Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Trzeba się zabierać powolutku za Księżyc. Wędruje coraz wyżej. Może niezbyt zakamarkowe zdjęcią, ale jak na razie ogniskowej większej nie uda mi się uzyskać ;) Jeszcze się nie nauczyłem oceniać seeingu w skali, ale dzisiaj był rewelacyjny :)

 

Pierwsze zdjęcie to krater Albategnius. Drugie to Plato i Alpy.

Synta 6" dobson, spc800 nc, barlow 2x ED, FireCapture i Registax.

W nazwach plików dokładny czas i liczba klatek.

 

Pozdrawiam.

post-18487-006723600 1290937132_thumb.jpg

post-18487-088702100 1290937143_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może nawet dobrze że dałeś trochę odetchnąć Jowiszowi bo jego przyzwoitych fotek (zwłaszcza BW) ostatnio tu nie brakuje.

Nieco gorzej dzieje się w kwitnącym niegdyś dziale księżycowym. Dlatego dobry seing który pozwolił ci zrobić powyższe zdjęcia BAARDZO nas cieszy. :Salut:

A fotka Morteus & Clavius - po prostu miodzio, prawie jak lot orbitalny nad południowym biegunem. :notworthy:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A to, Panowie planeciarze widzieli...?

http://www.cyberploc...res1706.jpg.php :astronomer2:

 

Albo za przeproszeniem to?

w.cyberploc...curydiv.jpg.php :compress:

 

No imponujace, jestem pod wrazeniem...

 

Zla pogoda zmusza do innych zajec, takze probowalem ostatnio popracowac nad moja obrobka fotek. Po niezliczonych i akrybicznych probach z Wavelettami i iteracjami Gaussa wyladowalem w koncu z powrotem w Photoshopie. Metode wyostrzania opisze dokladnie pod koniec tygodnia (chodzi w tym glownie o powtorkowe wyostrzanie i rozmywanie, nic rewelacyjnego), na razie tylko wyniki... Nie jest to metoda uniwersalna, chodzi mi wiecej o droge i wskazanie mozliwosci. Zdjecia sa moze i przeostrzone, tu i tam pokazuja sie artefakty. Ale szczegolnie na tym drogim zdjeciu Claviusa pojawily sie po obrobce detale, ktorych sie w tym zdjeciu nie spodziewalem. Ale przekonajcie sie sami, te porownania to stara obrobka versus nowa:

 

Mond-28.11.gif

 

Clavius3009100008.gif

 

Jupiter-31.08.10.gif

 

Pozdrawiam,

Maciek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to, Panowie planeciarze widzieli...?

http://www.cyberploc...res1706.jpg.php :astronomer2:

 

Albo za przeproszeniem to?

http://www.cyberploc...curydiv.jpg.php :compress:

 

Jakbyśy mieszkali jak on 10 stopni od równika, nie takie fotki byśmy robili. No i nie szczuć nas więcej :flirt:

Z uwagi na pogodę też stare filmiki obrabiałem. Ostatnio pogodę prognozowac mogę z dużym wyprzedzeniem. Jak jestem wolny - są chmury. Jak pracuję, choruję, muszę wyjechać - czyste niebo. Ale miło że żyjecie i piszecie - astropozdrowienia

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do powyzszej metody wyostrzania. Jak juz pisalem, to nie jest patent na dobra obrobke zdjec tylko eksperyment, w ktorym probowalem poprawic ostrosc detali - szczegolnie w rejonie scian kraterow.

Wynik nie jest stu procentowo zadawalajacy, bo pokazuja sie artefakty jak n.p. kaszka w plaskich rejonach i podwojne kontury w okolicach kraterow. Rozwiazaniem mogla by byc n.p. kombinacja dwoch roznych

wyostrzen w layersach. Probowalem te metode na roznych fotkach: najlepiej sprawdzala sie ona na zdjeciach nagranych przy f/20 i po zlozeniu 500 klatek w Avistacku2. O seeingu i transparencji nie wspominam

bo wiadomo: im lepsze, tym lepiej.

