Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

jako zdolność rozdzielczą zwykle podaje się kryterium Rayleigha lub Dawesa, a one dotyczą możliwości rozdzielenia gwiazd podwójnych o jednakowej jasności czyli równie jasnych krążków na ciemnym tle. My mamy do czynienia z jasnymi i ciemnymi plamami na jasnym tle, a to zupełnie inny przypadek więc te kryteria nie mają zastosowania. Nawet w przypadku tych kryteriów dla gwiazd o różnej jasności zdolność rozdzielcza rośnie. Na Księżycu gdzie kontrast między jasnymi i ciemnymi detalami jest duży możemy zejść znacznie poniżej zdolności rozdzielczej określonej tymi kryteriami

 

podawanie dokładności wykonania luster w ułamkach długości fali wzięło się z czasów gdy miłośnicy astronomii sami szlifowali lustra stosując do ich badania metodę cieniową i uzyskiwali wynik w ułamkach lambda. Jest ona mało reprezentatywna ale siła przyzwyczajenia powoduje, że ciągle jest stosowana. Bardziej adekwatna i możliwa do zastosowania w bardziej rozbudowanych konstrukcjach optycznych jest metoda pomiaru tzw. wskaźnika Strehla (Strehl ratio). Im bliższy jedności tym lepiej. Za przyzwoite uważa się teleskopy o Strehl ratio>0,92 ale to oczywiście umowna granica i nawet teleskop o Strehl ratio=0,8 też sporo pokaże. Ten pierwszy jest bliski ideału, a ten drugi słaby

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, lambda dotyczy zwierciadła. Jednego. Teoretycznie w Newtonie drugie zwierciadełko jest płaskie i nic nie zakłóca z pierwszego. W SCT obydwa są krzywymi i jakość wykonania można określać ale układu, bo tu hiperbola, tam parabola i jak to razem współgra? Jaki jest wskaźnik Strehla dla mojego Meade niw mam pojęcia. Może i dobrze :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wyjaśnienie Zbyt. Bardziej myślałem że ma to coś wspólnego że zdolność rozdzielcza podawana przez producentów jest tylko teoretyczna a faktyczna zdolność rozdzielcza jest znacznie większa i ma na nią wpływ znacznie więcej parametrów ( jak choć by powłoki czy lambda układu). Ale to co piszesz faktycznie jest logiczne bo przecież zdolność rozdzielcza jest liczona na podwójnych a my tu o planetach i księżycu mówimy.

 

Też się zgadzam że strehl jest lepszym parametrem od zdolności rozdzielczej bo odnosi się bardziej do rzeczywistych zdolności układu i uwzględnia takie bajery jak sprawność powłok, bafle czy obstrukcja centralna.

 

Co do SCT to na zagranicznych forach piszą że lambda P-V to około 1/4. Jakoś mi się nie chce wierzyć w to, bardziej bym obstawiał 1/2 lambda. I dlatego zastanawiałem się czy ktoś to zmierzył. Strehl dla SCT to 0,82.

 

Co do strehl to w wypadku obstrukcji centralnej mówimy że ta rzędu 25% jest już pomijalna. Wiem że z strehl jest tak samo. Ale gdzie jest ta granica od której ludzkie oko bądź matryca kamery nie wychwyci różnic?

 

I trzecia zagwozdka. Strehl a średnica. Gdzie jest ten złoty środek że nie ma już sensu rozglądać się za teleskopem z wyższym strehl a lepiej jest kupić ten z niższym strehl ale o cal większy?

 

Edit: literówka

Edytowane przez Arturoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Arturoo napisał:

I trzecia zagwozdka. Strehl a średnica. Gdzie jest ten złoty środek że nie ma już sensu rozglądać się za teleskopem z wyższym strehl a lepiej jest kupić ten z niższym strehl ale o cal większy.

Najważniejsze, to kupić dobrą pogodę, i dobrą miejscówkę. Mam duży teleskop, ale planety widzę dobrze w kierunkach nad polami, nagrzany las psuje seeing, a wentylowanie hodowli 80 tys. kur w odległości 800 m degraduje obraz całkiem. A i jest komin lokalnej kotłowni o 1,5 km - jak działa to 10* azymutu wyłączone :( Balkon, miasto to 10" na pewno będzie OK, 12" ledwo się nosi, 14" na statyw dla pewności wkładałem w dwóch chłopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, na początku nie miałem jeszcze techniki na wieszanie mojej 12" na EQ6 i wołałem żonę by mi dokręcała śruby na siodełku. Teraz mam już wprawę ale i tak gimnastyka z 12" solo przyprawia o stres, a spalonych kaloriach nie wspomnę.

 

A co do warunku to wiadomo że najlepiej było by wyjechać na jakieś wyspy na Pacyfiku albo inną Saharę ale wiemy jak jest, za daleko do mamusi na obiadek. Więc mieszkamy gdzie mieszkamy i modlimy się o lepszą pogodę. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mojego SCT11 bez żony na EQ6 nie zakładam (dokręca zaciski gdy ja trzymam tubę), teoretycznie jestem w stanie sam ale ryzyko jest bardzo realne. Problem w tych SCT to brak rączki na górze tuby jaką mają np maki Intesa, która bardzo podniosłaby bezpieczeństwo i umożliwiała samodzielne zakładanie.

