Skocz do zawartości

Teleskop Newton 150/800


Furuss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowym pseudo-astronomem ( narazie ) ;) Ale zamiezam, sie w to zaglebic. Planuje zakup teleskopu, lecz nie bardzo sie na tym znam. Polazilem po necie i znalazlem Newtona 150/800. Moze mi dac ktos jakies info na jego temat. Zaznacze, ze mieszkam w Warszawie, na zoliborzu ;/ ale widze pare gwiazd. Chcialbym poobserwowac glownie planety jak mars, saturn, jowisz, ale bylo by milo gdybym zobaczyl tez ich pierscienie lub ksiezyce. Z gory dzieki za pomoc. Jesli Newton 150/800 sie nie nadaje to moze macie jakies propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet lepiej dluzsza ogniskowa . 1000 to w/g mnie minimum , choc przy dokladnym lustrze to 250x powiekszenie bedzie uzyteczne , ksiezyc 300 x.

Ogolnie tym teleskopem zobaczysz dosc dobrze mglawice tzw DS rozciagle nie za bardzo jasne obiekty . Jak mas ciemne niebo to bedziesz mial co obserwowac . Wszystko zalezy od jakosci lustra , lusterka katowego , okularow , wyciagu i lekkosci ,rownosci w prowadzeniu tuby . Jej wyczernienia .

Lustro 150 mm srednicy juz jest dosc duze . Jeszcze kwestia ceny . Sprzet z odzysku nie jest tak drogi jak nowy . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem nowym pseudo-astronomem ( narazie ) ;) Ale zamiezam, sie w to zaglebic. Planuje zakup teleskopu, lecz nie bardzo sie na tym znam. Polazilem po necie i znalazlem Newtona 150/800. Moze mi dac ktos jakies info na jego temat. Zaznacze, ze mieszkam w Warszawie, na zoliborzu ;/ ale widze pare gwiazd. Chcialbym poobserwowac glownie planety jak mars, saturn, jowisz, ale bylo by milo gdybym zobaczyl tez ich pierscienie lub ksiezyce. Z gory dzieki za pomoc. Jesli Newton 150/800 sie nie nadaje to moze macie jakies propozycje.

Witaj serdecznie na forum Furuss :Beer:

Sam jestem ciekwy co to za Newton 150/800.

Podaj link z tym sprzętem,popatrze z mila chęcia.

zbig ma racje do planet to faktycznie 1000mm ogniskowej minimum,lecz dobre okulary czynia cuda :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.gielda.teleskopy.pl/list.php?kat=teleskop lustro 170/1000 bardziej Cie zadowoli .

Poszukaj w ogloszeniach sprzedam na roznych forach , trafiaja sie okazje i za polowe ceny . Jak nie masz jasnego nieba to ogniskowa ok 1000 -1500 wybierz . Z mniejszymi to klopot z uzyskaniem duzych powiekszen planet . Lustro 150 mm pozwala w zaleznosci od jasnosci obserwowanego obiektu na powiekszenie do 250 x . Jedynie ksiezyc bedzie dobry na wiekszym .

Jak bedziesz jakis kupowal to sprawdz dlugosc tuby . Sa np 114/1000 z tyba ok 500 mm , 150/1400 z tuba 700 mm . Maja na stale wgudowany jakis korektor najpewniej w wyciagu aby ich lustro sferyczne mniejwiecej ogniskowalo w jednym miejscu . W klasycznym Niutonie dlugosc tuby jest zblizona do ogniskowej lustra .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem nowym pseudo-astronomem ( narazie ) ;) Ale zamiezam, sie w to zaglebic. Planuje zakup teleskopu, lecz nie bardzo sie na tym znam. Polazilem po necie i znalazlem Newtona 150/800. Moze mi dac ktos jakies info na jego temat. Zaznacze, ze mieszkam w Warszawie, na zoliborzu ;/ ale widze pare gwiazd. Chcialbym poobserwowac glownie planety jak mars, saturn, jowisz, ale bylo by milo gdybym zobaczyl tez ich pierscienie lub ksiezyce. Z gory dzieki za pomoc. Jesli Newton 150/800 sie nie nadaje to moze macie jakies propozycje.