 

Ale do metody (wszystko w PS):

1)2xUSM, promien 1,0 sila 500

2)USM, promien 1,5 sila 100

3)Rozmycie gaussa o promieniu 0,4

4)USM, promien 1,5 sila 100

5)Rozmycie gaussa o promieniu 0,4

6)USM, promien 3 sila 50

7)Filtr-Redukcja szumu: sila 7, zachowac detal 50%, red.szumu farb 0, wyostrzanie datalu 50%.

 

Przetlumaczenie jest wolne :szczerbaty:

 

Jestem raczej czlowiekiem leniwym, dlatego nagralem sobie w PS z tych osmiu punktow jedna akcje, takze to wszystko funkcjonuje teraz po jednym kliknieciu.

Na koniec jeszcze oryginaly Claviusa , do probek w domu: Clavius1, Clavius2

Pozdrawiam,

Maciek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

wreszcie dopisała pogoda i seeing :yahoo:

w pośpiechu bo Księżyc był coraz bliżej komina sąsiadów nakręciłem około 50 avików

teraz trzeba to wszystko obrobić ale już wstępna obróbka pokazuje, że jest dobrze :D

MAK127, Barlow 2x, SPC880

120 klatek z 225, 5fps

ogniskowa około 3000

Arystoteles i Eudoxus

 

ks0902v1.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc wysoko... w szukaczu widać sufit, ale się udało co nieco nałapać. Próbowałem zrobić kolorowe fotografie Księżyca z kanałów Ir-G-UV (jak te), ale za bardzo nie wyszło - brak kolorów (trzeba będzie może jeszcze pokombinować z ich wzmocnieniem). Wyszło średnio ;) C11 + DSI III Pro. Filtry: Astrodon UVenus, Pro Planet 742, Orion Green (RGB).

 

f/10, Ir, Ir, Zielony:

f10-ir2.jpgf10-ir1.jpgf10-green1.jpg

 

f/10 + Reduktor Ogniskowej, Ir:

small-ir1.jpgsmall-ir2.jpgsmall-ir3.jpg

 

Fotografie IR-G-UV

color1.jpgcolor2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też wrzuce zdjęcie, pierwsze od roku :Boink:

 

Teleskop wiadomo :) , a kamera to poczciwy wysłużony wacek.

 

Clipboard01.png

 

Oraz okolica krateru Doppelmayer, kamera DFK z wydłubanym filtrem IRcut i założonym IRpass.

 

Dopelmyer3.png

 

To jeszcze dwa zdjęcia z wczorajszego wieczoru, oba z DFK.

 

PPPPPPPPPP2.png

Tychy2.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak, zgadza się, chodzi o mojego Newtonka:)

Twój Newtonek zarejestrował nawet jakieś piramidy w Doppelmayer-ze. Tak dawno nie obserwowałeś Księżyca, że Lunanie coś tam pobudowali :szczerbaty: . Ja też po raz pierwszy w tym roku (ostatnio w październiku bodajże )robiłem wczoraj fotki. Ręce nieco odmrożone bo wysiadło ustawianie ostrości (bateria) i kręciłem ręką. Ale parę fotek poniżej na dowód, że warunki były super. Tylko7000mm ogniskowej ciężko się ogniskuje ręką - telep lata z 15 sek. po kazdej zmianie. Ale bateryjka już kupiona.

 

PS. Odkryłem, że jest wersja 2.0 AviStacka, właśnie ściągam.

PPS. Kamerka DMK, filtr czerwony, barlow 2x, 14" SCT Meade.

Moon0014 11-02-14 18-38-58_wvs un.jpg

Moon0012 11-02-14 18-34-11_wvs un.jpg

Moon0009 11-02-14 18-28-54_wvs 100x3 50x3 un.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie bardziej podoba się pierwsza wersja, ta druga przeostrzona jakby, na pierwszej wyraźniej widzę (większe szczegoły). A może pora okulary sobie lepsze zrobić? W każdym razie wyszł super.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.