Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Plato pochodzi z trzech avików, Clavius z dwóch. Można się jeszcze bawić z tym materiałem, ale jak powiedziałem wyżej, miałem 50 rolek do obróbki, więc szło to w ekspresowym tempie(jakieś 8 godzin roboty), jednak nie kosztem jakosci.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobilem wczorajsze 50 awików (uffff...)

 

Fotki ciekawe. Z tych obiektów które zamieściłeś zwykle najbardziej podziwiam krater Plato. Oczywiście za jego wspaniałe dno, równe i niezwykle ciemne.

Sam się na niego wczoraj skusiłem. Więcej nie wklejam bo to autorski wątek lemarc-a.. ;)

 

Plato

Meade S-C 8''

toucam, stack,

Plato1.jpg

Plato2x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plato dobę później. Kraterki na jego dnie trudno focić gdyż słabo się odcinają od otoczenia. Przedwczoraj zwiekszyłem kontrast, to widać je wyraźniej, wczorajsze zdjęcie zrobilem na normalnych ustawieniach. Doczekałem się nareszcie możliwości sfotografowania krateru Copernikus, bo przez długi czas albo nie było pogody, albo była niska deklinacja Ksieżyca. Okres wiosenny będzie najlepszym czasem do uchwycenia tej fazy i mam nadzieję poprawić ten rezultat przy wyższych temperaturach, gdyż analiza avików dowodzi że da się więcej wyciągnąć przy lepszym seeingu z barlowem 3x. Fotka Copernikusa zrobina teleskopem S/C 10" + barlow 3X.

PLATO.JPG

COPERNIKUS.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja też dorzuce swoje fotki. Generalnie to ciężka sprawa jak sie chce robić fotki dobsonem ale jakoś mi sie udało. Właściwie to moje pierwsze foto Księżyca przez webcama. Troche już nieaktualne bo z przedwczoraj :D ale nie miałem czasu wcześniej zestackować.

stack_wavelet3.jpgstack_wavelet4.jpgstack_wavelet7.jpgstack_wavelet6.jpg

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powchwalić takie działania, bo istotnie w Polsce chyba tylko miłośników astronomii interesuje planetologia, o czym świadczy znikoma ilośc pozycji wydawniczych z tej dziedziny na przestrzeni wielu lat.

 

Niestety nie ma u nas w kraju specjalistów na miarę mojego brytyjskiego wzorca Anrewa Eliota.

Wydaje mi się, że wielu boi się stawiać tezy czy pisać publikacje mając za konkurentów sondy itp.

Ja w mojej pracy chcę wykazać, że w badaniu Ksiżyca z Ziemii możemy jeszcze wiele zrobić...

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS

Plan przygotowywanego opracowania dla zainteresowanych:

 

1. Wstęp

1.1 Cel

1.2 Krótka charakterystyka obszaru badań

1.2.1 Pochodzenie

1.2.2 Geologia i budowa wewnętrzna

1.2.3 Ukształtowanie powierzchni

1.2.4 Inne

1.2.4.1 Ruchy Księżyca

1.2.4.2 Antropopresja ?

1.2.4.3 Wpływ na życie na Ziemi

 

2. Rys historyczny

2.1 Poglądy na pochodzenie, topografie i morfologię Księżyca na przestrzeni dziejów

2.2 Krótko o badaniach morfologicznych powierzchni Księżyca w Polsce

 

3. Metodologia badań

3.1 Analiza fotografii pow. Księżyca celem rozpoznania procesów morfotwórczych

3.2 Analiza fotografii podobnych utworów powierzchniowych na Ziemi i Księżycu

3.3 Analiza obserwacji zakryć gwiazd przez Księżyc

3.3.1 Zakrycia centralne

3.3.2 Zakrycia brzegowe

3.4 Analiza informacji zawartej w literaturze, publikacjach i wydawnictwach kartograficznych

3.5 Terminologia

 

4. Różnorodność form powierzchni Księżyca

4.1 Formy lunarne - satelitarne (planetarne)

4.1.1 Pochodzenie forma satelitarnych

4.2 Formy strukturalne i destrukcyjne w obrębie „mórz” i wyżyn Księżyca

4.2.1 Pochodzenie form strukturalnych i destrukcyjnych

 

5. Morfologia powierzchni Księżyca w ujęciu badawczym

5.1 Jak na Ziemi prowadzić prace badawcze w tematyce morfologii Księżyca?

5.1.1 Fotografia

5.1.2 Analiza materiału pozyskanego z sond i wypraw załogowych

5.1.3 Badanie topografii obszarów Cassiniego oraz obszarów libracyjnych za pomocą obserwacji zakryciowych

 

6. Geomorfologia i Selenomorfologia

6.1 Analiza porównawcza wybranych form powierzchni Ziemi i Księżyca

6.1.1 Krater Kopernik i Krater Chixiloub

6.1.2 Alpy Ziemskie i Alpy Księżycowe

6.1.3 Baseny na Ziemi i Morza na Księżycu

6.1.4 Rowy na Ziemi Spękania na Księżycu

 

7. Zamiast zakończenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek, jest to dobra okazja, żeby określiś praktyczną rozdzielczość Twojego sprzętu w sekundach łuku i przeliczyć to na kilometry lub ich ułamki.
Cyfrowa fotografia zbliżyła nas do rezultatów równych granicznej teoretycznej zdolności rozdzielczej teleskopu, a nawet ciut dalej, jak mawiają niektórzy. Pozwala na wychwycenie tych ułamków sekundy, w których obraz jest najlepszy i ich zsumowanie. Dzieki temu pewien już jestem że teleskop osiąga rozdzielczość 0,45" sekundy kątowej, co w przypadku Księżyca przeklada sie na detale wielkości od 500 do 700 m. Przedwczoraj zrobiłem kolejną fotkę krateru Tycho na którego dnie widać detale o zbliżonej wielkości, jednak jeszcze nie z barlowem 2x jak w tym przypadku, tylko 3x. i z lepszym seeingiem.

