Skocz do zawartości

Konkursowa gratka - gwiezdna zagadka


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem mam rekordową ilość odpowiedzi, aż piętnastu uczestników.

 

Gwiazda to T Tauri położona w sąsiedztwie Hiad. Jak dla mnie rozpoznanie Hiad zdarzało się sprawiać trudności.

 

Na pytanie teoretyczne pozwoliłem sobie zacytować tekst ze strony SSW:

Gwiazda zmienna zaćmieniowa to układ podwójny gwiazd, którego płaszczyzna orbity jest nachylona do kierunku obserwacji pod tak małym kątem, że każdy ze składników jest całkowicie lub częściowo zasłaniany przez drugi składnik podczas każdego okresu orbitalnego. Wzajemne zasłanianie składników (zaćmienie) powoduje okresowe spadki jasności całego układu zwane minimami.

I to są dwa zdania, można to ścisnąć do jednego. Część osób nie wspomniała o nachyleniu płaszczyzny, ale nie będę się czepiał i wszystkim uznałem odpowiedź.

 

Hermes zadał pytanie, czy gwiazda zakrywana przez planetę też może być nazywana zaćmieniową. Sam się nad tym zastanawiam, gdyż nie wiem jakie jest kryterium spadku jasności, żeby gwiazda została uznana za zmienną...

 

Punkty w 10 rundzie uzyskali:

Paweł Trybus - 15

Damian - 14

Paweł Koczan - 14

Tomek L - 13

Damian j - 13

JaLe - 12

Adam Tomaszewski - 12

Hermes - 12

Misiekc - 12

Witek - 12

Nekja - 2

Adam z Piły - 12

Kanarkusmaximus - 12

Arkady - 12

Mbu - 12

 

Suma po dziesięciu rundach:

Damian - 113

Paweł Trybus - 111

Kanarkusmaximus - 109

Damian j - 107

Arkady - 98

Tomek L - 96

Misiek c - 85

JaLe - 76

Adam Tomaszewski - 73

Witek - 56

Paweł Koczan - 53

Mbu - 48

Adam z Piły - 47

Hermes - 44

Piotrusb - 33

Kula - 13

Darek B - 12

Gregory - 10

Nekja - 2

 

Gratuluję wiedzy i zapraszam na sobotnią 11 rundę - antyqjonowską zgadywankę bez zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto i moja zagadka :)

 

Rozwiązaniem wierszowanego rebusu jest 5-literowe hasło - nazwa zmiennej (2 litery oznaczenia + 3-literowy skrót nazwy gwiazdozbioru). Każda zwrotka opisuje jedną literę.

 

W tysiąc dziewięćset pierwszym roku

wybuchła Nowa; patrząc po zmroku

widać ją było bardzo wyraźnie,

z gwiazd wszystkich świeciła prawie najjaśniej.

Będąc mi wdzięcznym za ułatwienie,

przypomnij sobie jej oznaczenie.

Nazwy tej gwiazdki litera pierwsza

zaczyna hasło rebusu-wiersza.

 

Gołąb, Skorpion czy Lew Mały

jedną literę wspólną miały.

W nazwach łacińskich jej szukajcie

i jako drugą w hasło wstawiajcie.

 

Kto szuka gwiazd w tym gwiazdozbiorze,

"cudowną" zmienną znaleźć może.

Łacińskiej nazwy pierwsza litera

w haśle jako trzecia się zawiera.

 

Jest sobie zmienna w Erydanie,

Zaćmieniowa EW, a dla niej

wymyślono oznaczenie -

- dwóch jednakich liter złożenie.

W haśle miejsce numer cztery

zajęte dla tej podwójnej litery.

 

Piąta litera jest najłatwiejsza

bowiem jest taka sama jak pierwsza...

 

Odpowiedzi proszę przesyłać na maila: henryk65(małpa)tlen.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rebusie chodziło o GO Cyg - gwiazdę zmienną zaćmieniową typu EB, o amplitudzie zmian jasności 8.5 - 9.1 mag.

