Skocz do zawartości

<<MOJA PLATFORMA PARALAKTYCZNA>>


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisze McArti, centralne łozysko [w innych wersjach sektor, tylko o mniejszym promieniu niż północny] skierowany jest na południe. Co do zasady działania, to wyobraxcie sobie w mysli os polarną skierowana w biegun pn. nieba. Teraz wokół tej osi wyobraźcie sobie powierzchnię stożka, wierzchołkiem zwróconego na południe, czyli w dół, o takim rozwarciu,że powierzchnia stożkowa jest styczna do lokalnego poziomu. Półóżcie na tej powierzchni od wewnątrz deskę na odpowiednich łożyskach i już macie sposób ruchu platformy -de facto obraca sie wokól osi polarnej, jak każdy przyzwoity paralaktyk. Wystarczy postawić na niej Dobsa. Jak chcecie znaleźć opisy konstrukcji i rysunki obrazujące zasadę działania, wrzućcie w google hasło equatorial platfrom albo Poncet platform. Dawno temu był taki opis na www.atmpage.com, ale nie klikajcie, bo tej strony juz dawno niema. Przez jakiś czas była dostepna jako część astronomydaily.com, ale ten serwis stał sie płatny od jakiegoś czasu [a wielka szkoda]. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Temat od lat przewijał sie na naszych forach, jako ciekawostka. Pisałem o nim jeszcze na teleskopy.pl w czasach ich świetności. Dopiero teraz jednak pojawiają sie u nas praktyczne realizacje [chwała pionierom!] Przyczyna jest wg. mnie oczywista -do tej pory u nas brakowało armat, tj. dużych Dobsonów, wiec nie było zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi... Moge starowac w zespole EQ. Demontaz i zaladunek EQ3-2 Soligora na TST zajmuje mi ok. 2 minut. Ponowny montaz na miejscu to ok. 5min juz z zalozeniem tuby i uruchomieniem napedu... :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

 

Hans EQ3-2 Celestrona to ja razem z teleskopem biorę na plecy i spacerkiem idę na łączkę obserwacyjną max 200m. Jak z kolegami wybierałem sie na obserwacje to caly mont zapakowaliśmy do Poloneza po co go rozkręcać.

 

My tu mówimy o montażach min. EQ6.

Cena platformy to ok. 450zł a to że ktoś ją sprzedaje za 1000zł to tylko dlatego że nie ma konkurencji na rynku.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co drzeć skóry na kocie! Solidnie zrobiona P-Platforma to wymagający precyzji i cierpliwości Handwerk. Ja za swoją zapłaciłem 800 zeta i jestem bardzo zadowolony, że nie musiałem sam tego robić.

 

W opinii Hansa jest też na pewno sporo racji. Ale wszystko zależy od preferencji. Jak wiadomo (może nikt mnie za tę opinię nie zeklnie) najbardziej uniwersalnym sprzętem do obserwcji DS i Planet jest ciut dłuższy newton. Stabilne ustawienie takiego 120 cm smoka na trójnożnym paralektyku musiałoby już solidnie kosztować. Do tego dochodzi jeszcze wygoda obsługi. Do wizuala dobson jest po prostu poręczniejszy.

 

Zasadniczym argumentem za montażem niemieckim może być astrofoto... ale i to daje się załatwić z dobsona na platformie. Dziś jestem po pierwszych testach kamerką Vesta. Jedyną poważną trudnością okazał się brak mikroruchów podczas ustawiania telepa do dużych powiększeń. Szczegóły tej przygody opiszę później, gdy Leszek J. "postekuje" wczorajsze ujęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją platformę wykonałem ze sklejki grubości 24 mm. Całość pokryta jest farbą poliuretanową do malowania łodzi drewnianych (4 warstwy). Płozy są wykonane z blachy narzędziowej. Przy moich zainteresowaniach głebokim niebem stosuję prędkość gwiadową. Wykorzystany napęd jest śrubowy z użyciem użyciem dwóch przegubów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz zatem przez CENĘ jeśli nikt za tyle nie sprzedaje? Koszty materiałowe?

 

Tyle wydam na platformę robiąc ją sam na podstawie danych uzyskanych z netu.

W skład kosztów wchodzą:

1 zakup sklejki (cięcie we własnym zakresie)

2 zakup łożysk i innych dodatków, lakier

3 toczenie elementów wraz z materiałem(największy wydatek)

4 zakup części elektronicznych (wykonanie sterownika we własnym zakresie, zasilacz i akumulator darmowe)

 

To wszystko wyliczyłem na około 370zł.

 

3 Tu jeszcze poeksperymentuję bo strasznie drogo to wychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją platformę wykonałem ze sklejki grubości 24 mm. Całość pokryta jest farbą poliuretanową do malowania łodzi drewnianych (4 warstwy). Płozy są wykonane z blachy narzędziowej. Przy moich zainteresowaniach głebokim niebem stosuję prędkość gwiadową. Wykorzystany napęd jest śrubowy z użyciem użyciem dwóch przegubów.

 

 

Genialny design, sam bardzo na to zwracam uwagę więc moje ogromne gratulacje.

