Skocz do zawartości

Konkursowa gratka - gwiezdna zagadka


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Główną ideą konkursu jest zachęcenie nowych miłośników astronomii do obserwacji najciekawszych zjawisk na niebie, które niewątpliwie związane są z gwiazdami zmiennymi. Jeżeli przybędzie dzięki konkursowi chociaż jeden obserwator gz, będę uważał, że konkurs spełnił swój cel.

Odpowiedzi na większość pytań teoretycznych znajdują się w dziale gwiazd zmiennych na astro4u, jeżeli ktoś więc przejrzy te kilka stron wątków (do czego nie trzeba się rejestrować, gdyby ktoś nie chciał), nie powinien mieć trudności z podawaniem rozwiązań.

 

A oto regulamin konkursu:

 

Konkurs z dziedziny Gwiazd Zmiennych

 

1. Cel konkursu – popularyzacja wiedzy o gwiazdach zmiennych. Zachęcenie miłośników astronomii do rozpoczęcia obserwacji zmian jasności gwiazd.

 

2. Termin przeprowadzenia konkursu – 5 listopada – 14 grudnia 2005 roku (środy i soboty), łącznie 12 odcinków.

 

3. Prowadzący konkurs – Henryk Bilor, Zbigniew Siciarz

Autorzy zadań – Henryk Bilor, Zbigniew Siciarz

 

4. Zasady konkursu:

Konkurs będzie się składał z dwunastu edycji w terminie podanym powyżej. Zadania będą o zróżnicowanej skali trudności. Na początku bardzo łatwe, aby zakończyć na najtrudniejszych.

W skład zadań będą wchodziły:

- rozpoznawanie gwiazd na zdjęciach

- rozwiązywanie zadań teoretyczno-praktycznych

- wykonanie obserwacji wskazanej gwiazdy

Wykonywanie zadań będzie określone limitem czasowym, ustalanym oddzielnie dla każdej edycji.

Punktacja będzie dodatnia, punktowane będzie dziewięć najlepszych wyników z jedenastu odcinków, oraz zadanie obserwacyjne.

 

 

5. Nagrody:

- Okular Soligor ED 18mm

- Filtr mgławicowy Baader UHC-S

- Filtr wąskopasmowy Baader O-III

- Uranometria T I niebo północne

- Sky Atlas 2000 deluxe

- Atlas Księżyca

- Plakat Messiera

- Okular jakiś tam...

- Kalendarz na rok 2006 - Year in Space

 

Nagrody będą do wyboru z kolejnością wybierania od zdobywcy pierwszego miejsca.

 

6. Sponsorzy:

astrokrak.jpg_________________ delta.jpg

 

 

 

Jacek Pala _____________________ Dominik Woś

 

 

7. Postanowienia końcowe:

- w konkursie nie mogą brać udziału organizatorzy, ani sponsorzy, a także ich rodziny

- uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie ;)

- konkurs odbędzie się bez względu na pogodę ;)

- ostateczna interpretacja regulaminu należy do szefostwa (ten punkt zawsze mi się najbardziej podoba :D )

 

Oto szczegółowa punktacja:

 

Za każde zadanie można uzyskać maksymalnie 15 punktów.

W przypadku zadania ze zdjęciem - będzie takich 9 albo 10 - za odgadnięcie gwiazdy/ek ze zdjęcia będzie łącznie 10 punktów; za odpowiedź na towarzyszące zdjęciu (chociaż z nim niezwiązane) pytanie teoretyczne będą 2 punkty. Za odpowiedź w ciągu 10 minut dodatkowe 3 punkty, w ciągu 20 minut - 2 punkty, w ciągu 30 minut - 1 punkt, czasu na odpowiedź będzie w sumie godzina, jednak powyżej 30 minut nie będzie dodatkowych punktów za prędkość odpowiedzi. Po godzinie od pojawienia się zadania, odpowiedzi nie będą przyjmowane.

 

W przypadku zadań teoretycznych (będą 2 takie zadania), punktacja (łącznie też 15 punktów) będzie podana w określonym czasie przed edycją, w której będzie takie pytanie.

 

Zadanie obserwacyjne będzie trwało do dwóch godzin, bez dodatkowych punktów za prędkość. Maksymalna ilość punktów także wyniesie 15, a o szczegółach przyznania dowiecie się bezpośrednio przed tym zadaniem.

Warunkiem zaistnienia zadania obserwacyjnego jest oczywiście ładna pogoda w całym kraju. Jeśli nie uda się takiej zamówić, w zamian będzie dziesiąte zadanie ze zdjęciem.

 

Godzina zero będzie o 19:00

 

Oczywiście odpowiedzi należy przysyłać na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł.

Proponuję przykleić ten temat na stronie głównej, bo dziś się sporo nałaziłem, zanim go odszukałem.

