Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

To zdjęcie doliny Schrotera jest kapitalne!. To trudny rejon - jest piekielnie kontrastowy. Bardzo dobrze, że zgasiłeś te silne gradienty - dużo więcej widać. Rozpadlina na dnie doliny - fantastyczna. Oczywiście, że szerokość 200m (poniżej teoretycznej zdolności rozdzielczej) nie przeszkadza przy jej zarejestrowaniu. Liczy się kontrast. Uważam, że składając avik możemy zejść poniżej teoretycznej zdolności rozdzielczej teleskopu. Przecież te klasyczne kryteria zakładają taką odległość kątową obserwowanych punktów, dla których separacja ich krążków dyfrakcyjnych będzie wystarczająca dla oka. Zwiększając powiększenie oddalamy centra tych krążków, ale za to zmniejszamy kontrast ze względu na rozkład natężenia światła w ich kolejnych rzędach. Tymczasem stackowanie ten kontrast powiększa. Nie wiem, czy jasno to napisałem, chciałem w kilku słowach. No i nie wiem, czy się nie mylę, ale tak mi to wygląda jak patrzę na takie zdjęcia!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc nam ucieka,cieszą się z tego uczestnicy zlotu w Jodłowie:),a ja wklejam zdjęcie z poprzednich dni,ale "na temat",bo to rejon "Doliny Alpejskiej",przez której dno także biegnie szczelina o średniej szerokości ~600m.Tylko że ja nie mam do niej szczęscia i moje próby sfotografowania jej,są jak do tej pory,raczej mizerne.

Zdjęcie to 90% oryginału i wielopunktowo alignowane w Registaxie.

 

C11,Vac-135.

 

Dolina_V.3.0.jpg

 

Pozdrawiam

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz rzadziej zostawiam tu ślad, ale zaglądam i chwalę sobie że kol.hanysiak ciągnie z powodzeniem ten wątek (oby jak najdłużej) i pokazuje coraz lepsze jakościowo zakamarki naszego odwiecznego, przyświecajacego nam sąsiada. Szkoda jednak że jest obecnie trochę osamotniony w swoim wysilku, co może wynikać z niekorzystnego położenia Ksieżyca o tej porze roku, bo trzeba zarywac drugą połowę nocy na fotki. Oberon gdzieś przepadł, a sprzęt ma nie lichy, szkoda, byłoby ciekawiej.

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

chciałem "pościgać się" trochę z hanysiakiem w zakamarkach :rolleyes:

uch nawet nie sądziłem, że będzie aż tak ciężko

 

Image__012g.jpg

tylko jedna klatka, bo kompletnie jeszcze nie radzę sobie z obróbką w registaxie

a ustawienie ostrości przy 4 metrach ogniskowej to już prawdziwy koszmar

C8 + barlow 2x (Soligor 2" - straszne mleko) atik314L, czas to 0,014 sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta klatka!Z Twojej wczorajszej relacji nt, seeingu myslałem że będzie tragicznie,a tym czasem wydaje się,że więcej takich klatek da dobre zdjęcie.Zdjęcie pomniejszone?Bo jesli rozmiar oryginalny,to przekątna czipa ma 1/2"?Wygląda że zdjęcia masz tych rozmiarów jak moje.

 

Pozdrowienia!

 

 

Ps.

 

Zaraz klikam minusa (za rywalizowanie z hanysiakiem;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywista przesada,żeby uzywać tak długiej ogniskowej,ale nie mogłem sie powstrzymać,bo koniecznie chciałem uwiecznic majestat tych gór.Południowy biegun Księżyca.

 

C11 ogniskowa~12m(F40). Vac-135

 

M5.png

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaką wysokość mają te wzniesienia, wyglądają na dość strome ale w rzeczywistość pewnie tak nie jest.

 

Strzelam trochę w ciemno.

Wzniesienia te nie przypominają naszych Tatr, są bardziej podobne do łagodnych krajobrazów bieszczadzkich. Zarówno pod kątem wysokości 500-1500m jak i nachylenia zboczy które dla Księzyca rzadko przekracza wartość 30 stopni. Są to w większości mało urozmaicone wzgórza o spokojnie opadających stokach które przy braku atmosfery oświetla ostre Słońce.

Wynika z tego że ich piękno to tylko niestety - ulotna gra cieni. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberon gdzieś przepadł, a sprzęt ma nie lichy, szkoda, byłoby ciekawiej.

 

Wywołany do tablicy zgłaszam się. Niestety, jest jak napisałeś. Albo Księżyc nisko, albo mgła lub chmury. Dodatkowo dwa tygodnie wypadły bo targi TOOLEX w Sosnowcu i EUROTOOL Krakowie wymagały mojej obecności. Jak byłem w Krakowie (w sumie na południu Polski) to Księżyc był piękny i wysoko. Ale wieźć mojego teleskopu pod Sukiennice mi się nie chciało :szczerbaty: . Ale postaram się nadrobić. Przyznaję się, że ostatnie zdjęcia Księżyca robiłem w czerwcu. To świadczy o pogodzie i seeingu w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielogodzinnych rozmowach i sekundowych namowach Hanysiaka , popełniłem ci ja tę fotkę przez chmury i mgłę , przez to samo co poprzednio tylko dołożyłem IR-Cut , cut to może nie jest , ale może kiedyś :rolleyes:

 

b2dab8e4d306c667.jpg

 

No proszę,te wielogodzinne rozmowy to z tą panią w tramwaju wczoraj,a przerywane na sekunde przez hanysiaka tak??;)

 

No i teraz Barlow,przy najbliższych sprzyjających warunkach! Fotka kontrastowa i ostra,grtulki!Widać że to nie był Twój pierwszy raz;)

 

Pozdrowienia

 

 

Ps.

 

Oberonie,ja juz myślałem że płyta korekcyjna Ci pękła i pojechałes po kwarc na pustynię Gobi,żeby ulać nową;) Dobrze ze jesteś,mam nadzieję,że na dłużej..

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.