Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, OBERON RD napisał:

Przy okazji można porównać, czy jest więcej szczegółów czy nie. W sumie to był oversampling ze skalą 0.06" na piksel. W przypadku Marsa też :)

 

Jest więcej szczegółów, a wiec warto "powerować".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr Strama napisał:

Pierwsze kroki w foceniu łysola:)

Piotrze, lepiej niż u Spocka, bo nie do góry nogami :D ale na przyszłość napisz czy to stack czy pojedyncza klatka, jakieś szczegóły to można coś podpowiedzieć.

Tu u ciebie góra jakby przeostrzona, lewą stronę (cienie) można rozjaśnić, po co tyle czarnego u góry itd. Pierwsze koty za płoty.

image.jpeg.5ed475a1d107b12b576bf2ab1c1661b0.jpeg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przepraszam, tak powinienem coś napisać jest to stack zrobiony w autostakkert, 50% z 34 gigowego avika.. zrobiona dekonwulacja i trochę dłubnięte w Photoshop:) sw 130/900 plus t7c i irpass

Edytowane przez Piotr Strama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data 21.12.2020 godz. 18.00. Sprzęt teleskop MT-800 mod, ASI 462MC, Barlow TV x2, 2”, SW HEQ 5-Pro, 20% z 5000 klatek, AS!3, PS.

Morze Jasności widoczne w całej okazałości. A na nim grzbiet Smirnova (Dorsa Smirnov) z widocznym kraterem „Very” (4,6 km). Na Morzu dobrze widoczny młody krater „Bessel”. Bardzo fajnie widoczny jest przylądek Promontorium Archerusia na granicy Morza Jasności z Morzem Spokoju. Na prawo od centrum kadru dwa ciekawe kratery Aristoteles (większy, 82 km) oraz Eudoxus (mniejszy, 63 km). Wyłaniające się z cienia góry Kaukaz oraz Hadley. Szczyty Kaukazu pięknie rzucają ostre cienie. Chciałbym wiedzieć jak się poszczególne z nich nazywają. Niestety nie znalazłem takich informacji. W dolnej części zdjęcia widoczny charakterystyczny krater Posidonius. Ciekawi mnie obszar między kraterem Eudoxus, a Morzem Jasności (obszar „nakrapiany” wieloma wzgórzami). Ma on swoją nazwę?

2020-12-21-1611_9-Saturn_lapl4_ap223_conv_ps_Astropolis.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data 21.12.2020 godz. 18.10. Sprzęt teleskop MT-800 mod, ASI 462MC, Barlow TV x2, 2”, SW HEQ 5-Pro, 20% z 5000 klatek, AS!3, PS.

Troszkę w dół od centrum kadru widoczny charakterystyczny krater Theophilus (śr. ok 100 km) z kilkoma centralnymi wzgórzami o wysokości do niecałych 3 km. Na lewo widoczny w całej okazałości najdłuższy klif/uskok na Księżycu Rupes Altai. Wysokość nawet 2,5 km, długość nieco ponad 500 km.

 

Drugi obraz to połączenie dwóch zdjęć. Górne zrobione 04.12.2020 (https://astropolis.pl/topic/10275-ksi%C4%99%C5%BCycowe-zakamarki/page/153/?tab=comments#comment-866275) i dolne zdjęcie tego samego obszaru z 21.12.2020. Pięknie widać choćby cienie w Kraterze Theophilus czy uskoku Rupes Altai.

2020-12-21-1633_2-Saturn_lapl4_ap265_conv_ps_Astropolis.jpg

 

W miejscu gdzie uskok rzuca najdłuższy, szpiczasty cień wznosi się on na 4 km! Jest tam krater "Polybius T".

 

Klif_porownanie.jpg

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data 21.12.2020 godz. 18.10. Sprzęt teleskop MT-800 mod, ASI 462MC, Barlow TV x2, 2”, SW HEQ 5-Pro, 20% z 5000 klatek, AS!3 drizzle x3, PS.

Czy tylko mnie się wydaje, że teraz widać znacznie więcej? Okazuje się, że obróbka u mnie jest jeszcze na bardzo niskim poziomie i bardzo wielu trików nie znam. Pobawiłem się trochę zdjęciem klifu Rupes Altai z 21go grudnia. Ta wersja ma wady bo widać coś jakby strukturę matrycy w niektórych miejscach ale różnica w detalu jest znaczna. Co o tym sądzicie?

 

2020-12-21-1633_2-Saturn_lapl5_ap374_Drizzle30_conv_ps_kanal_G_crop_Astropolis.jpg

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To efekt z opcji drizzle x3 ta drobna "siateczka". Lepiej już działa resize w Registax. Drizzle ma niby dodać detalu, ale dodaje przynajmniej w AS! niechcianego.

