Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, HAMAL napisał:

Młody Księżyc z takiej skali uczta dla oczu :)

 

Też dumałem nad naszym "seeing-iem" ciężko będzie zastąpić :uhm:

Chyba nawet nie ma sensu na siłę szukać polskiego odpowiednika. Seeing to bardzo krótkie słowo, łatwo wpada w ucho (a raczej w oko), poza tym już się przyjęło w naszym światku. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kubiłan napisał:

Pozwolę sobie tylko podpowiedzieć, że mamy polskie określenie na seeing. W literaturze metrologicznej funkcjonuje pojęcie Widzialności: https://pl.wikipedia.org/wiki/Widzialność

zgadza się

mamy polskie określenie na seeing ale to nie widzialność tylko stabilność atmosfery

jeśli komuś przeszkadza to, że stabilność atmosfery to dość długie określenie to może warto poszukać czegoś krótszego?

ja proponuję seeing

ma ono tę zaletę, że nie tylko jest krótkie ale też od dawna funkcjonuje w naszym środowisku ... a w dodatku jest zrozumiałe dla innych nacji

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ZbyT napisał:

zgadza się

mamy polskie określenie na seeing ale to nie widzialność tylko stabilność atmosfery

jeśli komuś przeszkadza to, że stabilność atmosfery to dość długie określenie to może warto poszukać czegoś krótszego?

ja proponuję seeing

ma ono tę zaletę, że nie tylko jest krótkie ale też od dawna funkcjonuje w naszym środowisku ... a w dodatku jest zrozumiałe dla innych nacji

 

pozdrawiam

Stabilność atmosfery jest składową widzialności. Co z tego, że atmosfera jest najbardziej stabilna podczas lekko mglistych bezwietrznych nocy, jak szczegóły zmywają się przez tę zbawienną mgłę? :( Tak przynajmniej twierdzili mili koledzy z UWr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze warunki były oględnie mówiąc dd... Deszcz, chmurwy i kilkuminutowe dziurki z niebieskością. Czas w obserwatorium poświęcony głównie na dopieszczanie BAJa i uruchomienie od dawna nie używanej kamery Basler acA1300-30gm. W ramach testu kilka avików niestety w większości z chmurami ale coś się jednak udało poskładać.
Powrót "ludzkości na Księżyc"* uważam za udany, chociaż nie obyło się bez problemów.
 

   

Moon_180801_020520_bd.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Karol W. napisał:

Czas w obserwatorium poświęcony głównie na dopieszczanie BAJa i uruchomienie od dawna nie używanej kamery Basler acA1300-30gm.

Przypomnij proszę parametry teleskopu, bo nie jestem pewny, czy chodzi o 40cm czy o 60cm.

 

Bardzo dobry detal widoczny na zdjęciu to nie tylko zasługa apertury ale również umiejętności operatora. Gratulacje, Karol. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Tur, masz ciemne bardzo zdjęcia z SCT. Sprawdź ustawienia monitora. U mnie jak na histogramie Twoich zdjęć przesunę punkt bieli w lewo o 1/3 skali to robi się "normalnie". Monitor mam skalibrowany z i1studio, więc mam dość sensowny punkt odniesienia. Pomijając ustawienie jasności, bardzo dobre zdjęcia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Loxley,
BAJ to 16" f4,5 (406/1820mm) - i ten testowy Clavius jest z takiej właśnie ogniskowej. Zrobiliśmy też Kopernika z barlowewm 2,5x ale to rzutem na taśmę kilkaset klatek przez chmurwy aby sprawdzić czy i jak ognisko wypada za wyciągiem. Tu już nawet umiejętności operatora nie pomogą jak nie ma warunków ;))

Moon_182409_020520_bdm.jpg.1cea3db2a0f0e5440ade1e62484a0024.jpg
I wielka szkoda, że najlepsze wiosenne warunki poszły się czochrać z "wiadomych przyczyn" Wrrrr... Ale poczekamy, może trafi się dobry seeing.

Edytowane przez Karol W.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała sesja z 02.05, Księżyc oświetlony w 72%. SC8, projekcja okularowa, iPhone7.

Mare Imbirum od Plato aż po Kopernika. W tej fazie pięknie widać fałdy we wschodniej części Mare Imbirum. Jednocześnie Apeniny mimo dużej odległości od terminatora wciąż rzucają nieco cienia.

1384355143_MareImbirumKopernikiPlato.thumb.jpg.0bd25cb8a5d46957276110a2ca98a0c3.jpg

Region Rupes Recta z ciekawymi kraterami takimi jak Pitatus i Wolf. Od Pitatusa odchodzi Rima Hesiodus, z kolei blisko terminatora widoczna jest Rima Hippalus.

1537149075_RupesRecta.thumb.jpg.f0e3a0f1bd425296c6bf3da8feb4e36e.jpg

Region Claviusa, Longomontanusa i Tycho.

2065320559_ClaviusLongomontanus.thumb.jpg.655b6814ca4a5f6b078bc5143447d9c2.jpg

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.