Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.05.2021 o 21:44, Adam87 napisał:

Dawno tu nikogo nie było, więc odswieżam nieco wątek. Sesja z wczoraj tj. 17.05.2021

 

Okoliczności powstania:

 

Pojechałem sporo przed zachodem słońca aby go uwiecznić i na spokojnie się w międzyczasie rozstawić. Tym razem wybrałem trochę inną miejscówkę niż ostatnio, gdyż stwierdziłem że jednak nie lubię słyszeć jak ktoś komentuje moje hobby cytuje "A ten co do chuja robi" koniec cytatu. W moich stronach życie jest proste - masz BMW jesteś gość, masz teleskop - masz fioła :P. Podczas zachodu fuji po 10 zdjęciach wydało ostatnie tchnienie, 3/5 kresek poszły w 10 zdjęć. Jak mówi piosenka "Nigdy nie wierz kobiecie, tfu... Fujiemu". Z tym większą ochotą zabrałem się za rozstawianie sprzętu. W sumie to może dopiero z 3-4 raz bez polarnej. Oczywiście nieskalibrowany kompas w komórce sytuacji nie ułatwiał. Kiedy avikowałem 1 kadr a po 1000 klatek 1/3 już odjechała wiedziałem, że sytuacja jest poważna. Po ustawieniu montażu tam gdzie wedle mojej oceny powinna być północ sytuacja znacząco się poprawiła żeby nie powiedzieć było nieźle.

Pierwszy właściwy kadr - 20.40, myślę sobie jest całkiem nieźle seeing w miarę stabilny, lekkie drgania, słowem najlepiej jak może być na takiej wysokości. Sielanka jednak długo nie trwała, po piątym kadrze moje marzenia o przeprowadzeniu sesji w przyzwoitych warunkach stały się mrzonką. Obraz zaczął się żywcem gotować i musiałem przerwać na moment sesje bo to co widziałem na ekranie znacząco odbiegało od tego co było na początku sesji. Nie wiem co spowodowało takie pogorszenie, ale to samo widziałem w sobotę kiedy też próbowałem przeprowadzić sesję. 10-15 minut wszystko w miarę, a potem wrzątek. Po wznowieniu sesji sytuacja się poprawiła ale jakość nie powróciła do tej z początku sesji. Niemniej jednak całą sesję ukończyłem o 21.40 atakowany przez coraz lepiej poinformowane w informację o smaku mojej krwi zastępy komarów. DEET 100% i od następnej sesji wszytko będzie w porządku.. albo ze mną albo beze mnie :P

 

Spostrzeżenia po sesji

 

1. Zarówno komary jak i ja lubimy światło monitora ,

2. Komary lepiej radzą sobie bez światła monitora,

3. Montaż działa zdecydowanie lepiej kiedy akumulator do którego jest podłączony ma mniej niż 5 lat i jest naładowany

 

Najciekawsze kadry:

 

Dałem lajka bo się uśmiałęm (aczkolwiek zdjęcia bardzo dobre).

Tyle się napisałeś, a wygląda to jak = "słyszę, że dzwonią, ale nie wiem w którym kościele".

Nic o sprzęcie, jakiś teleskop?.  i jaki montaż Ci już działa?.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
5 godzin temu, OBERON RD napisał:

Artefakty te najwyraźniejsze to raczej od kompresji jpg. Ostrzyłeś i zapisywałeś kilka razy tego jpg a nie pracowałeś na fit, tiff itp ??

Postaram się staranniej to zrobić . Prawdopodobnie zbyt mocne ostrzenie i próba zbicia ziarna  denoise spowodowała taką przypadłość . Było to pierwsze światło ASI178MM i bardziej skupiałem się nad wydajnością kamerki i nad ustawieniami .  Kamerka ma niesamowity potencjał . 22GB jedna minuta klipu na pełnej klatce . 

Żałowałem że w tamtej sesji nie poczekałem ze dwie godziny . Księżyc był bardzo wysoko . Wcześniej robiłem testy na Jowiszu i troszkę zmarzłem hihi . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmamot Też mam tę kamerkę, stąd zdziwienie. Składaj w Autostakkercie do tiff lib fit (bezstratna). Pole 48 lub 24 jeżeli dużo szczegółów. Można ostrzyć opcją Sharpen blend RAW - ja maksymalnie 30%, przy 20% ziarno, ale robię 3-5 tys klatek na kadr. Gdzieś w tym wątku wstawiałem porównanie co 10% jak wyostrza. Ostrzenie też fajnie wychodzi w darmowym ImPPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, OBERON RD napisał:

@pmamot Też mam tę kamerkę, stąd zdziwienie. Składaj w Autostakkercie do tiff lib fit (bezstratna). Pole 48 lub 24 jeżeli dużo szczegółów. Można ostrzyć opcją Sharpen blend RAW - ja maksymalnie 30%, przy 20% ziarno, ale robię 3-5 tys klatek na kadr. Gdzieś w tym wątku wstawiałem porównanie co 10% jak wyostrza. Ostrzenie też fajnie wychodzi w darmowym ImPPG.

Bardzo przydatne dane . Dziękuję . Dam znać jak to wyjdzie w praktyce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.