Skocz do zawartości

DS i BPC 26x70 Vs 20x60


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hm to, że 20x60 ma wieksze pole widzenia to wiem, ale która z lornetek Waszym zdaniem nadaje się lepiej do DS.

 

Czy 26x70 nie jest troche za ciemna ze swoim powiekszeniem? (wiem, że czynnik miejski gra tu role, "zaciemia" niebo, ale w moim przypadku syndrom miejski nie sprawia problemu)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Masz już w profilu jedną 12x60 po co Ci lorneta podobnych parametrów, rośnie Ci druga para oczu czy co ??? ;) ;) ;)

Poza miastem właśnie z 12x60 będziesz miał większy pożytek 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest za ciemna. Przy takiej aperturze dopiero ok. 35X power powoduje dyskomfort z tytułu "niejasności" nawet biorąc pod uwagę rosyjskie szkło o nieco zółtawym odcieniu.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego, co czytam na forum, to obserwacje lornetkami BPC 20x60, a tym bardziej 26x70, daja dużo satysfakcji użytkownikom !!!

 

fakt mam 12x60 i używam jej jako szukacza do MTO :). Jak kiedyś robiłem testy na osiagi zima, to uzyskalem ta lornetka 8.94 mag (wg. starry night), choc nie jest to Everest, ale parametry ma podobne (jesli nie te same), poprostu chinszczyzna w troche innym opakowaniu.

 

myslalem ze zakup żurwaia i (jakosc/cena) dobrej lornetki BPC bedzie mi dawalo wieksze mozliwosci, jesli chodzi o DS i stad ten watek ::)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żuraw i BPC 20x60 - kupiłem

pierwsza przyleciała lorneta (niestety bez meduzy ;)) - wieczorem zlot chmur nad moim balkonem większy niż burza na Marsie - z obserwacji nici ale meduza była.

Dzisiaj przyczłapał żuraw - patrzę za okno i chyba się uda... ale nie zapeszam.

Pooglądam, popatrzę, polukuje i coś tam napiszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A we Wrocławiu łądne niebo. Skończyłem pracę i tak sobie teraz popatrzyłem.

 

Z 6cm lornetki wcale nie jest tak łatwo osiągnąć 9 mag. w mieście przynajmniej. Ja kiedyś widziałem zimą gwiazdę 9,70 mag. Oczywiście w warunkach pozamiejskich osiągi lornetki znacznie wzrastają. W mieście widziałem nią M81 i M82.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po 2 miechach nieobecności. Ale sami wiecie wakacje. O widze tu i posty Łysego - witam Andrzejku.

 

Ale do rzeczy. Obie lornety są naprawde Best Buy. Różni je jednak wbrew opiniom sporo. Różnica w zasięgu jest spora na korzyść 26x70. I jest to wynikiem nie tylko różnicy w aperturze ale i power'ze.

 

To power właśnie powoduje, iż 26x70 jest wspaniałym instrumentem balkonowo miejskim. Korekcja jasności tła powoduje niesłychany wzrost kontrastu tła, przez co obiekty DS są bardziej wyraźne niż w 20x60. Poza miastem w idealnych warunkach ta przewaga maleje do nieco większych rozmiarów ale warunki polskie są jakie są dlatego kupiłem 26x70.

 

Oczywiście należy wspomnieć o minusie 26x70 jej mniejsze pole w stosunku do 20x60. Jednak prawdziwie przeglądowe pole mają dopiero lornetki o jeszcze mniejszym Power'ze.

 

Myśle Łukaszu, że jeśli stać cię na 7-stówek to jednak wybór 26x70 dał by ci większą uniwersalność obserwacyjną i oczywiście większy zasięg.

 

W kwestii Best Buy 20x60 to już naprawde rarytasik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.