 

Kolejne litery wzięły się stąd:

1. Nowa 1901 czyli GK Persei - G

2. Columba, Leo Minor, Scorpius - O

3. Cetus - C

4. YY Eri - Y

5. G

 

Punkty uzyskali:

 

Damian - 15

Paweł Trybus - 15

kanarkusmaximus - 15

Misiekc - 14

TomekL - 14

JaLe - 12

Adam Tomaszewski - 12

mbu - 12

piotrusb - 12

Witek - 12

Arkady - 12

 

Suma po 11 rundach:

Damian - 128

Paweł Trybus - 126

Kanarkusmaximus - 124

Arkady - 110

Tomek L - 110

Damian j - 107

Misiek c - 99

JaLe - 88

Adam Tomaszewski - 85

Witek - 68

Mbu - 60

Piotrusb - 57

Paweł Koczan - 53

Adam z Piły - 47

Hermes - 44

Kula - 13

Darek B - 12

Gregory - 10

Nekja - 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to zostałem pokonany przez wierszyk :Boink: a dokładniej przez jego ostatnią najłatwiejszą zwrotkę :Boink::Boink::Boink:

 

przepraszam że o tym tak na forum piszę ale odczułem chęć pożalenia się i złożenia samokrytyki mam nadzieję że nie macie mi za złe że zaśmiecam wątek

 

pozdrawiam

Edytowane przez damian.j.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma o co mieć żalu. Gdyby nie Ty Damianie, to konkurs nie miałby racji bytu na tym forum...

Przyznam, że ja nawet nie zauważyłem niewłaściwego gwiazdozbioru. No ale to Zbyszek oceniał swoje zadanie i spostrzegł błąd, przez który wypadłeś z walki o podium.

Zdarza się, a ja i tak jestem pod wrażeniem Twoich odpowiedzi :) .

 

W środę finał i najtrudniejsze jak dotąd zdjęcie.

Edytowane przez Henryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już za godzinę z hakiem finał.

Dzisiaj dość trudna zagadka, ale za to będzie mała podpowiedź.

Uprzedzam już teraz, że jutro będę dopiero wieczorem, więc proszę nie oczekiwać szybkiego podania rozwiązania i punktacji.

 

Teraz przypomnę jednak nagrody i sponsorów:

 

Nagrody:

- Okular Soligor ED 18mm

- Filtr mgławicowy Baader UHC-S

- Filtr wąskopasmowy Baader O-III

- Uranometria T I niebo północne

- Sky Atlas 2000 deluxe

- Atlas Księżyca

- Plakat Messiera

- Okular do wyboru spośród:

1. Celestron 25 mm SMA 1-1/4'' Wide Angle Model #93007-A Made in China

2. Soligor PE-15 mm Fully Coated

3. MA 10mm Long Eye Relief (firma nie znana)

- Kalendarz na rok 2006 - Year in Space

 

Nagrody będą do wyboru z kolejnością wybierania od zdobywcy pierwszego miejsca.

 

Sponsorzy:

astrokrak.jpg_________________ delta.jpg

 

 

 

Jacek Pala _____________________ Dominik Woś

 

Z kolegami w sprawie nagród będę się kontaktował po zakończeniu konkursu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finału nadszedł czas.

Oto pytanie teoretyczne:

- jak się nazywa najjaśniejsza gwiazda zaćmieniowa typu EB

 

I zdjęcie z dwoma gwiazdkami, każda za 5 punktów. Dla ułatwienia dodam, że ta jaśniejsza jest widoczna gołym okiem:

 

Final.jpg

 

Odpowiedzi jak zwykle oczekuję: henryk65(małpa)tlen.pl

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowe odpowiedzi na finałową rundę brzmią:

- najjaśniejsza zaćmieniowa typu EB to Beta Lyr, czyli Sheliak

- gwiazdki na zdjęciu to:

jaśniejsza - Mi (Mu) Cep - półregularna czerwoniutka gwiazdka

słabsza - AI Cep - zaćmieniowa typu EB (jak Sheliak)

