Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Na bezrybiu i rak ryba.

Pełen format z kamery VAC-135,lekko tylko okrojony.

 

Pgrki.png

 

Pozdrawiam milosnikow (rozswietlonego żółto-białym światłem)księżycowego nieba:)

 

Archimedes, Aristillus i Autolycus - doborowe towarzystwo trzech panów "A" . Pomimo teoretycznie "nieudanej" fotki doskonale widać 3 kilometrowej średnicy kraterki Archimedes T oraz S. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli tylko ten Newton ma zwierciadło paraboliczne,tak jak mieć powinien,to doskonale widac na zdjeciu,jaką aberacje wprowadza optyka aparatu lub okular,jeśli była to projekcja okularowa i kompakt.W przeciwnym razie trzeba by uznać,że teleskop ma zwierciadło sferyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ten telefon jest drozszy niz web kamerka,ktora moznaby o wiele wierniej oddac wyglad Księżyca :unsure:

 

??? Kamerka tańsza niż telefon za 50zł w promocji - to byłaby niewąska okazja. :szczerbaty:

 

Są marzenia i są możliwosci. Są także priorytety - w moim przypadku nr 1 na liście oczekiwań od św. Mikołaja jest C5 GT. Kamerka jak wiadomo wymaga laptopa. A ten jest na liście oczekiwań jednego z moich synów do wspomnianego wyżej świętego. Obydwaj liczymy że sprawa ta niedługo pomyślnie się wyjaśni a moje zainteresowania Księżycem znacząco nie osłabną. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku tygodniach księżycowej bezczynności,nareszcie mam fotke zrobiona przy dobrym(akceptowalnym tak naprawde) seeingu 6/10.

 

C11 F20 VAC-135 filtr IRpass.

 

Troche źle zalignowana,ale na szybko i z radością wrzucam:)

Eudox_i_Reszta3.png

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie Hanyś,

Widzę, że na dobre przesiadłeś się na Vacka. Trochę trudno mi sobie wyobrazić, że jesteś w stanie robić jeszcze lepsze zdjęcia niż Toucamem. Ale wygląda na to, że tak jest. :notworthy:

Pozdrawiam

Piotr

PS. Mnie też zawsze ciągnęło w stronę Układu Słonecznego. Niestety sprzęt zawsze był u mnie nie ten co trzeba. Teraz trochę się to zmieniło, mam ED80. Może trochę powalczę z Księżycem, ale na pewno nie w TAKIEJ SKALI.

SZACUNEK!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie,na zachęte dla mniejszych apertur :D zapodam Teofila.Popularne tematy,bo wczoraj nie szlo od nich oka oderwac;)

 

a także "wczesny" THO ;)

 

Przy okazji Tychona,chcialbym zwrócić uwage na cos co pierwszy raz widze,czyli łańcuch kraterków wybiegajacy od cantralnego krateru w kierunku godziny 10tej.Jest ów łancuszek tak przesuniety wzgledem środka Tycho,ze wydaje sie jakby za jego powstanie odpowiadala materia wyrzucona z innego krateru.

TO87_.png

THO87_.png

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku tygodniach księżycowej bezczynności,nareszcie mam fotke zrobiona przy dobrym(akceptowalnym tak naprawde) seeingu 6/10.

 

C11 F20 VAC-135 filtr IRpass.

 

Troche źle zalignowana,ale na szybko i z radością wrzucam:)

 

 

Gdybyś jeszcze bardziej przyciął tę fotkę wyrzucając poza kadr małego Galle, para Aristoteles i Eudoxus nie byłaby już tak łatwa do rozpoznania. :rolleyes:

Wczoraj zacząłem już nawet chłodzic szkło by chociaż trochę polukac przez rzadkie chmury w małym powiększeniu ale one zgęstniały i skończyło się tylko na chłodzeniu. :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoj,obawiam się,że aby obslużyć 16 bitowa kamere z tej wielkości przetwornikiem,nagrywającą klipy video-trzeba by zwrócić sie do US Army o odpowiedni komputer(mój by nie podołał napewno) :D

 

Dzieki za komentarz.Jakoś nas mało w dziale księżycowym..

