Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze dwie fotki z rejonu Mare Frigoris. Przez Dolinę Alpejską na całej jej długości przebiega wąska szczelina o szerokości około kilometra, ktora prędzej czy później staje wyzwaniem dla każdego parającego sie fotografią Ksieżyca. Ważne dla jej sfotografowania poza odpowiednia aperturą jest również dosyć ukośnie oswietlenie, od ktorego zależy widocznosć cienia na jej dnie, przez co wyraźniejsze sa jej zarysy. Ja akurat nie trafiłem we właściwy moment, ani w seeing inny niż balkonowy, ale i tak to najlepsze co złowiłem dotychczas. Po drugiej stronie M.Frigoris na przeciwko tej doliny uchwycilem też pólnocny rejon biegunowy którego jakos nie darzę specjalnym zainteresowaniem, z ktorego wykadrowałem mniejszy fragment z kraterem Bond w roli gł. Ma on dosyć nieforemny kształt i ciekawe na czym opierali się twórcy informacji podając jego średnicę =158km. Sprzęt jak wyżej.

dolina.JPG

bond.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo piękne zdjęcia lemarc!

Ten łańcuszek kraterków odchodzący od Ptolemeusza zwrócił moją uwagę w trakcie obserwacji wizualnych. Ale jest tam jescze jedna taka formacja, przecinająca tą opisaną przez Ciebie i tworząca jakby krzyż. Ciekawe, czy to przypadkowe ułozenie kraterów powstałych w różnym czasie, czy formacje typu catena?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uskok i szczelina Gauchy to pechowy dla mnie obiekt. Miałem nieliczne okazje do jego sfotografowania na przestrzeni kilku lat, a przyczyny były różne. Tym razem warunki były iście "dziadowskie", odpowiedniego materiału zbyt mało, dlatego fotka ziarnista. Z tego samego wieczora jest ujęcie z kraterami Messier, których nie dało się lepiej wyostrzyć, ale będę próbował nadal uzyskać fotki odpowiedniej jakości, tym bardziej, że ponownie wrócilem do dawnego zamysłu w postaci fotograficznego atlasu Księżyca, którego koncepcję w końcu mam opracowaną, a zaczątek zbioru już jest. Nie liczę że od razu będę miał dobre zdjęcia, nie, tak dobrze to nigdy nie jest i jakis czas to potrwa, oby nie za długo. I to by było na tyle.

gauchy.JPG

messier.JPG

przewodnik.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze ten link przyda sie niejednemu z nas,jeszcze nie raz w naszych bezkrwawych lowach..

http://www.lpod.org/coppermine/displayimag...&fullsize=1

 

Świetny link, dzięki Hanysiak.

Czy spotkałeś jeszcze jakieś inne kratery z tak dokładnie pomierzonymi kraterkami w środku? Najbardziej zależy mi na moim ulubionym Clavius'ie. Przejżałem galerię jego zdjęć i niestety na żadnym nie ma naniesionych wymiarów kraterków, tak jak na podanym przez Ciebie zdjęciu Plato'na. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki Clavius i jego 230km średnicy szczelnie wypełnionej górkami, grzbietami oraz kraterami wszelkiej maści i rozmaitych kalibrów. W sumie to nie dziwne że nikt się zbytnio nie kwapi do szczegółowego opisu. Był by to kawał solidnej roboty dla prawdziwego zapaleńca.

b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej radości taki amator jak ja ma wtedy, kiedy odkryje na swojej fotce coś nowego czego nie znał. Jednym z ostatnich takich jest twór na powierzchni przypominajacy z grubsza sylwetkę człowieka z rozpostartymi ramionami stojącej w rozkroku. Obiekt całkiem spory, okolica znana mi dobrze, a jednak właściwe oświetlenie ma znaczenie w takich "odkryciach".

sylwetka.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzalem na swoich fotkach i tez na niektorych z nich widac te rozgwiazde:)

 

Cos mi sie zdaje ze,trzeba uzbroic sie w cierpliwosc jesli idzie o foto ksiezyca,bo w najblizszych miesiacach bedziemy miec na zlapanie go odpowiednio wysoko i na odpowiednio ciemnym niebie,gdzies po 4-5 dni kazdego wiosenno-letniego miesiaca,a juz napewno tzk bedzie w maju.Wielkimi krokami zmierza do mnie kamerka VAC-135 i mam szczera nadzieje chocby wyprobowac ja w ciagu najblizszego sezonu na Ksiezyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny link, dzięki Hanysiak.