 

Poczekaj na weekend z ladna pogoda. Odezwij sie na PW. Ustawimy mini zlocik u mnie albo w Kampinosie. Popatrzysz przez 150/620 czyli nieco bardziej swiatlosilna wersje tego o co pytasz. Popatrzysz tez przez 100mm achromat. Sam zobaczysz czym Mars i Jowisz a refraktorku F10 a czym w newtonie F4, czym slaba rozlegla galaktyka w newtonie a czym w refraktorze, czym malutka gromada kulista przypowerowana na maxa w lustrze 6" a czym w soczewie 4". Jak pogoda bedzie ladna to wyciagniemy jeszcze kogos z jakims APO, kogos z MAKiem i moze wlasciciela jakiegos wiekszego lustra. Popatrzysz przez lornetke na zurawiu i jakies malenstwo z reki. Na razie daj sobie na wstrzymanie z zakupami szczegolnie Uniwersalow.

 

Wstrzymaj sie, wyciagniemy cie na lookanko to sobie sam zdanie wyrobisz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem nowym pseudo-astronomem ( narazie ) ;) Ale zamiezam, sie w to zaglebic. Planuje zakup teleskopu, lecz nie bardzo sie na tym znam. Polazilem po necie i znalazlem Newtona 150/800. Moze mi dac ktos jakies info na jego temat. Zaznacze, ze mieszkam w Warszawie, na zoliborzu ;/ ale widze pare gwiazd. Chcialbym poobserwowac glownie planety jak mars, saturn, jowisz, ale bylo by milo gdybym zobaczyl tez ich pierscienie lub ksiezyce. Z gory dzieki za pomoc. Jesli Newton 150/800 sie nie nadaje to moze macie jakies propozycje.

 

 

Jesli chodzi o teleskop tych rozmarow zakladajac przy tym ze bedzie to dobra optyka powinienes widziec takie rzeczy jak pierscienie Saturna , szczegoly powierzchni Marsa (czapy polarne na biegunach itp) , takze szczegoly atmosfery Jowisza. Taka srednica lustra juz zbiera natyle swiatlo zeby dac Ci takie widoki. Jesli jest to Uniwersal to chyba lepiej sobie dac spokoj :). Ogolnie jesli chcesz ogladac szczegolnie planety powinienes sie zdecydowac na jakiegos refraktorka choc lustro tez potrafi dobrze sluzyc do planet ale wtedy musisz sie liczyc z wieksza ogniskowa wzgledem srednicy lustra. Wtedy zestaw okularow + teleskop dawac bedzie Ci mniejsza swiatlosile(w porownaniu z teleskopem o mniejszej ogniskowej) a co za tym idzie wieksze i ciemniejsze obrazy co akurat sluzy jaskrawym tarczom planet. Niemniej jednak taki Newtonik rowniez pozwoli Ci bardzo ciekawie obserwowac planety przy czym napewno swietnie bedzie widac przez niego obiekty Deep Space. Jednak proponowalbym szukac w lepszych markach nie koniecznie musi wyjsc drozej a nawet jesli wyjdzie nieco drozej to warto jest dolozyc :)

 

Pamietaj ze nie ma generalnie zlotego srodka. Do planet przydaje sie duze powiekszenie , ktore daje obraz ciemniejszy , jesli zas chodzi o Deep Space jest odwrotnie - w tym wypadku powiekszenia rzedu 120 x wydaja sie byc juz gorna granica. Powiekszenia okresla sie w teleskopach dzielac srednice ogniskowej lustra (w wypadku tego Newtona jest to 800 mm) poprzez parametry okulara ktory w danym momencie chcesz zastosowac jesli np. bedzie to okular 10 mm to dzielisz 800 / 10 i wychodzi Ci powiekszenie 80x. Dla porownania w teleskopie o mniejszej swiatlosile gdy zastosujesz ten sam okular, przyjmijmy ze bedzie to Newton 150/1200 wtedy 1200/10 wyjdzie powiekszenie 120x. Przy takim okularze obraz w obu teleskopach bedzie sie roznil nie tylko powiekszeniem ale i jasnoscia , jak wczesniej napisalem im wieksze powiekszenie tym ciemniejszy obraz , stad teleskop 150/800 bedzie nazywany teleskopem o wiekszej swiatlosile wzgledem 150/1200. Oczywiscie ten parametr w pewnych normach mozesz regulowac okularami odpowiednio dostosowujac okular do ogniskowej danego teleskopu. Stad tez takim teleskopem rowniez mozesz ogladac planety tylko, ze sa sprzety ktore sie do tego lepiej nadaja. Stracisz za to na ciemniejszych obiektach glebokiego kosmosu. Dlatego lepiej sie okreslic co sie chce ogladac. Jesli troche tego i troche tego to lepiej wyposrodkowac i zakupic duze lustro.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.