 

Pawle, mam nadzieję że udostepnisz swoją pracę do czytania.

TYCHO.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Pawle, zapowiada się świetnie. :notworthy:

Czy to będzie napisane w konkretnym (poza poznawczym) celu? Doktorat jakiś może? Czy tak sobie dziergasz dla przyjemności i idei upowszechniania wiedzy?

Jako geomorfolog z wykształcenia chętnie poczytam Twoje opracowanie. Jeśli będzie wydane drukiem, kupuję na pniu.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do ksieżycowych zakamarków prezentuję jeszcze jeden zestaw zdjęć z ostatnich pogodnych nocy.

Kolejne ujęcie Claviusa dobę później w tej samej skali co jego wcześniejsza fotka, na ktorej widać "zanikanie" drobnych nierówności ze wzrostem kąta oświetlenia. Okolica wokół M.Humorum pełna jest szczelin i uskoków i jednym z takich miejsc jest równina zalewowa wokół krateru Capuanus, gdzie oprócz krzyżujących się spekań widać pokrywy lawowe, które prawdopodobnie z nich wydostały sie na powierzchnię. Okolica krateru Bulialdus (fot.3) pełna jest śladów erupcji materiłu jaki został zeń wyrzucony w kształcie elipsy. Nigdy wczesniej tego nie zauważałem, dopiero na tym ujęciu to wyraźnie widać. Czwarta fotka choć przeciętna pod względem ostrości ma klimacik. Podczas obróbki tego avika zaintrygowało mnie świtełko w mroku przy wale Sinus Iridum, ale to niewielki występ skalny oświetlony pierwszym snopem światła. Utrwaliłem nareszcie drobny detal jakim są tzw. kopuły, twory prawdopodobnie wulkanicznego pochodzenia. Jest ich w tej okolicy duże skupisko. Na koniec zdjęcie pasma Karpat ksieżycowych, pełne zatok i cypli w iście morskim stylu, rozdzielajacych M.Imbrium od starszego wiekiem obszaru wokól krateru Copernikus.

CLAVIUS.JPG

CAPUANUS.JPG

BULIALDUS.JPG

PRZ.LAPLACE.JPG

HORTENSIUS.JPG

MONTES_CARPATUS.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to moje pierwsze fotki łysego z poniedziałq oraz wtorq przez szybę w pokoju - teleskop 120/900 - kamera na na przejściówce - bez okularu:

pozdro, Dawid

No bracie, fotki sympatyczne. Gratuluję i życzę dalszych postępów. Ale widzę, że wysoko mierzysz, skoro podczepiasz się w tym wątku. Ja bym się tu przy lemarcu nie odważył niczego swojego pokazywać. Zresztą temat jest w dużym stopniu "autorski".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Pawle, zapowiada się świetnie. :notworthy:

Czy to będzie napisane w konkretnym (poza poznawczym) celu? Doktorat jakiś może? Czy tak sobie dziergasz dla przyjemności i idei upowszechniania wiedzy?

Jako geomorfolog z wykształcenia chętnie poczytam Twoje opracowanie. Jeśli będzie wydane drukiem, kupuję na pniu.

Pozdrawiam

Piotr

 

Jest to wstęp do poważniejszych działań badawczych w kooperacji z selenograficznymi specjalistami ale by dostać się do ściślejszego grona "fachowców" trzeba wykazać się pracą u siebie na polu krajowym. Dlatego ta praca dyplomowa będzie opublikowana w obszernych fragmentach

(rozmowy z wydawcą są dość zaawansowane) lub może w całości.

 

Lampka ja też jestem "zawieszony" między katedrą geomorfologii a geologii - mówiąc małym zdankiem - Klimaszewski i Allan górą...

 

Pozdrawiam i już kończę offtopic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja też dorzuce swoje fotki. Generalnie to ciężka sprawa jak sie chce robić fotki dobsonem ale jakoś mi sie udało. Właściwie to moje pierwsze foto Księżyca przez webcama. Troche już nieaktualne bo z przedwczoraj :D ale nie miałem czasu wcześniej zestackować.

stack_wavelet3.jpgstack_wavelet4.jpgstack_wavelet7.jpgstack_wavelet6.jpg

 

fajnie ja tez sie przymierzam zeby cos porobic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc,pamietasz czasy kiedy Copernicus mial "tylko jedno" wzniesienie centralne na fotografiach?!?

Co sie porobilo:)

 

Polowales,polowales,az w koncu ustrzeliles ten nasz polski krater.Na Platonie ,wyrazne kraterki,trzeci od dolu podwojny,swiadcza o mocy tleskopu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak było. Najgorsze jest to wyczekiwanie miesiącami na odpowiednie warunki. Te kilka pogodnych nocy pozwolilo mi na zrobienie kilku lepszych fotek, a przecież np. zdjęcie krateru Kopernika złożone jest tylko ze 115 klatek. Pokazuje to że do idealnych warunków mam daleko. Wczoraj z kolei wszystkie nagrane aviki w liczbie 25 szt. wywaliłem do kosza poza jednym zawierajacym kilka bardzo dobrych klatek, ktore pokazuję poniżej. Pierwsza fotka to klatka referencyjna, druga to stack ok. 20 szt. (Krater Mersenius, z barlowem 2x)

REF2.JPG

MERSENIUS.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.