Balkon mam w samym centrum Lublina ale po 4 godzinach wychładzania ostrość na planetach mam jak w Taku FS-128 a szczegół dużo lepszy. Generalnie ten C11 to mój najlepszy dotychczasowy telep.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam87 napisał:

Z czystej ciekawości, ile zajmuje minuta nagrania z ASI178 na pełnej rozdzielczości w 14 bitach. Czy laptop z I5 i 8 GB RAM, dysk SSD to pociągnie ?

Czy avikujecie nią w pełnej rozdzielczości ?

 

aviki są 8 bitowe z natury

można nagrywać jako ser ale też to chyba nie jest 14 bitów tylko 10 lub 12 ale nie jestem pewien bo z ASI178 nie sprawdzałem

z pełną rozdzielczością mamy 6,4 MB na klatkę avi (mono), max 30 klatek na sekundę co daje 1800 na minutę. W efekcie wychodzi 11,5 GB na minutę avika ... prawdziwy pożeracz dysków :D

 

ja nagrywam aviki po około 6GB. Na całą tarczę potrzebuję w zależności od fazy 20-30 klipów do tego kilka ciekawszych rejonów po kilka powtórzeń by za którymś razem wstrzelić się w seeing i spokojnie wychodzi 50 avików. Razem daje to 300 GB. Partycja przeznaczona na zapis sesji fotograficznych ma 600 GB więc max 2 sesje się zmieszczą i to bez żadnego zapasu oraz pod warunkiem, że partycja jest wyczyszczona do zera. W praktyce mam miejsce tylko na jedną pełną sesję więc przed rozpoczęciem nowej kasuję poprzednią

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dysku SSD nie mam. Mam zwykły hybrydowy. Oczywiście dysk nie nadąża za kamerką ale od tego mamy bufor RAM. Klatki, których dysk nie zdążył zapisać są zapamiętywane w buforze i zrzucane na dysk po zakończeniu nagrywania. W tym czasie przestawiam teleskop na kolejny kadr lub kontroluję ostrość więc w niczym mi to nie przeszkadza

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby dobrze doświetlić klatki w formacie ser trzeba dłuższych ekspozycji. Można też zwiększyć gain ale wtedy ser przestaje mieć sens bo tylko rozciągniemy dane z 1 bajta na 2 bajty ale ich zawartość informacyjna będzie dokładnie taka sama i nic tym nie zyskamy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Loxley Mam pytanie.

 

Jaka jest przewaga filtra Baader H-Alpha Pass 35nm nad czerwonym.

 

Ty jako jedyny tutaj masz go na stałe w setupie.  Chcę kupić filtr który pomoże w walce z seeingiem kiedy księżyc będzie nisko na niebie, szczególnie w skrajnych fazach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Loxley napisał:

Wspaniały cień w kraterze Copernicus. Karpaty oświetlone w taki sposób, że widać napis "NIE".

 

18 minut temu, AdamK napisał:

NIE pisane przez jakiegoś kosmicznego dysgrafa, bo E odwrócone w lewo... :emotion-5:

 

bo to był niemiec :)

ein.jpg.b58a797da8049958e726704b82a236e2.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Loxley napisał:

 

Cztery miesiące czekałem na dobrą pogodę. Można się poczuć jak nowicjusz.

Pogoda w naszym kraju nie rozpieszcza. Ja w ostaim czasie przepłynąłem Tanganikę i Malawi zanim osiadłem na dnie Platona. Ot, takie moje rozważania o nowym/starym hobby niezależnym od pory roku i pogody. Ale puki co księżycowa grawitacja trzyma mnie mocno.:original:

 

Pozdrawiam

Jarek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2021 o 21:47, bajastro napisał:

Dzisiejsze i łapane w chmurach, SCT C8, HEQ5, Barlow 2x, GSO #29, QHY163M, 20% z 500 klatek, QHY wolna jest :D

 

20_19_56_lapl4_ap1113_mod.thumb.png.933f90a7b10222c4abba13809bc20e43.png

 

Strach pomyśleć, co by było widać na Twoim zdjęciu, jakby nie przeszkadzały chmury...

Mega detal jest i wygląda bardzo naturalnie, brawo !

Rozmiar zdjęcia wynika z  rozdzielczość kamery + kadrowanie, czy jest w to zamieszana jakaś obróbka ?

Bardzo mi się podoba to zdjęcie, pewnie też dlatego, że podchodzę do niego emocjonalnie, bo w tę samą noc patrzyłem w to samo miejsce, może z otwartą gębą.

W końcu pogoda pozwoliła na wyciagnięcie Dobsona 12" i seeing puścił na x430, tak że w okresach najlepszego seeingu szczegóły miałem podobne jak na Twoim zdjęciu.

Uwagę moją zwrócił też ten jaśniejszy "okrągławy" obszar, mniej więcej w połowie odległości między Vallis Alpes i Cassinim.
Wydaje mi się, że wizualnie jego jasność jeszcze bardziej wybijała się z otoczenia niż to widać na zdjęciu.

Czy ten ciekawy obszar ma jakąś swoja nazwę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.