Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

lemarc - przeglądałem po raz kolejny twoje zakamarki księżycowe - a może zamiast atlasu przewodnik? Twoja wiedza i sposób opisu jest świetny. Teraz, kiedy sprzęt z każdym rokiem jest coraz lepszy to właśnie wiedza na temat ciekawych miejsc wartych oglądnięcia jest cenna. Jeśli (tak sobie myślę) dodać do tego jakieś mapki do oceny jakości obrazu teleskopu ze średnicami kraterów (jak wyżej) to mogłaby wyjść z tego świetna albo publikacja albo niesamowity portal o księżycu.

Ja w każdym razie bardzo cenię sobie opisy twoich zdjęć - tego nawet super kamerki nie zrobią.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę to w końcu powiedzieć otwarcie, że moje zainteresowanie forum słabnie i co raz rzadziej tu się udzielam. Pomysł przedni, ale nie jestem jedyny i niezastąpiony w temacie księżycowym, jest Hanysiak, Oberon i inni się dołączą, więc można to ciągnąć, trzeba tylko trochę hęci i wyobraźni z siebie wykrzesać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę to w końcu powiedzieć otwarcie. Moje zainteresowanie forum słabnie i coraz rzadziej będę się tu udzielać. Pomysł jurpila przedni, ale nie jestem jedyny i niezastąpiony w temacie księżycowym. Jest Hanysiak, Oberon i inni się znajdą, więc można to ciągnąć, trzeba tylko trochę chęci i wyobraźni z siebie wykrzesać.
Poprawka. B) Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując dzisiejszy, jasny Księżyc nie mogłem oprzeć się pokusie zrobienia fotki "obiektu testowego" z wcześniejszego wątku czyli krateru Posidonius. Jest on obecnie znacznie bardziej wypełniony światłem niż na wczorajszym zdięciu Hanysiaka.

Zdj_cie098a.jpg

Moją uwagę przyciągnął jeszcze fragment powierzchni gdzie znajduje się Rima Ariadaeus a nieco nad nią krat. Julius Caesar z nierównej wysokości wałem ośredn. 94km.

Zdj_cie103a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie,to byl dzis bardzo malowniczy zakatek.Tez mam go nagranego,ale obrobka materialu troche potrwa.

Tym czasem,wylanaiajace sie z cienia kratery Aristoteles i Eudoxus.

Musze powiedziec,ze jestem zadowolony z tej fotki,a raczej mozajki.Piekna faza,ukazala w dobrych warunkach seeingowych,z jaka iloscia detali mamy doczynienia w tym rejonie.

C11 F 6m,TouCam IRpass filtr.

Mozajka z 12 kadrow.

80% oryginału.

 

Eudox80_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja poczułem natchnienie do focenia w niedzielny wieczór. Ale obróbka trochę czasu mi zajmie. I czemu dysk mam taki mały :angry: Godzina-dwie w obserwatorium i komunikat "zbyt mało miejsca na dysku D". D, bo C juz zapełnił się zaraz na początku. Wrzucam Rima Ariadeus. A jak poskładam coś do kupy, to i większy pejzaż się trafi.

 

Pozdrawiam

Moon_20080511_221355_Rima_Ariadaeus.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art69, w sprawie kanionu na dnie Doliny Alpejskiej,odsylam do zdjecia Lemarc'a,pokazujacego ten rejon w wysokim słońcu.Tam,przy uzyciu kamery DMK i ogniskowej (zaledwie) 2.5m,rysuje sie wyraznie wstega rozpadliny,przebiegajacej rownolegle do scian doliny.

 

Wreszcie,nareszcie,mam to na czym mi zalezalo.Mianowicie,obiecalem sobie "zajrzec" do wnetrza krateru E z systemu krateru Rheita.Jesli tylko dobrze interpretuje jego symbol,to jest to pociągły:) krater w centrum środkowej części mojego zdjecia,a ciagnie sie z kierunku "lewo gora" do "prawo dół".

Ciesze sie,ze widac szczegóły na jego dnie,bo mialem z tym problemy,kiedy uzywalem poprzedniego teleskopu.Oczywiscie zawsze i tak decydujacy wplyw na widocznosc szczegolow maja warunki seeingowe.

 

C11 F6m TouCam IRpass filter.

85% oryginału.

 

W prawym dolnym rogu mozajki,widoczny jest krater Janssen,w calej okazałości.

 

Rheita85_2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ostatnio dobrej pogody, jednak kilka fotek udało się zrobić. Po zakupie kamery DMK muszę przyznać że nie ma nieciekawych rejonów Księżyca i można go sobie odkrywać na nowo. W centrum fotek kolejno od lewej: krater-Geminus, Vendelinus i Furnerius.

geminus.JPG

vendelinus.JPG

furnerius.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art69, w sprawie kanionu na dnie Doliny Alpejskiej,odsylam do zdjecia Lemarc'a,pokazujacego ten rejon w wysokim słońcu.Tam,przy uzyciu kamery DMK i ogniskowej (zaledwie) 2.5m,rysuje sie wyraznie wstega rozpadliny,przebiegajacej rownolegle do scian doliny.

 

Oczywiście widziałem to zdięcie i oceniam je wysoko. Przyznaję że mój post był tylko próbą żartu.

Odnośnie waskiej wężykowatej bruzdy na dnie D.A. to czytałem gdzieś że po raz pierwszy zauważono ją na fotografiach uzyskanych w poł. lat 60-tych ubiegłego wieku. Pochodziły one z amerykańskich sond księżycowych typu Lunar Orbiter przygotowujących mapy dla prog. Apollo. Trochę mnie to zdziwiło ponieważ od kilkudziesięciu lat wcześniej obserwatoria dysponowały już teleskopami o średnicach nawet 100-200cm. To chyba aż nadto by ją opisać skoro słyczy się doniesienia że jest ona w zasięgu produkowanych obecnie 20-30cm sprzetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylu miłośników Księżyca fotografowało z lepszym lub gorszym skutkiem okolice krat. Kopernik że i ja nie mogłem oprzeć się tej pokusie. Co prawda siedmiu wierzchołków góry centralnej nie udało mi się doliczyć ale i tak widać dużą ilość małych kraterków jakimi usiane są jego zbocza. Zdj_cie034a.jpg Nieco powyżej wyłaniające się Karpaty i ukryty w nich krat. Gay-Lussac o średn. 27km.

Drugim rejonem któremu wbrew falującej atmosferze próbowałem robić zdięcie był 63km krat. Bullialdus. Jego wewnętrzne struktury są jeszcze skryte za stos. wysokim wałem i zaczną wyłaniać się za kilka godz.

Zdj_cie045a.jpg Poniżej udało się uchwycić szczelinę Hesjodusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nagrany rejon Doliny Alpejskiej w tej fazie co u Lemarca,na ostatnim zdjeciu.Postanowilem nie obrabiac go,ale obrobie i wrzuce,zeby bylo widac roznice w widocznosci szczegolow,na korzysc odrobine mniejszego teleskopu z dwokrotnie krotsza ogniskowa i z kamera DMK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, Kopernik przepiękny - dzieki kontrastowi zdjęcie przypomina trochę rysunki Schmitta i Secchiego ( przepraszam jesli pomyliłem pisownie nazwisk - dawno nie zagladałem do tych prac..). Dolina Alpejska świetnie widoczna dzieki korzystnej libracji. Piekny jest Księżyc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.