 150 km. Mnie zaciekawiła górka na jego brzegu, która rzuca cień. Krater na środku "jeziora" to Clausius nazwany na cześć niemieckiego XIX w. fizyka. Widać był doskonały. Albo …:D

 

Jaka to kamera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna fotka z wczoraj. Zdjęcie okolicy Plato z podpisami poprawione kilka postów powyżej.

 

Sezon na Kopernika już minął. Jest już "gorzej" oświetlony i wydaje się "płaski". Wczoraj ostro falowało, no ale człowiek dowiaduje się o tym jak już sprzęt rozłoży więc trzeba nagrywać niezależnie od warunków.

 

Mój Copernicus i okolica. Wersja zwykła i edukacyjna online :) Nieskromnie powiem, że podoba mi się to zdjęcie , więc je zamieszczam.

 

 

Copernicus.jpg

Copernicus_napisy.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze dwa zdjęcia z wczorajszej sesji testowej warte pokazania. W rolach głównych Gassendi i Schiller. Testy uważam za udane. Spodziewałem się dużo słabszych rezultatów.

SCT 9.25", w projekcji okularu Baader 8-24mm, Samsung S10e FHD, 250 klatek z 1800, 30 kl./s

Schiller.jpg

Gassendi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc, - no proszę, to tak poleciało daleko przez mniejszą grawitację !

Anoatol - zdjęcia robiłem 14" SCT Meade, to tzw. ACF typu Ritchey-Chrétien, choć opinie czy naprawdę RC, czy słowo "advanced" jest mykiem producenta by robić coś taniej też się zdarzają. Ale kupiłem go w 2007, przedtem 10 lat używałem 8". Kamera ostatnio ASI 178MM z pikselem tak małym (2,4um), że barlow już nie ma sensu przy ogniskowej 3555 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej szkic jednego z moich ulubionych fragmentów Księżyca: Kratery Aristarchus i Herodotus oraz część doliny "Kobry" - Vallis Schroteri. Mały krater w górnej części obrazka to Aristarchus Z.

 

05.04.2020         20:35 - 21:25

MAK127 SW        EQ3-2

Bino SW + BCO10

Ant. III, bezchmurnie

 

20200406_161916.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim ogarnę materiał z kilku ostatnich nocy to trochę minie :D Tyle tego! To zdjęcie jest z 31.03.2020. Region krateru Hyginus. Niewielki krater przecięty Rima Hyginus. Ten obszar fajnie się wyróżnia, jest taki inny. Gdy na niego patrzę mam wrażenie, że jest gigantyczną depresją albo taką nieregularną niecką. Wyróżnia się zdecydowanie ciemniejszym kolorem gruntu. Na lewo widać kolejne rowy Triesnecker. Na prawo zaś od krateru Hyginus widoczny jest stary krater Boscovich z lekko zarysowanym wewnątrz kolejnym rowem. Najmniejsze dostrzegalne kratery mają 2 km średnicy.

PS. Używam już programu Autostakkert - zakochałem się. Niebo , a Ziemia do Registax.

Sprzęt to: Dobson 12" na GoTo, barlow x2 TV Powermate 2", okular ES 6,7mm, 82* do tego w projekcji telefon Samsung J6, zoom cyfrowy x5, rejestrowane FHD 30kl/s :D, stack 15% z 3600 klatek Autostakkert.

VID_20200331_222_g7_ap92_conv_ps2_flip.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 1 dzień i 8 godzin przed pełnią, 6 kwietnia 2020r, na wysokości około 30o, w słabych warunkach widoczności. Słaby wschodni wiatr, temperatura 13oC, obraz zmienny, drżący. Nie chciałem wracać z pustymi rękami ale równie dobrze mogłem zrezygnować z sesji zdjęciowej.

 

Refraktor achromatyczny TS152/900, Barlow GSO 3x ED (F ekw. 2400mm), ASI290MM, Filtr Baader Halpha 35nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (400/2500), Registax6.

 

Powtórzę słowa opisu. W kręgu europejskim struktura znana pod nazwą: "krzyża św. Andrzeja", bo przypomina znak drogowy o tej nazwie. Za oceanem, określana jest bardziej finezyjnie - "Miyamori Valley".

Miyamori Valley jest zadziwiająco prosta, kontrastowa, jakby była częścią arterii komunikacyjnej. Jest pięknym łącznikiem pomiędzy księżycowym dniem i nocą. Jest oszczędnym w formie drogowskazem - do krateru Riccioli, któremu zapewnia (?) wydajny drenaż z resztek nocy.

 

Osobny temat: https://astropolis.pl/topic/54114-miyamori-valley/

 

259445502_MiyamoriValleyGrimaldiHeveliusCavalerius6_04.2020r_20.17_TS152F2400_ASI290MM_Halpha35nm_75....jpg.af94c407bd8068e0de1564a563e00dda.jpg

 

 

Schickard, Wargentin, Nasmyth, Phocylides, Inghirami. W całym kadrze widoczne "pióropusze" od Mare Orientale - materiał promieniście wyrzucony w czasie impaktu.

 

520506101_SchickardipiropuszeMO6_04.2020r_20.21_TS152F2400_ASI290MM_Halpha35nm_75....jpg.b2be6fcd050621f61f8b2c3ccc11dbc7.jpg

 

Przy krawędzi: Bailly i Pingre i kolejne "pióra" materiału wyrzuconego z Mare Orientale.

 

1298043225_BaillyPingreSchiller6_04.2020r_20.23_TS152F2400_ASI290MM_Halpha35nm_75....jpg.0007915440755087059a9ddcba41fc3f.jpg

 

Góry Leibnitza. Z prawej strony widoczny fragment zewnętrznego pierścienia Basenu Biegun Południowy-Aitken. Cienie podkreślają wyniosłość tej formacji.

 

644504075_GryLeibnitza6_04.2020r_20.27_TS152F2400_ASI290MM_Halpha35nm_75....jpg.b022fc924b75fba65d290605b1d83f2f.jpg

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.