Twoja fotka po lewo 120% po prawo poprawiona: rozmycie Gausowskie 1,0, nieostra maska 2,0 i potem 1,0. Nie mamy wtedy tej siateczki ani drobnej kaszy.

 

obraz.png.25224ba7bcb5222fe8e21d39ee4ef42b.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data 21.12.2020 godz. 18.00. Sprzęt teleskop MT-800 mod (ogniskowa 600 mm), ASI 462MC, Barlow TV x2, 2”, SW HEQ 5-Pro, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS.

Cienie Kaukazu.  W tym ujęciu skupiłem się na fantastycznych cieniach rzucanych przez szczyty gór Kaukaz. W centrum kadru dwa ciekawe kratery Arystoteles (większy, 82 km) oraz Eudoxus (mniejszy, 63 km). Wyłaniające się z cienia góry Kaukaz. Jak dla mnie obłędny widok tych długich cieni. Jeśli ktoś z Was wie jak się nazywają poszczególne szczyty to proszę o źródło tych informacji. To tak ode mnie na koniec roku jednak dzisiaj jeszcze piękna noc także z Księżycem :D. Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich!

2020-12-21-1647_4-Saturn_lapl4_ap137_conv_ps_kanal_G_regi_ps_astropolis2.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data 31.12.2020 godzina 21.05. Sprzęt: teleskop Dobson 12” GoTo, ASI 462MC, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w RegiStax 6.

Po lewej stronie widoczne charakterystyczne Morze Przesileń (Mare Crisium) na nim m.in. Dorsa Tetyaev czyli grupa grzbietów widoczna tuż przy granicy cienia. Co ciekawe różnica między poziomem gruntu Morza Przesileń, a otaczającym go terenem to nawet nieco ponad 3 km. Na prawdo od Morza widoczny stary krater Cleomedes. Blisko centrum kadru lekko zarysowany krater Messala (średnica ok 112 km). Na prawo od centrum widoczny krater Endymion (średnica ok 120 km) z dobrze zarysowanymi cieniami z jednej strony i charakterystycznym gładkim, płaskim dnem zalanym pradawną lawą.

 

 

2020-12-31-2000_7-Moon_lapl4_ap182_conv_ps_regi_FB.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data 31.12.2020 pierwsze zdjęcie godzina 21.05, drugie zdjęcie 01.01.2021 godzina 01.24. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow TV 2” x2, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w RegiStax 6.

Tej nocy pogoda nie była idealna, niebo pokrywało „mleko”, które pozwoliło utworzyć efektowne halo księżycowe. Seeing przez to był dobry lecz zdjęcia mało kontrastowe i dla mnie trudne w obróbce. Pewnie ktoś z Was specjalistów zrobiłby to lepiej. Zakochałem się natomiast w kraterze Petavius (widoczny troszkę na lewo od centrum) z charakterystycznymi wzgórzami w centrum i wręcz nienaturalnym prostym rowem (Rimae Petavius, długość 70 km) idącym od krawędzi do tych wzgórz. Centralne wzgórza mają ponad 2 km, krater ma średnicę ok 150 km. Widok wzgórz jest niesamowity bo widzimy je z boku. Gdy się troszkę uruchomi wyobraźnie to można zobaczyć "miasto" otoczone okrągłym murem z biegnącą do niego drogą. Samo „miasto” przypomina mi Minas Tirith z „Władcy Pierścieni”. Ciekawe czy osiemnastowieczni astronomowie tak sobie wyobrażali to miejsce, jako miasto.

Jeszcze bardziej zachwyca mnie ten krater z czasu robienia drugiego zdjęcia. Absolutnie fantastyczny cień „miasta” pada za ścianę krateru. Przy tym oświetleniu doskonale widać „wierze” i nawet można się dopatrzeć „bramy wjazdowej” Niestety „mleko” na niebie było już wtedy dość znaczące (a seeing super) dlatego też obróbka była dla mnie bardzo trudna i dość agresywna aby pozbyć się licznych „artefaktów” ze stacka (może ktoś z Was szanowni specjaliści chciałby się zmierzyć z obróbką stacka, bo detal jest piękny). Muszę sfotografować znowu to miejsce w takim czasie przy lepszej pogodzie.

 

2020-12-31-2022_0-Moon_lapl4_ap174_conv_ps_regi_FB.jpg

 

2021-01-01-0024_0-Moon_lapl4_ap287_conv_ps2_obrot_regi_FB.jpg

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza sesja, 03.01.2021 od 3 do 6 rano

 

Newton 1000/200, EQ5, ASI120MM + Barlow

 

około 20 paneli po 2000 klatek, z każdego wybrane 10% najlepszych klatek

 

Moja pierwsza sesja wykonana ASI120 z Barlowem 2x.