 

Tak, koniecznie trzeba go gdzieś wyeksponować, bo jest tego warty, a do rozpoczęcia konkursu pozostało niewiele czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zaczęło.

W ramach rozgrzewki i sprawdzianów samych siebie, podesłaliśmy z Antyqjonem swoje zadania.

Gwiazdki z dziewięciu zdjęć, które czekają na zamieszczanie w kolejnych dziewięciu edycjach, Zbyszek odgadł w 11 minut!

Teraz można sobie uwzględnić współczynnik własnej znajomości nieba/znajomość nieba Antyqjona i próbować ocenić czas odpowiedzi :D .

 

Jeszcze się pochwalę, ja odrobiłem zadania Zbyszka także na maksa, ufff ;) .

 

Za 9 dni startujemy, tymczasem korzystając z ładnej pogody, proponuję rozejrzeć się po niebie, gdyż wieczorem widać wszystkie gwiazdki z zagadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za trzy dni startujemy.

Tymczasem w ramach rozgrzewki proponuję odgadnąć nazwę zaznacznej na zdjęciu gwiazdki:

GZkonk_rozgrz1.jpg

Odpowiedzi proszę nie przysyłać, jeżeli już to na forum się pochwalić ;) .

 

Wszystkie zdjęcia konkursowe będą zawierały albo znany obiekt rozciągły (gromada, mgławica), albo wręcz sporą część danego gwiazdozbioru, widoczną gołym okiem. Nie powinno więc to nastręczać trudności dla kogoś, kto czasami z głową patrzy w niebo.

Trzeba będzie jednak trochę pomęczyć się szukając danej gwiazdki w atlasie. Polecam do tych celów zwłaszcza CdC, ale może być też Starry Night, bądź Guide. Warunkiem jest jednak dołączenie do bazy danych programu katalogu GCVS, gdyż części gwiazd nie ma w podstawowych bazach.

Przypominam, że CdC można ściągnąć za darmo z internetu: CdC

Należy zainstalować: Complete package, katalogi Tycho i katalog Variables.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostało już 45 i pół godziny do rozpoczęcia konkursu.

Dla rozgrzewki przedstawię więc jeszcze jedno, tym razem już trywialne zdjęcie. Mam nadzieję, że wszyscy rozpoznają zaznaczoną gwiazdkę:

GZkonk_rozgrz2.jpg

 

Przypomnę, że zdjęcia w konkursie będą zawierały albo sporą część gwiazdozbioru, widoczną gołym okiem, albo znany obiekt rozciągły.

Podpowiedzi do zdjęć nie będzie. Wszystkie zdjęcia będą w pozycji mniej więcej takiej, jak najczęściej obserwujemy je na niebie, bez złośliwych przekręceń (właśnie odkręcam jedną fotkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało jeszcze 9 godzin do rozpoczęcia konkursu i strasznie się niecierpliwię. Mam nadzieję, że i setki uczestników także ;) .

 

Oto ostatnie informacje techniczne. Proponuję zapisywać wysłane odpowiedzi w skrzynce, gdyż nie będę potwierdzał ich otrzymania. Dopiero po podaniu wyniku będzie wiadomo, czy nie wydarzył się jakiś problem z wysyłaniem. Wtedy taka wiadomość byłaby podstawą do reklamacji. Zakładam, że takich kłopotów nie będzie, ale lepiej na zimne dmuchać.

 

Odpowiedź na zadanie będzie po zakończeniu czasu na odpowiedzi, a podanie wyników w zależności od liczebności (uczestników), pewnie niewiele później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję odpowiedź:

 

Gwiazda na zdjęciu - miryda S Ori

 

Odpowiedź na pytanie teoretyczne - Mira, omi Cet

 

 

Punktacja po pierwszej edycji:

- Paweł Trybus - 15

- TomekL - 13

- Damian j -12

- Kanarkusmaximus - 12

- Gregory - 10

 

 

Poza konkursem odpowiedziało jeszcze kilka osób, w tym sponsorzy nagród ;) .

 

Gratuluję wszystkim, także tym, którym nie udało się odpowiedzieć prawidłowo. Może następnym razem będzie lepiej.

 

Do zobaczenia w środę o 19tej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga: drobna zmiana w regulaminie konkursu. Na odpowiedzi będziemy czekać 2 godziny, przy czym dodatkowa punktacja za szybkość się nie zmienia. Za odpowiedź w ciągu 10 minut dodatkowe 3 punkty, w ciągu 20 minut - 2 punkty, w ciągu 30 minut - 1 punkt, powyżej tego czasu liczą się tylko punkty za wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga

 

Po ciężkich bojach i konsultacjach w szerokim gremium, zdecydowaliśmy się ostatecznie zmienić regulamin.

Zmiana polega na tym, że na odpowiedzi czekamy do godziny 12tej następnego dnia po danej edycji konkursu.