Czy spotkałeś jeszcze jakieś inne kratery z tak dokładnie pomierzonymi kraterkami w środku? Najbardziej zależy mi na moim ulubionym Clavius'ie. Przejżałem galerię jego zdjęć i niestety na żadnym nie ma naniesionych wymiarów kraterków, tak jak na podanym przez Ciebie zdjęciu Plato'na. :unsure:

 

Tu są rozmiary co większych kraterów wewnątrz Claviusa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Clavius_(crater)

Clavius 	Latitude 	Longitude 	Diameter
C 	57.7° S 	14.2° W 	21 km
D 	58.8° S 	12.4° W 	28 km
E 	51.5° S 	12.6° W 	16 km
F 	55.4° S 	21.9° W 	7 km
G 	52.0° S 	13.9° W 	17 km
H 	51.9° S 	15.8° W 	34 km
J 	58.1° S 	18.1° W 	12 km
K 	60.4° S 	19.8° W 	20 km
L 	58.7° S 	21.2° W 	24 km
M 	54.8° S 	11.9° W 	44 km
N 	57.5° S 	16.5° W 	13 km
O 	56.8° S 	16.4° W 	4 km
P 	57.0° S 	7.7° W 	10 km
R 	53.1° S 	15.4° W 	7 km
T 	60.4° S 	14.9° W 	9 km
W 	55.8° S 	16.0° W 	6 km
X 	60.0° S 	17.6° W 	7 km
Y 	57.8° S 	16.0° W 	7 km

Wklejam ich wymiary za powyżej cytowaną stroną.

PS. Zaraz będą mapki.

Tu jest mapa z naniesionymi powyżej wymienionymi kraterami. To oczywiście fragment atlasu Księżyca NASA z 1967 roku (arkusze 125 i 126):

Clavius.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze niespodzianka :Salut:

To samo co powyżej, ale z naniesionymi średnicami kraterów.

Oczywiście nie widać tylu, co na niektórych zdjęciach, ale przynajmniej jest jakieś odniesienie do skali.

Najmniejszy kraterek, jaki narysowałem ma około 1 km. Wartości zaokrąglałem do 0,1 km, bo mniej nie ma sensu. Pomiary robiłem na obrazku mniej więcej trzykrotnie większym. Czerwone cyferki to rozmiary kraterów w km. Mam nadzieję, że się to komuś przyda. :Beer:

Clavius2.jpg

Widzę, że się z grubsza moje pomiary pokrywają z powyższą tabelką. Odchyłki są najczęściej spowodowane owalnym kształtem kraterów. No i teraz zauważyłem, że krater "L" jest o 4 km mniejszy niż w rzeczywistości. Widzę, że źle go narysowałem.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna mapka. Miłośnikom Księżyca ułatwi poznawanie tego pięknego krateru. Zapaleńcom umożliwi testowanie własnego wzroku. Fanom dobrej optyki lub dużych apertur pozwoli na kalibrację zasięgu swojego sprzętu. A i tak w razie uzyskania wyników odbiegajacych od oczekiwań, zgodnie z tradycją winą obarczyć będzie można ustruj, dymiącego sąsiada lub w ostateczności nieodpowiedni seing. :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzalem na swoich fotkach i tez na niektorych z nich widac te rozgwiazde:)

 

Cos mi sie zdaje ze,trzeba uzbroic sie w cierpliwosc jesli idzie o foto ksiezyca,bo w najblizszych miesiacach bedziemy miec na zlapanie go odpowiednio wysoko i na odpowiednio ciemnym niebie,gdzies po 4-5 dni kazdego wiosenno-letniego miesiaca,a juz napewno tzk bedzie w maju.Wielkimi krokami zmierza do mnie kamerka VAC-135 i mam szczera nadzieje chocby wyprobowac ja w ciagu najblizszego sezonu na Ksiezyc.

No to ja mogę spokojnie myśleć o "zakamarkowej" emeryturze i zajać się wyłącznie materiałem do atlasu, o którym każdy kiedyś myślał, tylko nikt nie zrobił. Tak na marginesie to wspomniany zaczątek atlasu pokazany kilka postów cześniej zrobiłem w tym roku. Jeśli odrzucić nieco gorsze ujęcia to będzie to ok. 1/4 całości skaładającej się ze 108 fotek. Gdyby w maju było kilka dni pogody od czwartego dnia po nowiu, to na jesieni się dokończy resztę. Robilem próbne wydruki na A4 i wychodzi to znośnie, ale docelowo arkusze będą na A3. Niestety planuję druk zaledwie trzech egzemplarzy atlasu. B) Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lemarc, może "warto iść na całość" i pokusić się o profesjonalne wydanie większej liczby egzemplarzy ?

Być może dałoby się znaleźć wydawcę - np. Prószyński. Można ewentualnie poszukać sponsora lub ogłosić

subskrypcję. Pewnie też znaleźliby się ochotnicy do pomocy gdyby ogłosić jakiś apel. Oczywiście takie

przedsięwzięcie to multum pracy jest ale i tytuł do chwały ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że się to komuś przyda. :Beer:

 

Oczywiscie Piotrze. Wielkie dzięki. :Salut:

Pozostaje jeszcze problem wydruku. Ten atlas ma to do siebie, że drukując taki rysunek w formacie A4 bardzo tracimy na czytelności wydruku. Macie jakieś patenty na udany wydruk takiej strony? Zwiększyć rozdzielczość albo jakość wydruku, czy jeszcze jakoś inaczej potraktować to przed wydrukiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ksiezyc z 14.04. Zabralem sie za niego z uwagi na brak nowego materialu.Nagranie avi przy seeingu 1/10 w ognisku glownym C11.

Na fotke zlozyly sie 83 klatki,kazda po ok. 140 klatek w stosie.

To moja rekordowo duza mozajka.Seeing byl tak beznadziejny,ze z trudnoscia dopasowuja sie sasiadujace klatki.

40% oryginału.

 

 

XXXL40_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.