Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Loxley napisał:

Jak nie ma idealnych warunków to trzeba zmienić nieco standardowe podejście do zbierania materiału i do obróbki. Tym razem postawiłem na "multistacking", czyli stakowanie kilku avików i połączenie wynikowych TIFów. Będzie o tym osobny wątek.

Trzeba ciągle szukać sposobów na pokonanie granic optyki i seeingu :) Ładnie wyszło

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Księżyc dokładnie w pierwszej kwadrze, 25 sierpnia 2020r przed godziną 20-tą na wysokości zaledwie 17 stopni. Warunki dość słabe. Obraz silnie drżący. Słaby wiatr - plus 19 stopni.

 

Refraktor achromatyczny TS152/900, Barlow Celestron Ultima 2x (F ekw. 2270mm), ASI290MM, Filtr Baader Halpha 35nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (200/2000), Multistacking 8x (1600/16000), Registax6.

 

Przygotowałem sprzęt do sesji z Jowiszem i postanowiłem sprawdzić seeing na obrazie Księżyca. Inaczej nie próbowałbym zdjęć z Barlowem przy Księżycu na wysokości 17 stopni. Było słabo ale urzekł mnie widok grzebienia cieni Kaukazu i postanowiłem spróbować. Nagrałem 10 avików i 8 najlepszych poskładałem w AS!3.

 

To zawsze ciekawy widok, te smukłe trójkąty czerni ścielące się u podnóży Montes Caucasus. Dają okazję poznać profil górskiego łańcucha. Wyglądają jak ostrokół przy starej fortecy i trochę tej rzeczywistej grozy emanuje ze zdjęcia. Półokrąg krateru Aristillus na dole można utożsamić z wieżą oblężniczą.

 

Miltistack_Cienie Kaukazu 25.08.2020r_19.50_TS152F2270_ASI290MM_Halpha 35nm_Miltistacking 8x_105....jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HAMAL napisał:

Aleś ładnie sięgnął

A we wrześniu w podobnym oświetleniu, czyli "od tyłu" libracja będzie wynosić W -7.2o. To ekstremum 13 września, ale też dzień przed i dzień po, warto będzie fotografować. Lepszego widoku basenu Orientale nie można będzie sobie wymarzyć. Tak podświetlone struktury nie są jednak łatwe do uchwycenia.

Może to zdjęcie kogoś zachęci do spróbowania?

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Loxley napisał:

Lepszego widoku basenu Orientale nie można będzie sobie wymarzyć. Tak podświetlone struktury nie są jednak łatwe do uchwycenia.

Może to zdjęcie kogoś zachęci do spróbowania?

Mnie z pewnością zachęciło, chociaż na tak dogodne warunki czekam od kilku lat. Dziękuję za info.

Ostatnio tak korzystna libracja miała miejsce w 2015 roku, wtedy od kilku tygodni miałem ED80 i wybrałem się nad Mare Orientale - wizualnie. Pierwsze zdjęcia nowym teleskopem wykonałem kilka miesięcy później.

Teraz po 5 latach wrócę nad moje ulubione morze, ale już fotograficznie :)

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do serii Loxley'a dołożę wersję "komórkową" Morza Przesileń, którą udało mi się w podobnym czasie wykonać.

Sprzęt taki sam jak w ostatnim czasie - SCT 9.25" + samsung s10e, projekcja dla okularu Baader 8-24mm (dla 8mm), rejestrowane w OpenCamera.

 

Edit: Dodam jeszcze inne ujęcie z tej samej sesji z Langrenusem w roli głównej.

MP.png

 

Langrenus.png

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też popełniłem telefonowe Mare Crisium i Krater Neper. Zwracał uwagę swoim wystawaniem. 

 

2020-09-03, Sky-Watcher BKP 130/650, EQ2, okular 2,5mm (aliexpresowe TMB planetary II), svBony Moon filter. Xiaomi Redmi Note 7, Open camera, PIPP, Stakkert, Registax, Photoshop. 

 

mun-2020-09-03-001.jpg.27f9c43d238841e189644a91016d365b.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, to chyba maksimum, które można wycisnąć z 14" i to tak krótkiej :) Zazdroszczę Wam trochę, bo od tygodnia jestem nad morzem i niestety - PADA. Udało mi się zrobić godzinę materiału, nota bene w ogródku mam ciemniej niż w lesie koło plaży (Karwieńskie Błota).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

4) Rima Hadley

O ile zdjęcia w tym wątku wyglądają jak z niskiej orbity księżycowej, to przy Twojej Rima Hadley można odnieść wrażenie, że podchodzimy do lądowania :)

Bardzo wyraźnie widoczna struktura - wzgórza North Complex, 3 km na południowy wschód od tego miejsca lądował Apollo 15.

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.