Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Kamera jest dobra. Jowisz też dobrze wychodzi pomimo tego, że jest wolna. Najgorsze jest to, że zapisuje aviki po nakręceniu 1 giga i kręci następnego. Po połączeniu tych plików w jedną całość programy nie chcą ich stakować. Producent nie dostarczył oprogramowania do łączenia plików. Przekopałem całe menu i nie widać żeby można było to obejść. Może znajdzie się jakiś inny program obsługujący kamerkę, który będzie kręcił do oporu? W necie za dużo nie ma porad odnośnie tej kamerki. Nie wiem co z tym fantem zrobić? Kup ją czym prędzej to może coś poradzisz bo mnie staremu już za bardzo nie chce się w tym grzebać :szczerbaty: Pliki są takie: zadana nazwa + 0000, 0001, 0002 itd. wszystko po 1 giga. Może potrzebny jest jakiś porządny program do łączenia, bo jak na razie próby z darmowym softem nic nie dają. Aviki odtwarzają się w playerach ale programy stakujące "myślą" nad nimi w nieskończoność. :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera jest dobra. Jowisz też dobrze wychodzi pomimo tego, że jest wolna. Najgorsze jest to, że zapisuje aviki po nakręceniu 1 giga i kręci następnego. Po połączeniu tych plików w jedną całość programy nie chcą ich stakować. Producent nie dostarczył oprogramowania do łączenia plików. Przekopałem całe menu i nie widać żeby można było to obejść. Może znajdzie się jakiś inny program obsługujący kamerkę, który będzie kręcił do oporu? W necie za dużo nie ma porad odnośnie tej kamerki. Nie wiem co z tym fantem zrobić? Kup ją czym prędzej to może coś poradzisz bo mnie staremu już za bardzo nie chce się w tym grzebać :szczerbaty: Pliki są takie: zadana nazwa + 0000, 0001, 0002 itd. wszystko po 1 giga. Może potrzebny jest jakiś porządny program do łączenia, bo jak na razie próby z darmowym softem nic nie dają. Aviki odtwarzają się w playerach ale programy stakujące "myślą" nad nimi w nieskończoność. :g:

 

Z chęcią bym kupił ale muszę najpierw sprzedać Canona 17-40L a po drugie ciężko z dostępnością w UE :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdyby tak zostało to warto mieć tą kamerkę bo na księżycu czy słońcu wymiata przy dobrym sseingu i w zasadzie te ok. 1000 klatek wystarcza żeby coś porządnego zestakować. Jak nie ma seeingu to i 5000 klatek nic nie da. Dla planeciarzy chyba jest za wolna i nie potrzeba aż takiej rozdzielczości, wystarczy 640/480. Ona kręci w tym trybie na bin 2x - 30 fps. Piksel rośnie ale rośnie też czułość i można zastosować dłuższą ogniskową. Z przedłużeniem ogniskowej nie ma przecież problemu. Na razie nie próbowałem tak kręcić ale mogę spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta kamerka to świetne rozwiązanie do fotografowania Księżyca

sam testowałem kamerkę HD Logitecha ale tam kompresja gubi detal

ograniczenie avików do 1GB specjalnie nie przeszkadza bo 150-200 klatek całkowicie wystarczy. Ja z reguły wybieram z avika i stackuję 70-120 najlepszych klatek. To wystarczy do wydobycia szczegółów bo kontrast jest znacznie większy niż na Jowiszu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ona może być wolna? ma przecież ROI (możliwość wyboru mniejszego obszaru), które jest proporcjonalnie szybsze do rozmiaru wybranego obszaru? Więc równie dobrze może być do planet. Nie trzeba bin2 stosować. Można np. dać ROI 400x400 czy 500x500 w FC i mieć całkiem dużą prędkość.