Tuż obok znajduje się jeszcze druga EB - SU Cep. Obie te zaćmieniowe obserwujemy od jakiegoś czasu z SSW, czego rezultaty możecie zobaczyć dla przykładu na poniższym wykresie AI Cep:

okresowepolbis_7620_image001.gif

 

Obie te gwiazdy znajdują się na pograniczu mgławicy IC 1396, której zarysy można się dopatrzeć na zdjęciu, jednak nieco lepiej ;) widać ją TUTAJ

 

Punkty w dwunastej rundzie uzyskali:

Damian - 13

Kanarkusmaximus - 12

Damian j - 12

Adam Tomaszewski - 12

Piotrusb - 12

Nekja - 2

Adam z Piły - 2

Tomek L - 2

JaLe - 2

Misiek c - 2

Arkady - 2

 

Suma po 12 rundach:

Damian - 141 - poza konkurencją

1. Kanarkusmaximus - 134 (136 - 2 za najgorszą rundę)

2. Paweł Trybus - 126

3. Damian j - 119

4. Arkady - 112

4. Tomek L - 112

6. Misiek c - 101

7. Adam Tomaszewski - 97

8. JaLe - 90

9. Piotrusb - 69

10. Witek - 68

11. Mbu - 60

12. Paweł Koczan - 53

13. Adam z Piły - 49

14. Hermes - 44

15. Kula - 13

16. Darek B - 12

17. Gregory - 10

18. Nekja - 4

 

Dziękuję wszystkim za udział w konkursie, miło było czytać odpowiedzi i widzieć ten pot kolegów podczas odgadywania zagadek ;) .

 

Składam gratulacje za wytrwałość uczestników i ogromną wiedzę niektórych i wielką ambicję pozostałych.

Mam nadzieję, że kilka osób teorię przełoży na praktykę i będą czynnymi obserwatorami gwiazd zmiennych. Gdyby nie to, konkurs minąłby się z celem ;) .

 

Trochę zwierzeń na temat konkursu przekażę w weekend.

 

Pozdrawiam wszystkich uczestników i kibiców.

Edytowane przez Henryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje wszystkim posiadanej (i zdobytej) wiedzy szczególnie zwycięzcom :notworthy::notworthy:

Dziękuje wszystkim konkurentom za wspaniałą walkę aż do samego końca to były wielkie emocje i naprawdę wspaniała zabawa. :Salut:

Szczególnie dziękuję Henrykowi i Antyqjonowi za włożony trud i poświęcony czas podczas przygotowywania dla nas zagadek oraz sprawdzania odpowiedzi. :Beer:

Naprawdę wspaniały konkurs, świetny pomysł!

Szukanie tych gwiazdek ze zdjęć sprawiło mi wielką frajdę ale co najważniejsze wiele się dzięki niemu nauczyłem i zapalił mnie do obserwacji gwiazd zmiennych

 

pozdrawiam

damian j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe podsumowanie pozwolę sobie przedstawić.

Najgorzej jednak, że przy mojej słabej pamięci, nie pamiętam od czego to się zaczęło... W każdym razie zakup nieco lepszego cyfrowego sprzętu do fotografii i montażu z napędem umożliwił mi wykonywanie jakichś tam fotek gwiazd zmiennych. Inwestycje te miały służyć dokumentacji gwiazd, niekoniecznie robieniu ich pięknych zdjęć. Zwłaszcza, że nie lubię się bawić w obróbki, składania i cackania. Tym bardziej, że gdy naświetlała się jakaś gwiazdka, ja już szukałem następnej do robienia. Często po takiej sesji nie miałem pojęcia co przedstawia połowa z 20-30 zdjęć.

Musiałem więc usiąść i zgadywać. I nie miał mi kto podpowiadać :D , a że czasami nie trafiłem w zamierzone miejsce, trudność odgadnięcia wzrastała znacznie, gdyż bywało, że sfotografowałem nieznaną mi okolicę.