 

1.jpg

 

 

2.jpg

 

 

3.jpg

 

 

4.jpg

Edytowane przez Adam87
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogniskową, a właściwie to światłosiłę dobierasz do rozmiaru piksela kamerki więc jeśli na różnych kamerkach będziesz miał tę samą skalę na piksel to zarejestrujesz te same detale. Prawdziwa różnica między ASI120, a ASi178 to rozdzielczość. Na pojedynczym zdjęciu z ASI178 zarejestrujesz 6,4 Mpix, a to oznacza znacznie mniejszą ilość paneli do złożenia całej tarczy. W praktyce, wliczając niezbędne zakładki między panelami, potrzeba będzie 4 razy mniej paneli, a tym samym 4 razy mniej czasu na zbieranie materiału na całą tarczę. Przy mojej skali 0,18"/pix zebranie avików na cała tarczę zajmuje z ASI178 około 15-20 minut. Przy mniejszej matrycy byłoby to już około godziny, a nawet więcej. W tym czasie cienie zdążą się już zauważalnie przesunąć

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ZbyT napisał:

ogniskową, a właściwie to światłosiłę dobierasz do rozmiaru piksela kamerki więc jeśli na różnych kamerkach będziesz miał tę samą skalę na piksel to zarejestrujesz te same detale. Prawdziwa różnica między ASI120, a ASi178 to rozdzielczość. Na pojedynczym zdjęciu z ASI178 zarejestrujesz 6,4 Mpix, a to oznacza znacznie mniejszą ilość paneli do złożenia całej tarczy. W praktyce, wliczając niezbędne zakładki między panelami, potrzeba będzie 4 razy mniej paneli, a tym samym 4 razy mniej czasu na zbieranie materiału na całą tarczę. Przy mojej skali 0,18"/pix zebranie avików na cała tarczę zajmuje z ASI178 około 15-20 minut. Przy mniejszej matrycy byłoby to już około godziny, a nawet więcej. W tym czasie cienie zdążą się już zauważalnie przesunąć

 

pozdrawiam

 

Hmm, a nie jest tak że FOV i rozdzielczość kamery to 2 rożne kwestie?

ASI178 ma 2 krotnie większe FOV, pomimo że ma rozdzielczość 6 x większą.

 

Moje pytanie dotyczy zamiany ASI 120 na ASI 178 w Newtonie 1000/200, czy ta różnica w praktyce w ilości detalu jest bardzo widoczna? Dla mnie jako osoby mającej jakiś kontakt z fotografią wydaje się że przeskok z piksela 3,75 na 2,4 powinien być olbrzymi. Ale w astro dochodzi jeszcze kwestia seeingu i czy w takich skalach ten zwiększony detal to nie jest sztucznie napompowana rozdzielczość, coś w rodzaju zwiększenia w Photoshopie rozdzielczości zdjęcia po fakcie.

 

Czy ktoś z Was ma zdjęcia z jednej i drugiej kamery podłączonej to tego samego setupu ? Oczywiście najlepiej tego samego obszaru.

 

 

obraz.png.dbdd58c971ab9ff74b47d47c0fee4773.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FOV to jedno ale ważniejsza jest skala, a tę dobieramy w zależności od apertury i wielkości piksela co wynika z twierdzenia o próbkowaniu

w praktyce robi się to tak, że do wielkości piksela dobieramy światłosiłę w taki sposób by otrzymać optymalną skalę

dla piksela 3,7 um światłosiła powinna wynosić około f/20-f/25, a dla 2,4 um około f/12-f/15. W obu przypadkach skala będzie podobna, a tym samym ilość detali. Jeśli kamerka będzie miała więcej pikseli to większy będzie też FOV

 

aby zminimalizować wpływ seeingu przy dużych skalach stosujemy filtry R i IR bo im dłuższe fale tym wpływ seeingu mniejszy ... ale oczywiście spada też rozdzielczość teleskopu więc wszystko zależy od apertury.  Dla małych apertur trzeba tu pewnego kompromisu ale dla większych można zejść dalej w IR

 

ja do fotografowania Księżyca używam Maka 180 z ASI178MM i filtrem R 610 nm Longpass. Mam więc f/15 (ogniskowa 2700) i dużo detalu przy skali 0,18"/pix. To fajny zestaw bo nie potrzebuję żadnej dodatkowej optyki tylko jadę w ognisku głównym. Przy większych aperturach można spokojnie zejść do 745 nm czy nawet 850 nm. W przypadku f/5 potrzebny będzie Barlow, niezależnie od zastosowanej kamerki

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.