 

Co do ilości klatek - zależy od poziomu szumów ile tych klatek potrzeba. Ja nagrywam jakiś 1000 klatek, z czego Registax wybiera 400-600 najlepszych w zależności od warunków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilości klatek - zależy od poziomu szumów ile tych klatek potrzeba. Ja nagrywam jakiś 1000 klatek, z czego Registax wybiera 400-600 najlepszych w zależności od warunków :)

w przypadku Księżyca? :blink:

kiedyś też tak robiłem ale efekty były mizerne. Po zmniejszeniu ilości klatek do około 100 jest wyraźnie lepiej

przypuszczam, że duża ilość klatek rozmazywała całą drobnicę

to pewnie też zależy od stosowanej kamerki i metod obróbki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo klatek i rozmycie? Coś chyba masz nie tak. Do ciemnych filtrów jak RG850 - RG1000 potrzeba sporego stacka by szum był odpowiednio niski (wysoki gain). Dla szerokich filtrów podczerwonych potrzeba ich mniej, ale też "większa" ilość na pewno nie obniży detalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ciemnych filtrów jak RG850 - RG1000 potrzeba sporego stacka by szum był odpowiednio niski (wysoki gain)

a my nie mówimy przypadkiem o kolorowej kamerce? :unsure:

kamerki mono + filtry to całkiem inna bajka i trzeba stosować zupełnie inne podejście. Nie mam w tym żadnego doświadczenia więc nie będę na ten temat zabierał głosu

a dużego gainu unikam jak ognia bo kamerka zbiera zakłócenia z całej okolicy :D i nawet 1000 klatek nie wystarczy żeby się ich pozbyć

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ona może być wolna? ma przecież ROI (możliwość wyboru mniejszego obszaru), które jest proporcjonalnie szybsze do rozmiaru wybranego obszaru? Więc równie dobrze może być do planet. Nie trzeba bin2 stosować. Można np. dać ROI 400x400 czy 500x500 w FC i mieć całkiem dużą prędkość.

 

Co do ilości klatek - zależy od poziomu szumów ile tych klatek potrzeba. Ja nagrywam jakiś 1000 klatek, z czego Registax wybiera 400-600 najlepszych w zależności od warunków :)

 

Jest taka opcja. Nagrałem kilka avików w ten sposób i komputer myślał pól dnia nad plikiem 300 Mb i na tym się skończyło, nic nie wymyślił. Playery odtwarzają normalnie te pliki :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw problemy z zabrudzoną matrycą, a później chmury :swear:

do tego seeing nie rozpieszczał

udało mi się nakręcić tylko 3 aviki z czego jeden próbny i to przez cirrusy

bardzo mało materiału bo ledwie po około 50 klatek na 200 nadawało się do stackowania

bohaterami nocy zostały kratery Posidonius i Piccolomini

 

Posidonius 2011-09-17 02_51_42_v1.jpg Piccolomini 2011-09-17 03_12_11_v1.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z lewej piękny! Ta ciemna kolorystyka - super. Czy Twój Mak 127 (jak rozumiem) wizualnie też oferuje takie ciemne ale miejscami pięknie podkreślone jasnymi smugami widoki ?

 

Pozdrawiam

p.s.

tak przy okazji - bo się znasz trochę na optyce - nie zaskakuje Cię jak wielkie powiększenia uzyskują nasi mikro-fociarze? {patrz obrazek} Toż aby taki power uzyskać wizualnie (taurusem po byku) w astro to trzeba by chyba z Ksieżyca patrzeć.

Nawet na ISS (międzynarodowej stacji kosmicznej) jest jeszcze za dużo (szczątkowej) atmosfery - moim zdaniem.

&

Jesli coś to odpowiedź może być w też w Hyde Park / Złote ... myśli

co by tu nie z-off-topować/zadygresić wątku

seeing.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z lewej piękny! Ta ciemna kolorystyka - super. Czy Twój Mak 127 (jak rozumiem) wizualnie też oferuje takie ciemne ale miejscami pięknie podkreślone jasnymi smugami widoki ?

nic z tych rzeczy :D

w wizualu Księżyc wypalał dzisiaj oczy nawet przy powiększeniu 215x. Musiałem założyć filtr

fotka ciemna bo matryca webkamerki jest mało czuła, a w dodatku coś źle w jej parametrach ustawiłem (albo to sprawka Barlowa) i potem musiałem przyciemnić zdjęcie bo wyszło jakieś bardzo jasne tło. Fotka była jakaś wyblakła

fotki mało udane ale to pierwsze z tak długiej ogniskowej (około 4000 mm) więc zamieściłem. Do tej pory robiłem z ogniskowej około 2700 - 3000 mm

do tego musiałem się spieszyć bo nadciągały chmury. Co ciekawe wcześniej niebo było bez jednej chmurki. Wystarczyło, że Łysy wylazł zza budynku, a natychmiast pojawiła się znikąd cała masa pierzastego :kupa::swear:

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.