Gdy nazbierałem trochę tych zdjęć, a widziałem dość małe zainteresowanie zagadkami ze zmiennymi gwiazdkami, wpadłem na pomysł oznaczania gz przy popularnych obiektach.

Tak się zaczęły zagadki ze zmiennymi w pobliżu znanych galaktyk, czy mgławic. W końcu zakiełkował pomysł poszukania sponsorów i zrobienia porządnego konkursu. Pierwotnie myślałem o głównej nagrodzie - małym refraktorze, jednak w końcu doszedłem do wniosku, że lepiej dać więcej skromniejszych nagród. Więcej będzie ludzi zadowolonych i mniej awantur o brak przecinka w zadaniu ;) .

Sporo perypetii miałem z umiejscowieniem konkursu. Na każdym z forów były jakieś problemy techniczne. Mogłem zrobić na Mirze, ale ustaliliśmy, że nie chcemy nadmiernie go reklamować przed czasem. Więc zdecydowałem się prowadzić konkurs równolegle na wszystkich dużych forach. Wkrótce z tego grona odpadło astronomia.pl, na którym nie było widać zainteresowania konkursem, poza tym było ono nieczynne przez dłuższy okres.

Zaprosiłem do pomocy Zbyszka (Antyqjon), jako dobrego ducha. Miał mnie on wspierać w ciężkich momentach, pomagać w liczeniu i w podejmowaniu trudnych decyzji, zastępować w prowadzeniu w razie mojej nieobecności, a także wymyślić jedno autorskie zadanie. Z wszystkich tych założeń wywiązał się tak jak można się tego było spodziewać. Dzięki temu mniej rosło mi ciśnienie podczas prowadzenia konkursu...

Zasadniczym problemem przy prowadzeniu konkursów na różnych forach, były inaczej ustawione zegary stron. W związku z tym miałbym za dużo liczenia przy sprawdzaniu czasów odpowiedzi. Zdecydowałem się więc na odpowiedzi e-mailem. Tu jednak wynikł problem częstych opóźnień w dostarczaniu poczty. Czasami wiadomość wysłaną o 19:12 dostawałem o 21ej... Widać było jednak godzinę wysłania. Tyle że przecież ktoś cwany może sobie przestawić zegar w komputerze. Założyłem jednak, że takich numerów tu nie ma i walczyłem z tymi czasami. W rezultacie jednak po konkursie nadal nie wiem jakie byłoby najlepsze rozwiązanie z formą odpowiedzi...

Nagrody: tu spotkałem się z życzliwością szefów Astrokraka i Delta Optical, oraz Domka i Jacka Pali i szybko miałem 9 przyzwoitych nagród. Można było startować.

Jeszcze sprawa punktacji. Założyłem, że najważniejsze są zdjęcia i one były punktowane najwyżej, do tego skromne pytanie teoretyczne. Przy ustalaniu punktacji wzorowałem się na pomysłach Roberta Bodzonia, które dostowałem do specyfiki tego konkursu.

No i start, na początek coś co dziecko w przedszkolu powinno rozpoznać, czyli miryda S Ori w pobliżu widocznej na fotce M 42. Tymczasem dostałem sporo odpowiedzi od osób nie mogących, lub nie chcących brać udziału w konkursie. Poza tym prawidłowo odpowiedziało tylko 5 (pięć) osób. Byłem zdegustowany... Wtedy też pojawiły się naciski, żeby wydłużyć czas podawania odpowiedzi.

Zdecydowaliśmy ze Zbyszkiem ostatecznie wydłużyć czas do południa następnego dnia.

Runda druga, dwie gwiazdki z widocznej w całości Małej Niedźwiedzicy.

Czekamy na odpowiedzi, których w konkursie jest... znowu pięć. Jednak promyk nadziei zaświecił, gdyż pojawiły się dwie nowe osoby.