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z 16 bit byłoby ciężko...nie policzyłem tego. Zawsze zaglądam do tego działu, chociaż sam obserwuję tylko wizualnie. Jakoś nie mam odwagi (na razie) wetknąć jakiś przetwornik do wyciągu. Ale jestem coraz bliżej doprowadzenia obserwatorium do jakiegoś stanu używalności, i wtedy zobaczymy. Kiedyś, jak obserwowałem małymi refraktorkami, robiłem dużo rysunków Księżyca i sprawiało mi to ogromną satysfakcję.

Cieszę się, że ten dział tu funkcjonuje, no i że Ty publikujesz swoje prace.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, seeing to i u mnie jest często wyśmienity ( "podwarszawa"..). Tak naprawdę to moja miejscówka nadaje się głównie na obserwatorium księżycowo - planetarno - słoneczne.

Najlepsze obrazy Marsa, Saturna,Urana, Wenus, miałem z mojego miejsca. Oceniam, że w czasie mojej obserwacji Olympus Mons, seeing potrafił się utrzymywać na poziomie 9/10 przez kilkanaście sekund!. I takich okien było mnóstwo, z momentami 10/10!.

To jest po prostu niesamowite jak w tych momentach wyglądał Mars!. Niestety Księżyca jeszcze w tak dobrych warunkach nie miałem, chociaż...nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARISTILLUS i okolice;)

 

Przejmowalem się tym że nie mogłem "złapać" Aristillusa w czasie dobrego seeingu,podobnie bylo wczoraj choc troche lepiej niż poprzednimi razy-seeing 4/10.

 

C11 F20 VAC-135.

 

Hanysiak ty po prostu powalasz na kolana swoimi fotkami.

Gratuluję i trzymaj tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do osób odwiedzających dział księżycowy i "Księżycowe zakamarki",żeby pilnować porządku i zdjęcia nie pokazujące Księżyca w dużej skali,np. te wykonane aparatami kompaktowymi,publikować w nowym temacie: "Księżyc z kompaktu".

 

Temat "Księżycowe zakamarki" założony przez Lemarca,od początku miał ukazywać piękno naszego naturalnego satelity i pokazywać jego zakamarki w możliwie dużej skali.Idea ta była bardzo pociągająca dla nas, obserwatorów Księżyca.Temat nasz to także dyskusje,wymiana opinii w sprawach dotyczących Księżyca i technik jego fotografowania,uczymy się!.Założyciel wątku-Lemarc-niektórzy wiedzą,jest prekursorem fotografii księżycowej w naszym Kraju.Na długo przed nastaniem epoki cyfrowych przetworników obrazu,kiedy nie było jeszcze mowy o forach internetowych,a nawet o internecie w sensie dzisiejszej jego dostępności,księżycowe (analogowe) prace Lemarca,publikowane były choćby w czasopiśmie "Vademecum Miłośnika Astronomii" i tą drogą docierały do nas(do mnie)fascynatów nocnego nieba,a w szczególności nieba rozświetlonego światłem Księżyca.Stąd wzięła się moja fascynacja Srebrnym Globem.Kiedy wreszcie przetworniki CCD, te tańsze,stały sie dostepne,to właśnie Lemarc,konstruując obudowę i zasilanie "gołego"przetwornika CCD jako pierwszy astronom amator w naszym Kraju, przybliżył nam powierzchnię Srebrnego Globu,używając kamery.Uzyskane wtedy powiększenia i kontrastowość zdjęć,przyprawiały mnie o przyjemne dreszcze na plecach,były rewolucją.W tym czasie,trwała juz moja fascynacja niebem,jeszcze wyłącznie obserwacyjna.