Oczywiście punkty za szybkość liczą się jak wcześniej, tylko do 30tej minuty.

 

I jeszcze mała, ale jakże istotna uwaga: odpowiedzi proszę przysyłać tylko na mój adres e-mailowy: henryk65USUŃTOtlen.pl

 

Zamiast wpisanego słowotworu: USUŃTO, należy wstawić znaczek: @

 

Przy odpowiedzi proszę podać swój nick z forum, albo imię i nazwisko.

 

Powtarzam - proszę sobie zapisać ten adres i odpowiedzi przysyłać tylko na mój adres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj drugie zadanie i jestem ciekawy, co tym razem przygotował Henryk.

 

Teraz, kiedy czasu na odpowiedzi jest więcej myślę, że i więcej osób weźmie udział w konkursie. Tym bardziej, że niewielkim nakładem pracy można zdobyć jedną z nagród. Tak wynika z rozstrzygnięć po pierwszej kolejce, gdzie na liście uczestników znalazło się mniej osób niż jest nagród. Gdzie duch rywalizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto drugi zestaw:

 

Pytanie teoretyczne: Czy zmienna T Cep jest gwiazdą wybuchową, pulsującą, czy zaćmieniową?

 

I zdjęcie, tym razem z dwoma zaznaczonymi gwiazdkami, każda po 5 punktów:

F2.jpg

 

Przypominam, jeśli komuś zależy na maksymalnej ilości punktów, należy się spieszyć z odpowiedzią, w innym wypadku, jest czas do jutra do godziny 12:00.

Odpowiedzi proszę przesyłać na e-maila podanego nieco wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, to była strasznie trudna zagadka :D .

Na zdjęciu zaprezentowany jest prawie cały gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy - Ursa Minor. Fakt, że słabsze gwiazdki rozjaśniają tło, ale te jaśniejsze też wyraźnie widać.

Zaznaczone gwiazdy to:

- Polarna, alfa UMi - typu B Cep

- S UMi - miryda

 

 

Pytanie teoretyczne - T Cep, to miryda, zaliczająca się do grupy gwiazd pulsujących.

 

Punkty w drugiej edycji uzyskali:

- Damian - 15

- Paweł Trybus - 15

- Kanarkusmaximus - 7

- Damian j. - 3

- Jarek L (jak mam Cię zapisywać?) - 2

 

Jak widać, żeby się znać na astronomii, najlepiej mieć na imię - Damian ;) . Przy okazji teraz wiadomo kto potrafi użyć zgodnie z przeznaczeniem lunetkę biegunową...

Żałuję też, że wydłużenie czasu na odpowiedzi niewiele pomogło kolegom, ale już zostajemy przy tym.

 

Suma punktów po dwóch edycjach:

- Paweł Trybus - 30

- Kanarkusmaximus - 19

- Damian - 15

- Damian j. - 15

- Tomek L - 13

- Gregory - 10

- Jarek L - 2

 

Zapraszam na kolejną edycję w sobotę o 19 tej. Tym razem zdjęcie z kolekcji wybierze Antyqjon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw numer trzy, tym razem ja wybrałem fotkę :)

 

Pytanie:

Jaka gwiazda jest prototypem cefeid?

 

I zdjęcie - jedna gwiazdka, warta 10 punktów :)

F3.jpg

 

Kto się pospieszy, ma szansę na bonusowe punkty za czas :) Przypominam, że mimo że ja zadaję zadanie, odpowiedzi wysyłajcie na adres e-mail podany wyżej przez Henryka. Powodzenia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na rozwiązanie tej zagadki.

 

Prototypem cefeid jest gwiazda Delta Cefeusza, której zmienność została odkryta i opisana w 1784 roku przez młodego Johna Goodricke`a.

Szerzej pisałem o tym TUTAJ

 

Gwiazda na zdjęciu to miryda UX Cyg o jasności zmieniającej się w zakresie 9 - 16.5 mag, na zdjęciu ma około 14-15 mag.

Niektórzy wahali się między UX a UY Cyg (ta druga typu RR Lyr), jednak czerwony kolor gwiazdki przeważnie powinien sugerować mirydę, bądź półregularną.

 

Punkty uzyskane w 3 edycji:

 

Damian - 15

JaLe - 13

Kanarkusmaximus - 13

Arkady - 13

Damian j. - 12

Tomek L - 12

Adam z Piły - 12

Adam Tomaszewski - 2

Paweł Trybus - 2

 

Suma punktów po trzech edycjach:

 

Paweł Trybus - 32

Kanarkusmaximus - 32

Damian - 30

Damian j. -27

Tomek L - 25

JaLe - 15

Arkady - 13

Adam z Piły - 12

Gregory - 10

Adam Tomaszewski - 2

 

Następna runda w środę, a dzisiaj wieczorem Robert zmusi do myślenia ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.