Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

No ale czemu odchylenia na skutek libracji maja byc wystarczajace,skoro srednica Ziemi wypada "blado"?Ksiezyc jest znacznie mniejszy od Ziemi.

 

libracja to kilkanaście stopni obrotu (licząc między skrajnymi położeniami o ile dobrze pamiętam), z punktu widzenia księżyca odpowiada to przemieszczaniu obserwatora o tyle właśnie stopni na księżycowym niebie.

natomiast przemieszczenie obserwatora o odległość równą średnicy ziemi to różnica ok. 2 stopni na księżycowym niebie.

 

czyli wracając na ziemię, wynika z tego że libracja odpowiada przesunięciu obserwatora o ponad 5 średnic ziemi ("kilkanaście" stopni dzielone przez stopnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale mi sie wydaje,ze libracje podawana jest w stopniach szerokosci/dlugosci ksiezycowej,poniewaz jak odchylic moze sie twor na pow. ksiezyca o iles tam stopni,skoro sam glob(ogladany z Ziemi ma 0.5stopnia katowego..?

 

to że ma 0,5 stopnia to akurat zupełnie nie przeszkadza bo np. mars widziany z ziemi ma dużo mniej a obraca się codziennie o całe 360 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny sezon na ksiezyc trwa,ale poki co pogoda pozwolila na 1 godzine krecenia avikow.Seeing wydawal sie dobry,a w "praniu" wyszedl przecietny.

 

Rejon wokol krateru Sabine,choc nie ona zdaje sie tu dominowac..

 

Sabina2.jpg

 

Jak zwykle:

Teleckop C11 barlow 2x,IR cut filtr,TouCam.

Fotka z wczoraj.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdziwienie,lęk mnie ogarnia,ze nie widac nowych fotek moona w duzej skali...no trzeba miec wzglad na pogode oczywista.

 

Tak wiec moja mozajka cieniasa z 09.03.br.

 

Skladanka z 20 klatek 640x480

 

Oczywiscie C11 i Toucam w ognisku 3m.

 

25% oryginału

 

Cienias2.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Plato w szerszym kontekscie.

 

Piękny ten Platonik. :Salut:

Wielokrotnie starałem się dostrzec kraterki w jego wnętrzu jednak to nie taka prosta sprawa. Raz nawet coś tam wydawało się widoczne ale to była granica możliwości mojego wzroku. Zastanawiam sie czy to wina za małej apertury, jakości sprzętu czy też nie trafienia w odpowiednio dobry seing.

A może odpowiedź jest banalnie prosta i Księżyc jest po prostu ZA DALEKO. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy od jakiegoś czasu bardzo dobre warunki obserwacyjne. Obrazy Saturna i Księżyca wspaniale stabilne i ostre.

Apeniny prezentowały się dzisiaj wyjątkowo okazale. Największy krater w centrum to Archimedes, nieco pod nim - pasmo Spitzbergen a jeszcze niżej i w prawo samotna góra Piton.

Kopia__6__Zdj_cie048.jpg

Alpy rownież wyglądały ciekawie rozciągając się aż do pogrążonego jeszcze w cieniu krat. Platon. Na przeciwleglym końcu stary i zniszczony Cassini z dwoma wałami.

Kopia_Zdj_cie052.jpg

Na koniec jeszcze tylko załamana pod kątem 45st. Bruzda Hyginusa z małym kraterkiem po środku.

Kopia__6__Zdj_cie049.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj atmosfera falowała juz nieco mocniej. W obserwacjach wizualnych spokojnie można było wykorzystać powiększenie 300x.

Poniżej ciągnąca się na ok. 100km, słynna Rupes Recta. (lubię tę nazwę)

Kopia__3__Zdj_cie057.jpg

nastepnie Plato, fotka z komórki nie wychwyciła detali wewnątrz ale na pocieszenie udało mi się w końcu dostrzec dwa maleńkie kraterki w obrebie jego ciemnego wnętrza.

Zdj_cie032.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obecnego cyklu księżycowego przedstawiam dzisiaj południowo wschodni zakątek M.Imbrium, gdzie samotnie sterczy zatopiony po sam szczyt wału, nieco kwadratowy w kształcie krater Wallace o średnicy 28 km. (atlas Rukla -mapa -21) Na równinie tego morza widać ślady promienicie rozchodzących się śladów z burzliwej działalności krateru Eratostenesa, widocznym częściowo na dole zdjęcia. Ognisko gł. SC10" (2500mm.) DMK 21 B/W, filtr IR Pass.

 

Na innej swojej fotce odkryłem ciekawostkę w okolicy krateru Ptolemaeusa, gdzie obok jego wschodniego wału widnieje wyrażny ciąg łańcuszka kraterów ułożonych skośnie do południka. Jak sie dobrze przyjrzeć, zaraz za nim na tej samej lini widać ciąg dalszy, dużo mniejszych czterech kraterków, a obok dopatrzec sie mozna jeszcze dwóch innych.Dodam że w pobliżu przebiega jeszcze inny, największy w okolicy łańcuch kraterowy, ale gorzej zarysowany, jakby rozbryzgany, lub zerodowany. Sprzęt ten sam.

wallace.JPG

hipparchus.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.