Piszę o tym,ponieważ powstanie wątku "Księżycowe zakamarki" było efektem "ROZWOJU" tej pasji u autora tematu.Chciałbym,żeby nasze "zakamarki"w dalszym ciągu przyczyniały się do rozwoju(omawiania) technik "przybliżania" Księżyca,dlatego zapraszam wszystkich chętnych do prezetowania swoich zdjęć właśnie tutaj,zdjęć w dużej skali.O tym,że zrobienie ostrego i kontrastowego zdjęcia Księżyca z użyciem ogniskowej ponad 2 metry,nie jest łatwe,przekonał się każdy kto tego próbował.Im dłuższa ogniskowa tym trudniej.W naszym temacie księżycowym,zgodnie z jego duchem,będą rozważane ulepszalne techniki fotografii Księżyca,z tego powodu utworzyłem dziś równoległy temat w którym można prezentować inne niż rozwojowe techniki obrazowania.

 

Pozdrawiam

hanysiak

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszą(wczorajsza) fotkę,przedstawiającą kratery Aristarchus i Herodotus,oraz rozciągającą się "za" nimi "Vallis Schroter",chciałbym zadedykować naszej nowej i bardzo miłej astro-koleżance Ani ,którą raz jeszcze witamy na naszym Forum a ja szczególnie w dziale księżycowym :rolleyes:

 

Wydaje się,że fotografia nie przedstawia nic szczególnego,prócz dużej skali(F 6m),mały kontrast jest tu faktem,ale na dnie "Vallis Schroter" zarysowała się cieniutka rozpadlina,widoczna conajmniej do połowy długości "Doliny Schrotera".Na poprzednim udanym zdjęciu tej doliny(str.39)można sie ledwo domyślać istnienia rozpadliny,tym czasem tutaj widać ją "dokładnie".Ponieważ patrzymy na nią z kierunku równoległego do osi podłużnej rozpadliny,inaczej niż w przypadku "rysy" na dnie "Doliny Alpejskiej",co moim zdaniem powinno ułatwiać jej dostrzeganie,a mimo to widzę ją dopiero na zdjęciu w tak dużej skali,to sugeruje,że owa "rysa" jest naprawde wąska,a dane nt. jej rzeczywistej szerokości postaram się szybciutko znaleść w sieci.

 

Pozdrawiam wszystkich sympatyków "księżycowych zakamarków".

 

G_owaKobry3.jpg

 

Tyle że na zdjęciu Lemarca ze str. 30,widać omawiany detal -ogniskowa"tylko" 2.5m..:)

 

Co do szerokości "nitki" wijącej się na dnie "Doliny Schrotera" nic nie moge znaleść:(

Jedynie w Wirtualnym Atlasie Księżyca trafiłem na notkę na temat:"Schroter Valley":

 

"Begins to 25 km to the North of Herodotus by a lengthened craterlet called 'the Head of Cobra'. Floor covered by

a 200 m wide rille". :oco: Czy to aby możliwe..?

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

O tym,że zrobienie ostrego i kontrastowego zdjęcia Księżyca z użyciem ogniskowej ponad 2 metry,nie jest łatwe,przekonał się każdy kto tego próbował.

...

 

Próbowałem z 3,5 m. I poległem.

Tym bardziej jestem pod wrażeniem tego co tu jest pokazywane! Szacunek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszą(wczorajsza) fotkę,przedstawiającą kratery Aristarchus i Herodotus,oraz rozciągającą się "za" nimi "Vallis Schroter",chciałbym zadedykować naszej nowej i bardzo miłej astro-koleżance Ani ,którą raz jeszcze witamy na naszym Forum a ja szczególnie w dziale księżycowym rolleyes.gif

 

Pięknie dziekuję za tak miłe wyróżnienie :rolleyes:

Od jakiegoś czasu chłonę Księżycowe zakamarki i muszę przyznać, że często własnym oczom nie wierze...co się tu pokazuje :notworthy:

 

Gratuluje świetnego tematu i niezmiennie wysokiego poziomu dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.