Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Sinus Iridium to jedna z moich ulubionych struktur na Księżycu. Wczoraj byliśmy gotowi na nią ale w kuj-pom chmurwy nie dały :( 
Fantastyczne zdjęcia 
Loxley. Nawet magiczne... Co takiego jest w Księżycu, ze tak przyciąga...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Gassendi z wczorajszego wieczora. Powoli zbieram doświadczenia w korzystaniu z aparatu komórki. Mam jeszcze kilka filmików, ale dopiero za kilka dni będę mógł się nimi zająć.

 

SCT 9.25" + Samsung S10e, AS3!, 180 klatek z 1800 (1min film), AstraImage (dekonwolucje), kilka podstawowych suwaków z Camera Raw

Gassendi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Zapomniałem napisać, że korzystałem z zooma Baadera 8-24mm w ustawieniu 8mm. Mam też mocowanie Oriona trzymające komórkę przy okularze. Kupiłem na giełdzie niedawno i całkiem dobrze się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To takie? https://teleskopy.pl/Orion-SteadyPix-EZ-uniwersalny-adapter-do-smartfonów-(-05347)-teleskopy-4138.html

Kupiłem takie kilka tygodni temu, ale jeszcze nie próbowałem. W każdym razie jakość wykonania tego mocowania jest niesamowita.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Tak, to ten model. Ja miałem problem z maksymalnym ustawieniem uchwytu. Był za mały dla tego mojego zooma. Ważne jest też by okular "wchodził" do środka otworu w płytce. Warto zdjąć gumę. Chodzi o ogniskowanie. Im większe powiększenie tym bliżej u mnie muszę być obiektywem komórki do okularu. Te trzy gumowe nakładki można zdjąć po wykręceniu śrub. W ten sposób zyskałem niezbędną rozpiętość ramion. Metalowe bolce trzymają się teraz na gumowaniu okularu. Przy dużym powiększeniu (ok. 300x) nie jest łatwo wszystko poprawnie ustawić, ale da się. Trochę wprawy potrzeba. Aby uzyskać kontrolę nad parametrami rejestrowanego filmu konieczne jest użycie aplikacji. Wbudowany soft kamery jest zbyt "stratny". Jest kilka płatnych programów, ale nie ma sensu po nie sięgać, gdyż jest bezpłatny Open Camera. Polecam. Trochę na początku zagmatwany, ale z czasem da się go polubić :)

 

PS. Odnośnie do obracania - lubię perspektywę ustawiać tak, by mieć słońce za sobą. Nie zawsze, rzecz jasna, ale tu mi bardziej takie ułożenie się podobało. Odbicia lustrzane trzeba poprawiać, ale reszta to obszar do eksperymentów, przynajmniej w moim odczuciu. Gdyby wszyscy ustawiali kadry tak samo, to byłoby nudno :)

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herodot, Arystach i okolice

miałem tylko popatrzeć przez teleskop ale jadnak cos nagrałem

SW 150/750 , barlow x3, 30% z 2000 klatek IR, kamerka T7c, SharpCap, AS3

 

21_45_32_g4_ap44_conv_edited.jpg

Edytowane przez Wojsa
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Arek_P napisał:

Powoli zbieram doświadczenia w korzystaniu z aparatu komórki.

Fajny detal, nie wymuszony taki :)

 

9 godzin temu, Wojsa napisał:

miałem tylko popatrzeć przez teleskop ale jadnak cos nagrałem

To już nałóg astrofotograficzny, uważaj :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Oberon, fantastyczny detal wychodzi na Twoich zdjęciach. Gassendi po prostu niesamowity! Ale i w innych zakamarkach jest na czym oko dłużej zawiesić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arek_P jestem na tym samym etapie, rezultaty które uzyskałeś są dość obiecujące. Projekcja okularowa już od dawna wydawała mi się budżetowym sposobem na efektowne zdjęcia Księżyca, testy zacząłem dopiero kilka dni temu z zestawem SC8, Omegon Cronus 8mm i 6mm, uchwyt na telefon, iPhone7.

Mam na dysku kilka kadrów do poskładania z przedwczoraj ale klatek mam mniej, bo od 200 do 800. Ciekaw jestem co mi z tego wyjdzie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P
43 minuty temu, Astrobonq napisał:

@Arek_P jestem na tym samym etapie, rezultaty które uzyskałeś są dość obiecujące. Projekcja okularowa już od dawna wydawała mi się budżetowym sposobem na efektowne zdjęcia Księżyca, testy zacząłem dopiero kilka dni temu z zestawem SC8, Omegon Cronus 8mm i 6mm, uchwyt na telefon, iPhone7.

