Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Atlas gotowy i wątek padł? rolleyes.gif Coś na rozruszanie przed sezonem obserwacyjnym. Mało fotografowany zakamarek.

 

Duży krater to Vendelinus, a nad nim Lohse (z pagórkiem w środku). Ginie w cieniu po prawo od Vendeliusa - Lamé.

Krater Vendelius ma 147 km średnicy, ponoć gładkie dno, a nazwany został na cześć belgijskiego astronoma żyjącego 1580 – 1667 Godefroid Vendelius.

Z kolei Gabriel Lamé ( 1795 – 1870) był francuskim matematykiem. Krater ma 84 km, na zdjęciu w cieniu.

Oswald Lohse był bardziej nam współczesny (1845 – 1915) i był o tyle nam bliski, że fotografował planety, robił mapę Marsa. Krater ma 42 km.

 

Skala około 280 m/ piksel (krater Lohse ma 42 km i 152 piksele przekątnej).

 

Robione wczoraj, 2009-10-05 o 22-15, przez chmury, ale ma się pogoda popsuć to walczyłem. Meade 14” LX200R, barlow 2x, DMK 31 mono, filtr R. Około 500 klatek z 2000 w Avistacku 1.80, bo wersja poprzednia 1.74 mi się wysypała - patrzcie jaki ciekawy wynik - niezależnie od avika wychodziły takie czarne pola (kwadraty, zawsze w tym samym miejscu).

 

Pozdrowionka

Vendelinus Lohse Lame 2009-10-05 22-15-54.jpg

Posypany avistack Moon0009 09-10-05 22-03-25_SI.jpg

Edytowane przez OBERON RD
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, atlas tak szybko gotowy nie będzie, może do kolejnej wiosny uzbieram :szczerbaty: . A żeby wątek nie padł to daje co mam, bez względu na jakość niestety. Mare Orientale z ostatniej pełni, w mozaice oczywiście bo to wielgachny obiekt. Jesienią atmosfera jest turbulentna, może zimą będzie lepiej.

mare-orientale.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja mam niestety laptopa w naprawie :unsure: , ostatnia fotka jaką zrobiłem Księżycowi jest tu http://www.astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=2153 , po raz pierwszy moim SCT 8" robiłem fotki Księżycowi z 12 metrową ogniskową , przekroczyłem więc po raz kolejny teoretyczne parametry , no ale jak pogoda dopisze można jak widać wycisnąć więcej z naszych teleskopów niż tylko średnica lustra x2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Lemarca sezon się zaczął na dobre, a co na to inni?:)

 

 

 

Nieśmiało spróbuje

 

Pierwsza noc z łysym i C11.

Uczę się ustawień ostrości itd. Obróbka robiona troszkę na czuja ( nie rozumie do końca co robię :Boink: )

piazzi.jpg

ksc31_10_24deco.jpg

bailly.jpg

hevelius_1.jpg

rimae_darwin.jpg

rocca.jpg

ksc31_10_17_100%.jpg

grimaldi_2kl.jpg

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało spróbuje

 

Pierwsza noc z łysym i C11.

Uczę się ustawień ostrości itd. Obróbka robiona troszkę na czuja ( nie rozumie do końca co robię :Boink: )

 

Kolejna betoniarka w akcji! Ekstra!

Zdjęcia fajne, a reszta przyjdzie wraz z praktyką :Salut:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurzy, jak na początek, to prawdziwie z grubej rury i od razu prawdziwe zakamarki. Od siebie dodam sugestię byś opanował kontrast w ustawieniach kamerki, bo w najwyższych światłach nie widać szczegółu. Nie wiem co to za kamerka, ale unikaj ustawień auto migawki, tylko ustawiaj ręcznie czas, oraz gain i gamma, wtedy daje sie zapanować nad właściwym kontrastem. Następcy już są. :banan:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie skompletowałem wszystkie fotki atlasu, ale niektóre będą zastąpione lepszymi pod względem ostrości. Muszę jeszcze dokładnie sprawdzić marginesy czy pokrywaja sie z sąsiednimi i czy nie ma tam luk w odwzorowaniu powierzchni, dotyczy to głównie półkuli zachodniej, której kompletowanie jakoś przedłuża się w czasie. Postęp nastąpił w ostatnich dniach, kiedy przybyło mi kilkadziesiąt dostatecznej jakości zdjęć tamtych obszarów. :rolleyes:

przewodnik.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wczorajszej sesji zwróciły moją uwagę szczególne struktury związne z Mare Orientale. Są to podłużne rowy i garby ciągnące sie setkami kilometrów aż pod okolice Schickarda. Było dogodne oświetlenie by je podziwiać w całej krasie, ale jeszcze lepiej widać je na archiwalnych zdjęciach z sondy LOP prosto z góry.

inghirami.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio też eksperymentowałem z fotografowaniem Księżyca i doszedłem do przeciwnych wniosków. Najlepsze fotki wychodzą mi gdy gain ustawiam na min, a wydłużam czas naświetlania. Nie bez znaczenia jest też ilość składanych klatek. Ja stackuję min 250 klatek. Zwiększenie ilości klatek do 450 niewiele zmienia ale już 600 daje delikatną poprawę, jednak dopiero powyżej 900 można poszaleć. Co do waveletów to jadę ostro (nawet za ostro) ale głównie dolnymi

mała próbka fotek z 29.10 i wczorajszych

 

Arystoteles Exodus Burg 06.jpgKopernik 29.jpg

 

i jeszcze ta z ufokiem :rolleyes:

 

Teofil Cyryl 06.jpg

 

pozdrawiam

 

EDIT

już mnie Hanysiak uprzedził :angry:

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podać szczegóły techniczne (teleskop,kamerka...)?

a nie będziesz się śmiał? :szczerbaty:

MAK 127 na EQ3-2 GOTO + barlow Vixen 2x, a sensor to webkamerka SPC900NC z filtrem IR/UV

to moje pierwsze fotki Księżyca z ogniskową 3m

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

obróbka bardzo agresywna ale chciałem sprawdzić co można wycisnąć (w sensie szczegółów) z tak małej apertury. K3CCD twierdzi, że mam 0,37"/piksel czyli jakieś 3x więcej niż teoretyczna zdolność rozdzielcza tego teleskopu. To raczej max co można z niego wycisnąć bo dalsze zwiększanie ogniskowej chyba już nic nie da

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iro, przeniosłem nasze rozważania i dochodzenia dotyczące Twojej kamerki do nowego tematu w dziale sprzęt-> kamery->webcam do Księżyca i planet, bo rzeczywiście odbieglismy od tematu w tym wątku. Przenisłem cały problem, łącznnie z Twoimi pierwszymi zdjęciami, ale tylko dlatego żeby nowy, techniczny temat był spójny. Wiem że celujesz w "Księżycowe zakamarki" (każdy celuje- zapytaj Art'a69) :rolleyes: Następne zdjęcia dokumentujące powierzchnię Srebrnego Globu śmiało zamieszczaj tutaj.

 

Pozdrawiam

hanysiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie skompletowałem wszystkie fotki atlasu, ale niektóre będą zastąpione lepszymi pod względem ostrości. Muszę jeszcze dokładnie sprawdzić marginesy czy pokrywaja sie z sąsiednimi i czy nie ma tam luk w odwzorowaniu powierzchni, dotyczy to głównie półkuli zachodniej, której kompletowanie jakoś przedłuża się w czasie. Postęp nastąpił w ostatnich dniach, kiedy przybyło mi kilkadziesiąt dostatecznej jakości zdjęć tamtych obszarów. :rolleyes:

Wielki szacunek! :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.