Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nagrany rejon Doliny Alpejskiej w tej fazie co u Lemarca,na ostatnim zdjeciu.Postanowilem nie obrabiac go,ale obrobie i wrzuce,zeby bylo widac roznice w widocznosci szczegolow,na korzysc odrobine mniejszego teleskopu z dwokrotnie krotsza ogniskowa i z kamera DMK.
Teoretycznie jest tak, że dla ogniskowej jaką fotografuję = 2500mm. 1" na matrycy = 6mikronów, czyli ciut mniej niż rozmiar pixela (6,5mikrona) a dla średnicy lustra jakie mam = 254mm. rozdzielczość graniczna = 0,45" jak mówi specyfikacja teleskopu. Żeby osiągnąć tę granicę (obraz dyfrakcyjny) można albo dokręcic barlowa 2x i wówczas uzyskamy 0,5"/pixel, albo robimy resize zdjęcia i mamy teoretycznie to samo, tylko przy lepszym kontraście. Użycie silniejszego barlowa, np. x3 daje szanse na lepszy szczegół pod warunkiem idealnego seeingu, co jak wiadomo trafia się kilka razy w roku, lub na niektorych klatkach avika ktore zliżają się do tego ideału i to tylko we fragmentach kadru. Okazuje sie że w takich warunkach jakie mamy barlowa można odłożyć na wyjątkowo dobre okazje, a focić w ognisku gł. co też czynię, mając lepszy kontrast i krotsze czasy migawki. Co innego newton, gdzie barlow to konieczność w astrofoto planet, by obraz dyfrakcyjny na matrycy zrównać z wielkością pixela, no i do tego wszystkiego potrzeba cz/b kamerki generującej obrazki raw. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberon,zdaje sie ze ostrosc jest,tylko przy wyrownywaniu zdjecie pojechane?Moze registax nie radzi sobie z duzymi plikami z Twojej kamerki?

Daje radę z plikami, ale Registax nie poprawia atmosfery :szczerbaty: Teleskop się studzi, ale pola o zmierzchu są ciepłe. Może powinienem kręcić rano, ale ze wstawaniem o 3-4 to mam problemy.

Plik 3000kl 640x480 ma 1,8Gb i chodzi normalnie. Tylko ogniskowa 10500mm (telep i barlow niby 2x, który okazuje się być 3x). Wygodą do planetek jest ograniczenie kadru do 240x240 kl. Wtedy kamerka daje ok. 100kl/sek przy 12bitach

Robiłem ostatnio z barlowem i bez i się zdziwiłem :huh: że kraterki są nie 2 a 3x większe. Tzn. mam dwa barlowy - i z 8" 2000mm było 2 i 3x. A tu dają odp. 3 i 3,5x.

Gratuluję Tobie i Lemarcowi ostatnich fotek :notworthy:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dwa tygodnie były dla wyznawców Księżyca prawdziwym darem niebios. Codziennie uczta obserwacyjna. Przedwczoraj zainteresowały mnie tajemnicze "światełka" błyszczące w ciemnościach na lewo od krat. Delisle ( 26km ) i Diophantus ( 19km ).

Zdj_cie012a.jpg

Po upływie doby okazało się że dolny punkt jest jednym ze szczytów gór Harbingera ( na ich końcu leży częściowo zatopiony krat. Prinz 46km. ) natomiast tożsamości wyższego chwilowo nie udało mi się ustalić. :unsure:

Zdj_cie062a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakamarek z 11 maja. Szkoda, że nie załapał się cały w kadrze Torricelli B, okragły kraterek ciut powyżej, który kiedyś b. pojaśniał i stąd jest pod obserwacją przez fanów zmiennego księżyca. Dół krateru B na granicy kadru na godzinie 1.

Ogniskowa 10500mm, skynyx2-0M. Stack 3000kl ze złego (jak zwykle) seeingu 2-3/10. Kamerka ma mniejsze piksele od Philipsa, stąd relatywnie mała skala jak na taką ogniskową

 

Pozdrawiam

Torricelli_Sinus_Asperitatis_20080511_214600_3000kl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnej praktyki wiem że w czasie jednej sesji seeing na kolejnych avikach, a nawet na pojedyńczym aviku bywa zmienny, dlatego jedna fotka z ogniska gł. może nie jest najlepszym przykładem tego czego się spodziewałem, ale to porównanie wygląda z grubsza podobnie jak u mnie, z tym że przy słabym seingu z barlowem nie mam lepszych szczegółów niż w ognisku gł. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły szczegół, ale spróbuj kiedyś zrobić choć jeden avik w ognisku gł. Chciałbym zobaczyć jaki detal wyciąga Twój telep bez barlowa.

 

Mój przy słabym seeingu (balkon w centrum Warszawy) daje coś takiego.

 

2e851c8a3fbe54f1.jpg

 

A w PTMA , N 350/1800 przy takim samym seeingu daje takie obrazy .

 

82fbbf2eeab450b9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku Arzachel, krater nazwany tak na pamiątkę mauretańskiego (arabskiego) astronoma mieszkającego w Hiszpanii (ok. 1028-1087), autora Tablic Toledańskich (podawały deklinację Słońca, pozycję planet itd. uzywane w nawigacji?)

średnica 97 km, głębokość 3610 wg. Rukla

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie łącze, takie załączniki <_< W weekendowe lub przedświąteczne wieczory mam prawie zerową szybkość łącza. Teraz jestem po już po kościele, a inni sąsiedzi dopiero pojechali (mam kontuzję kolana i na procesję się dziś nie piszę) i ja im zabieram internet. Bo mamy łącze radiowe, dzielone na kilkunastu użytkowników, stąd takie problemy.

 

Pozdrowienia

Arzachel_20080513_223501_1500kl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby seeing slaby,a na dnie PTOLEMAEUS'a widac duzą liczbe kraterkow!

A ile by było widać, jak seeing byłby lepszy? A tu się obraz rozdwajał, pływał, tracił ostrość. No, ale super seeing zdarza się w jedną - dwie noce w roku (w Polsce, gdzie indziej bywa lepiej). Próbowałem Registaxa wielopunktowego, ale przez to, ze taki słaby seeing, ciągle się rozjeżdżał. Ostre są okolice alignowania, reszta coraz gorzej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zboczach Kopernika warto poszukać Kopernika H, krateru z ciemnym hallo. Wygląda, jakby meteoryt przebił jasną powierzchnię i wydobył ciemny materiał ze spodu. Średnica 4,6 km, głębokość 870m (czyli ciemny materiał raczej wykopany jak z kopalni). Zestaw jak zwykle, barlow 3x, robione 2008.05.15. Skala ok. 330m/pixel.

 

Pozdrowienia dla wielbicieli Księżyca

Copernicus_H_dark_halo_crater_20080515.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.