Mam na dysku kilka kadrów do poskładania z przedwczoraj ale klatek mam mniej, bo od 200 do 800. Ciekaw jestem co mi z tego wyjdzie :)

 

Mnie najbardziej podoba się w tej metodzie ograniczenie elementów składowych zestawu, co przekłada się na mniejszą czasochłonność. Do tego kamera nie traci na wartości, bo pochodzi ze świata sprzętów codziennego użytku. Patrzę też więcej przez okular niż dawniej bo jest w wyciągu cały czas. Najważniejsze jest jednak uproszczenie. Bez laptopa i jego kabli, mocuję do okularu tackę z komórką. Wybieram kadr, ustawiam parametry ekspozycji, ostrość w teleskopie i odpalam nagrywanie zadanej z góry długości. Jest podgląd na żywo histogramu, przepaleń i punktów uznanych za ostre. Łatwo się dzięki temu ustawia. Do tej pory rejestrowałem tylko minutowe filmiki, bo zależało mi na testowaniu różnych ustawień, ale od następnej sesji będę mógł po 2 minuty nagrywać, przez co będzie nieco więcej lepszej jakości klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Arek_P napisał:

Wybieram kadr, ustawiam parametry ekspozycji, ostrość w teleskopie i odpalam nagrywanie zadanej z góry długości. Jest podgląd na żywo histogramu, przepaleń i punktów uznanych za ostre. Łatwo się dzięki temu ustawia.

Wgrywałeś jakąś dodatkową aplikację czy masz takie funkcje w telefonie? Ja mogę jedynie wybrać obszar dla którego wykonywany jest pomiar światła.

 

Na Twoim zdjęciu nie widać diafragmy okularu, jak rozumiem robisz crop na środek kadru?

 

Mam jeszcze problem z aberracją chromatyczną czego w ogóle nie widać u Ciebie. Aberracja niemal na pewno pochodzi z kamery telefonu, wizualnie w okularze jej nie widać. Na razie nie mam na to sposobu poza ostrym zdjęciem koloru suwakiem - tak to wygląda na surowej pojedynczej klatce.

668443513_IMG_2689abera.thumb.jpg.12da45459239e620a657c0e96e94d75b.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P
22 minuty temu, Astrobonq napisał:

Wgrywałeś jakąś dodatkową aplikację czy masz takie funkcje w telefonie? Ja mogę jedynie wybrać obszar dla którego wykonywany jest pomiar światła.

 

Na Twoim zdjęciu nie widać diafragmy okularu, jak rozumiem robisz crop na środek kadru?

 

Mam jeszcze problem z aberracją chromatyczną czego w ogóle nie widać u Ciebie. Aberracja niemal na pewno pochodzi z kamery telefonu, wizualnie w okularze jej nie widać. Na razie nie mam na to sposobu poza ostrym zdjęciem koloru suwakiem - tak to wygląda na surowej pojedynczej klatce.

Tak jak gdzieś wyżej pisałem używam Open Camera (free). Brzegi kadru są zawsze gorszej jakości więc je pomijam. Poza tym przy 8mm nie jestem dość blisko okularu by w pełni oświetlić kadr (pomijając winietę). Przy 10mm już jest ok, ale przy 8mm nawet gdy pominę te pociemnienia zostaje i tak wystarczająco dużo powierzchni do zbierania materiału. Aberracja pochodzi, tak jak napisałeś przede wszystkim z obiektywu kamery telefonu. Usuwam ją przechodząc do odcieni szarości, gdy konwertuję plik w PIPP. Muszę i tak z tego programu korzystać, bo zapisuję w formacie MPEG4 HEVC, którego nie obsługuje AS3! Właściwie to AS3! ma RGB align, więc i tak powinno Ci się udać pozbyć tego zafarbu. PIPP przy wyborze Solar/Lunar Close up z automatu konwertuje do odcieni szarości. Jeszcze nie porównywałem obu sposobów. Różnice nie powinny być duże.

Masz wysoką rozdzielczość ustawioną. Ten parametr też warto przetestować. Jak przesadzisz z rozdzielczością to będziesz miał długi czas obróbki bez dodatkowej korzyści. Jest pewne optimum, które trzeba sobie dla danego zestawu wyznaczyć. Ja to właśnie testowałem ostatnim razem, ale jeszcze nie obrobiłem wielu plików, więc nie wiem gdzie u mnie jest ta granica. To zależy też na pewno do warunków, więc jeden test niekoniecznie da ostateczną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem, czy raczyć was tą wątpliwą przyjemnością, jak widać zdecydowałem się na publikację. W końcu po to m.i. to forum istnieje, by dzielić się efektami swojej pracy i wymieniać doświadczeniami. Jako zatwardziały wizualowiec przedstawiam wam mój pierwszy "udany" stack :) Na pewno muszę jeszcze mocno doszlifować obróbkę, jednak w stosunku do pojedynczej klatki różnica w ilości detalu jest potężna.