 

 

Co do pytania McArtiego to jest ono istotne, bo wodzik nie ma stałej ( liniowej) prędkosci napędowej ponieważ na końcach ramię robi się dłuższe przez co obroty silnika musza być większe. Masz to uwzględnione?

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem jest niezauwazalny,gdyz dzieki zastosowaniu przegubow [miedzy sruba napedowa i przekladnia glowna oraz tzw.wodzikiem a jego gniazdem w platformie] sruba napedowa w czasie pracy zmienia swoje polozenie.oswieccie mnie jezeli nie mam racji-zmienimy naped.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem jest niezauwazalny,gdyz dzieki zastosowaniu przegubow [miedzy sruba napedowa i przekladnia glowna oraz tzw.wodzikiem a jego gniazdem w platformie] sruba napedowa w czasie pracy zmienia swoje polozenie.oswieccie mnie jezeli nie mam racji-zmienimy naped.pozdrawiam

 

faktem jest, że podnoszenie się osi zmniejsza efekt spóźniania się napędu względem prędkości gwiazdowej w pozycji wychylonej ale tylko przy pozycji "daleko od silnika". Gdy wodzik jest "blisko silnika" kąt między styczną do koła RA w miejscu wodzika a ruchomą ośką mocno wzrasta, więc prędkość mocno odbiega od spodziewanej.

 

do vizuala pewnie ujdzie ale z definicji do foto to nie działa tak jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam jeszcze zaległe zdjęcie platformy.

 

W górnej części otwory pasujące do nóżek Taurusa.

Z tyłu jest uchwyt z gałką pozwalający zablokować platformę niezależnie od pozycji.

 

platforma.jpg

 

 

 

pozdr

th

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miedzy sruba napedowa a przekladnia jest przegub gumowy[gruboscienna rurka] dajacy mozliwosc ruchu sruby we wszystkich mozliwych kierunkach,przy gniezdziejest przegub dwuplaszczyznowy powodujacy,iz sruba jest stale prostopadla do promienia kolyski w punkcie gniazda wodzika[choc wodzikiem defacto nie jest] . pozdrawiam i licze na dalsze uwagi to byc moze powstanie wspolnym wysilkiem instrument ktory z powodzeniem bedzie sluzyl nam wszyskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miedzy sruba napedowa a przekladnia jest przegub gumowy[gruboscienna rurka] dajacy mozliwosc ruchu sruby we wszystkich mozliwych kierunkach,przy gniezdziejest przegub dwuplaszczyznowy powodujacy,iz sruba jest stale prostopadla do promienia kolyski w punkcie gniazda wodzika[choc wodzikiem defacto nie jest] . pozdrawiam i licze na dalsze uwagi to byc moze powstanie wspolnym wysilkiem instrument ktory z powodzeniem bedzie sluzyl nam wszyskim

 

 

Tak wygladalo z fotek, dzięki za potwierdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zapowiedzią publikuję wykonane z mojego teleskopu (Synta 200/1200) posadzonego na platformie paralektycznej by Leszek Jędrzejewski zdjęcie Marsa. Zostało wykonane 25 X 2005 kamerką Vesta przez barlowe x4. Pogoda była przeciętna - brak chmur, ale lekka mgiełka nie pozwalała na punktowe zogniskowanie gwiazdek. Poniżej prezentujemy efekt złożenia ok. 50 klatek w programie K3CCD z uzyciem histogramu i funkcji unsharp mask.

 

mars_25_10_05_v1.jpgmars_25_10_05_v1.jpg

 

Relacja Leszka z naszej sesji fotograficznej jest pod adresem http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=233

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 14 lat później...

Planuję wykorzystać platformę paralaktyczną do mojego dobsona 10 ".Jeżeli dobrze rozumiem działanie działanie tej konstrukcji, to aby była gotowa do pracy powinna być ustawiona dokładnie w stronę czubka kopuły siatki równikowej ( gwiazdy polarnej)? A teraz może trochę głupie pytanie , jak mam ją ustawić jeżeli poszukiwany przeze mnie obiekt znajdować się będzie w dokładnie przeciwnym kierunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej , jeszcze jedno pytanie,sam jeszcze nie mam zdolności aby wybudować swoją, ale jeżeli skorzystałbym z takiej : https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6015&lunety=Asterion Ecliptica Light 50 platforma r wnikowa paralaktyczna do teleskop w Dobsona Dob 6 10 szeroko geograficzna 50 N  

Która daje 30 kg nośności , to czy dla mojego dobsona który ma wagę całkowitą 27,5 kg , tak mało rezerwy 2,5 kg nie będzie powodowało szybszego zużycia albo nieprawidłowego działania platformy(drobnych odchyleń) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Jan Astralbreeze napisał:

(...) czy dla mojego dobsona który ma wagę całkowitą 27,5 kg , tak mało rezerwy 2,5 kg nie będzie powodowało szybszego zużycia albo nieprawidłowego działania platformy(drobnych odchyleń) ?

Mam wersję Ecliptica Pro o deklarowanej nośności 50 kg. Stawiam na niej T300, który z całym osprzętem zawsze waży poniżej 20 kg. I powiem tak: cieszę się, że wziąłem tą większą wersję. Chodzi mi także o stabilność, choć tu trochę większa masa może czasem nawet pomóc.

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.