Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Lemarc, pewnie nie pamietasz już zmagań z Rupes Recta, ale trafiłem dziś na stronę selenologów-amatorów z Włoch, ale piszących na szczęście dla mnie po angielsku.

http://digilander.libero.it/glrgroup/journal.htm

w numerze 10 (pdf) walczą przez wiele stron (bodajże 26!) z dużym zacięciem o wyznaczenie wysokości, nachylenia itp. w/w. W końcu używali zdjęć nie tylko z Ziemi, ale z LO, gdzie skala była 68m/piksel. Sztuczne ułatwienia!

Pozdrawiam!

 

PS. Mimo wrednej pogody jest mi nieźle, bo w piatek miałem szczęście odkryć nie obrobione coś z 30 filmików z zeszłego kwietnia. Co za frajda! Chyba zawsze będę nagrywał na zapas!

Pamiętam dobrze i te numery włoskich selenologów przeglądałem w trakcie dyskusji. Sprawa tej formacji nadal mnie interesuje bo jeszcze nie opublikowano zdjęć ani danych z altimetru laserowego. Póki co na stronie celów LRO pojawił się nowy znacznik na środku Rupes Recta informujący że fotka w dużej rozdzielczości jest, tylko kiedy ją zobaczymy?

lro-rupes2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, składam stare filmiki, zlepiłem trochę "zakamarków", ale musiałem w efekcie zrobić resampling 50%, bo limit boku 2000 pikseli byłby przekroczony. Ale słowo zakamarek kojarzy mi się z czymś niewielkim, prawie ukrytym. Więc sorki za częściowy off topic. Aby był zakamarek - dla pokazania ładnych cieni na dnie Ptolemeusza wrzucam całą klatkę. Z postrzępionego cienia wynurza się krater Ammonius leżący w środku Ptolemeusza.

 

Pozdrawiam!

20090402 22.35 do 22.42.jpg

Moon0005 09-04-02 22-43-45_wvs 100x3 50x3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, składam stare filmiki, zlepiłem trochę "zakamarków", ale musiałem w efekcie zrobić resampling 50%, bo limit boku 2000 pikseli byłby przekroczony. Ale słowo zakamarek kojarzy mi się z czymś niewielkim, prawie ukrytym. Więc sorki za częściowy off topic. Aby był zakamarek - dla pokazania ładnych cieni na dnie Ptolemeusza wrzucam całą klatkę. Z postrzępionego cienia wynurza się krater Ammonius leżący w środku Ptolemeusza. Pozdrawiam!
Fajne fotki Oberonie, cienie sa niesamowite. Bardzo lubie takie zdjecia, tym bardziej ze dynamika tak blisko terminatora nie jest wcale latwa sprawa. Ale mam tez mala uwage: jesli sie nie myle, wyostrzales Ptolemeusza Registaxem, stad ten "sniezek" wavelettow. Moze bys tak sprobowal wyostrzyc je w Fitswork? N.p. 20 iteracji przy promieniu 2 i sile 100 a potym Gaussa przy promieniu 2 i sile 150-200. Jesli nadal nie bedzie za dobrze, mozesz tez sprobowac dodatkowo w Photoshopie Gaussa z sila 100% i promieniu 1,4. Ciekaw jestem, czy sniezek by nadal byl...

 

Pozdrawiam, Maciek

P.S. ja tez mam jeszcze dwa takie male zakamarki z 03.03.:

Aritosteles, Lacus Mortis und Eudoxus030310.jpg Hercules und Atlas030310.jpg

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam tez mala uwage: jesli sie nie myle, wyostrzales Ptolemeusza Registaxem, stad ten "sniezek" wavelettow.

Pozdrawiam, Maciek

Prawie zgadłeś. Wavelety w avistaxie, w nazwie pliku pisze, że 3 pierwsze suwaki amplitudy na 100, 3 ostatnie na 50. Wartość sigma domyslna: 0,20. Spróbowałem, jeżeli dobrze rozumiem twoje wskazówki (wyostrzanie gausem 20 iteracji z siłą 100, i 5x z siłą 150), to obrazek wyglada tak jak poniżej. Kaszki mniej.

 

Pozdrawiam

Moon0005 09-04-02 22-43-45_4.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie zgadłeś. Wavelety w avistaxie, w nazwie pliku pisze, że 3 pierwsze suwaki amplitudy na 100, 3 ostatnie na 50. Wartość sigma domyslna: 0,20. Spróbowałem, jeżeli dobrze rozumiem twoje wskazówki (wyostrzanie gausem 20 iteracji z siłą 100, i 5x z siłą 150), to obrazek wyglada tak jak poniżej. Kaszki mniej.

 

Pozdrawiam

 

Dzieki za to porownanie. Moim zdaniem nawet sie detal poprawil i sniezek rowniez znikl. Niestety powstaja przy tej obrobce inne artefakty, takie podwojne kraterki. Mam z nimi czesto doczynienia przy

slabszym seeingu i jeszcze nie wiem, jak temu zapobiec.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Archimedes.