Przy trzeciej rundzie odpowiadających było już dziewięciu i tak z kolejnymi rundami przybywało zwolenników zgadywanek, by w dziesiątej rundzie dojść do szesnastu osób. To już było coś! Konkurs nabrał rumieńców, jednak zbliżał się finał. Jeszcze autorska rymowanka poety z Tarnowa i na koniec najtrudniejsza zagadka, nad którą nawet Damian myślał 20 minut... Piszę nawet, bo poprzednie, te w których brał udział, odgadywał po 2-3 minutach.

Odpowiadało łącznie w konkursie dwadzieścia osób (pod koniec dołączyło kilka), niestety nie zawsze prawidłowo, stąd w ostatecznej punktacji jest 18 osób + Damian. Z tego co wiem, część uczestników nieźle się napociła, żeby znaleźć odpowiedzi.

W końcu ledwo się konkurs zaczął, już się skończył.

Damian zrezygnował z punktacji, poza nim jeszcze Misiek c zrezygnował z nagrody, przesyłając mi bardzo miłe stwierdzenie, że sam konkurs był dla niego wspaniałą nagrodą. Usłyszałem także wiele innych miłych słów, a także zapewnienia, że "wzięło" ich na obserwacje zmiennych.

Ja na razie mam dość konkursu, pozostało mi jeszcze wysłanie nagród, co uczynię w poniedziałek, lub wtorek i może przed świętami dojdą gdzie trzeba. Co prawda pewne osoby z kręgów zbliżonych do astronomii namawiają mnie na powtórkę zabawy, jednak przed przyszłą jesienią na pewno nie będę w tym względzie działał. Być może pomogę w przygotowaniu zagadek, jeśli ktoś inny zdecyduje się poprowadzić konkurs.

Myślę jednak, że nie ma co przesadzać. Trzeba teraz zebrać plony konkursu, czyli poczekać na pojawienie się w Polsce nowych obserwatorów gwiazd zmiennych, a potem przy współudziale najaktywniejszych, można dalej propagować tą wspaniałą dziedzinę astronomii.

Ja tymczasem ograniczę swoją działalność na forach, głównie do GZ Fotozagadek, które będę w miarę przybywania ciekawych zdjęć, przedstawiał.

Zapraszam także wszystkich obserwatorów do rejestracji w pierwszej polskiej bazie on-line gwiazd zmiennych.

 

Nagrody zostały już podzielone:

Kanarkusmaximus - Filtr wąskopasmowy Baader O-III

Paweł Trybus - Sky Atlas 2000 deluxe

Damian j - Filtr mgławicowy Baader UHC-S

Arkady - Uranometria T I niebo północne

Tomek L - Okular Soligor ED 18mm

Adam Tomaszewski - Atlas Księżyca

JaLe - Kalendarz na rok 2006 - Year in Space

Piotrusb - Soligor PE-15 mm Fully Coated

 

Jako, że dwie osoby zrezygnowały z otrzymania nagród, komisja sędziowska stwierdziła, że pozostałą nagrodę, czyli plakat Messiera, otrzyma osoba, która przystąpiła pod koniec do konkursu i mimo braku szans na premiowane miejsce, walczyła ambitnie. Mówię oczywiście o Nekji, który zajął ostatnie miejsce.

 

Jeszcze mała statystyka dotycząca wątku konkursowego na chwilę gdy piszę te słowa:

- astromaniak - 150 postów, 3226 odsłon

- astro4u - 98 postów, 1564 odsłon

- astroforum - 60 postów, 1456 odsłon

- miraastroforum - 60 postów, 1188 odsłon

 

Dziękuję bardzo najważniejszym osobom, czyli uczestnikom konkursu, sponsorom, członkom komisji sędziowskiej ;) , zaś wy wszyscy podziękujcie mojej żonie, że pozwoliła mi sporo czasu poświęcić na przygotowanie i prowadzenie konkursu.

 

To by było na tyle ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.