Zatoka Tęczy z 03.05, 25% z 300 klatek, SC8, projekcja okularowa, iPhone7, Autostakkert, dekonwolucja w imppg. W stosunku do surowego kadru musiałem zrobić spory crop, okolice Plato były niestety prześwietlone i nieostre.

1193025298_03.05ZatokaTczy25z294klatek.thumb.jpg.91f52831f6011c2a78c17a5011acde68.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P
26 minut temu, Astrobonq napisał:

Tak się zastanawiałem, czy raczyć was tą wątpliwą przyjemnością, jak widać zdecydowałem się na publikację. W końcu po to m.i. to forum istnieje, by dzielić się efektami swojej pracy i wymieniać doświadczeniami. Jako zatwardziały wizualowiec przedstawiam wam mój pierwszy "udany" stack :) Na pewno muszę jeszcze mocno doszlifować obróbkę, jednak w stosunku do pojedynczej klatki różnica w ilości detalu jest potężna.

Zatoka Tęczy z 03.05, 25% z 300 klatek, SC8, projekcja okularowa, iPhone7, Autostakkert, dekonwolucja w imppg. W stosunku do surowego kadru musiałem zrobić spory crop, okolice Plato były niestety prześwietlone i nieostre.

Pierwszy krok zrobiłeś i to całkiem przyzwoity. Potrzebujesz jakiegoś softu do kontroli parametrów ekspozycji. Nawet jednak bez tego kolejne zdjęcia będziesz miał na pewno lepsze, bo wyciągniesz wnioski z tego pierwszego. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy materiału z 03.05, do zadowalający rezultatów wciąż daleko. W stosunku do 300 klatek użytych w poprzednim zdjęciu tutaj mam 200 i pewna różnica w jakości jest już zauważalna. Mam jeszcze 800 klatek z Gassendim, niestety jak dotąd nie udało mi się ich poprawnie poskładać.

 

Tym razem okolice kraterów Schiller i Clavius, 30% z 200 klatek, SC8, projekcja okularowa, iPhone7, Autostakkert, dekonwolucja w imppg. Znowu spora część kadru poszła do kosza, aktualnie szukam aplikacji do sterowania ekspozycją która będzie miała podobne funkcje jak Open Camera, która niestety nie działa na iOS.

1178020508_03.05SchilleriClavius30z200klatek.thumb.jpg.766bd7e8e12af88c65400c1562dd94a3.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, count.neverest napisał:

Ładnie Ci to wyszło! Zabieram się za liczenie kamieni na powierzchni :) RAWów uzywasz czy jpg? 

Dzięki :) Na razie jadę na jpg. Wcześniej próbowałem też lustrzanką, ale o dziwo lepsze klatki mam z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Zrobiłem przegląd materiału z 3 maja i wybrałem 4 najciekawsze ujęcia. Jeszcze będę walczył o lepsze efekty, ale cel dotychczasowych zmagań już udało mi się już osiągnąć - zdjęcia Księżyca z komórki w przyzwoitej jakości, niewielkim nakładem pracy.

SCT 9.25" + Samsung S10e + Baader 8-24mm (8mm), AS3!, 180 klatek z 1800, Registax (pierwszy suwak) + kilka podstawowych suwaków z Camera Raw

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówka materiału z 03.05, tym razem dwa nieco inne kadry z Gassendim i Mare Humorum w rolach głównych.

Od Gassendiego po Schillera, 25% z 200 klatek, SC8, projekcja okularowa, iPhone7, Autostakkert, dekonwolucja w imppg.

845145644_03.05odSchillerapoGassendiego25z200klatek.thumb.jpg.7ad88628ba7f1cf3ebc745554233b837.jpg

Drugi kadr, krótszy okular + lekki crop przez prześwietlone brzegi. Nieco inne podejście do obróbki, bardziej na "miękko", gdyby nie prześwietlone kratery po bokach to nawet byłbym w miarę zadowolony :)

800024089_03.05Gassendi25z200klatek.thumb.jpg.3c06e865c1d1bcc54eeccd42cc798c66.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po prawie lub ponad 20 latach (nie pamietam, stary już jestem) wracam do foto Księżyca :)

Nie rezygnuje z DS, oj nie, to nie takie proste.

Nocy astronomicznych już nie ma, ale jest nasz satelita.

Pierwsze avi, pierwsze problemy, długa droga.

Z pewną dozą nieśmiałości wrzucam pierwszą fotkę.

30% z 500 klatek, RC 6", ASI 178 MM mono, EQ6, 2020.05.26., seeing dramat.

 

Jakie filtry polecacie do foto Księżyca, bo nie mam doświadczenia a rozrzut i wybór jest dość spory.

1169789349_2020-05-26-1916_2-Moon_20200528ver2.jpg.1f6e445d1a3e6d6134ac98be4379c5f8.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.