Wyglądał wczoraj wspaniale! :astronom:

 

Bardzo ladnie ci ta fotka wyszla, widze ze mielismy porownywalny seeing:

 

Archimedes und Apenninen2403100005_bp_3.jpg

 

U mniebylo niebo bardzo mgliste, takze kontratsy i co mniejsze detale troche sie utopily.

Ale seeing byl za to calkiem niezly, nagralem tez taka mozaike przez te zupe:

 

Ptolomaeus_bis_Deslandres_Panorama1.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

U mniebylo niebo bardzo mgliste, takze kontratsy i co mniejsze detale troche sie utopily.

Ale seeing byl za to calkiem niezly, nagralem tez taka mozaike przez te zupe:

(...)

Wspaniałe fotki! Widać różnicę w poziomie detalu w porównaniu do moich zdjęć.

Jak zwykle, pokazałeś 'klasę' :Salut:

Ja właściwie planowałem tego wieczoru filmować Saturna.

Mgliste niebo zapowiadało niezły seeing (i tak było) ale skutkowało ciemniejszym obrazem planety. <_<

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać różnicę w poziomie detalu w porównaniu do moich zdjęć.

Mgliste niebo zapowiadało niezły seeing (i tak było) ale skutkowało ciemniejszym obrazem planety. <_<

 

Pozdrawiam

 

Szczerze mowiac, to nie widze specjalnych roznic, mi sie nawet twoj Archimedes ciutke bardziej podoba.

Ale niech ci bedzie, nie bede sie klocic;)

Saturn przez mgle to naprawde wyzwanie, ja nawet nie probowalem..

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

chętnie skorzystam z zaproszenia. Odezwę się na PW

 

dzisiaj miałem wyjątkowo dobry seeing ... chyba najlepszy od lutego ubiegłego roku

wreszcie udało mi się zarejestrować kilka małych kraterków wewnątrz Platona i sporo drobnicy wokół Kopernika. W Claviusie też znalazło się sporo drobiazgu :banan:

 

ks2304100007v1.jpg ks2304100004v1.jpg ks2304100010v1.jpg ks2304100013v1.jpg ks2304100011v1.jpg

 

nadal nie widać bruzdy wewnątrz Doliny Alpejskiej

chyba MAK127 ma za małą rozdzielczość na ten obiekt ... albo kamerka za małą czułość

 

pozdrawiam

 

PS

Lotar coś źle zestackowałeś ostatnie fotki bo kraterki są podwójne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki, swietne zdjecia!

 

@Lotar: widze ze miales naprawde dobry seeing, MAK sie sprawdzil. Prosze o wiecej...

@misiowaty: moim zdaniem obrobka jest doskonala - nic dodac nic ujac. Dobry detal, czarne cienie, fajna dynamika i przede wszystkim nie jest fotka przeostrzona-komplement!

 

Dodam pare moich fotek przy ognisku ok. f/23. Ksiezyc stal juz nisko i seeing byl raczej slaby, taki wysokofrekwentny, takze trudno bylo ustawic fokus. Ale cos tam wyszlo:

 

Alpental_2204100017_3.jpg Plato2204100013_bp_3.jpg Plato_und_Alpental_2204100011_bp_3.jpg Archimedes_2204100012_bp_3.jpg Moretus_2204100010_bp_3.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

P.S.:

@misiowaty: "Tak, świetne zdjęcia można oglądać wiele razy ;)" Hi, hi, dopiero teraz zauwazylem moj blad :szczerbaty:

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mości Warpalu, nie podżegaj ;)

 

Prowokacja to nie moja działka, jam toć skromny człek są...

Albo jak mawiał Sartre: Piekło to inni... Vide Peach et consortes

 

A zdjęcia misiowatego i Lotara są bardzo dobre i kropka.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mości Warpalu, nie podżegaj ;)

 

Prowokacja to nie moja działka, jam toć skromny człek są...

Albo jak mawiał Sartre: Piekło to inni... Vide Peach et consortes

 

A zdjęcia misiowatego i Lotara są bardzo dobre i kropka.

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

:)

 

Oczywiście, że są, bez dwóch zdań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

I "moje początki" po raz drugi dzisiaj :)

 

Postanowiłem pogodzić się z Łysym. Wcześniej mi podpadł, bo zawsze jak była bezchmurna noc i można było fotografować tzw. obiekty głębokiego nieba (galaktyki, mgławice, gromady gwiazd) to musiała być pełnia lub jakoś w okolicy. I wtedy nic ciekawego nie wychodzi. A pogoda złośliwa. Nów? Chmury! Pełnia? Czyste niebo. Ech.. No to wracamy do Łysego - SW150/750, barlow x2, QHY5v.

 

To moje początki, więc nie jest idealnie. Do tego tzw. seeing nie rozpieszczał. Ale potraktował to jako pierwszą lekcję.

 

Morze Obfitości

 

morze_obfitosci_01.jpg

 

Apeniny

 

ksiezyc_apeniny_01.jpg

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Lata świetlne nie fociłem Księżyca. Przy okazji dzisiejszej sesji z Saturnem nagrałem jeden filmik (barlow usunięty)

z czego około 500 klatek nadawało się do obróbki. Zakamarek to raczej nie jest przy tej ogniskowej...:)

 

Zakamarek nie, ale jakość niczego sobie :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.