Skocz do zawartości

Bliski Księżyc


56

Rekomendowane odpowiedzi

Na zdjęciach LROC obejmujących centralny obszar MARE CRISIUM natknąłem się na dwa dziwne obiekty - zapadliska otoczone czymś, co kiedyś mogło mieć płynną konsystencję. Być może, są to zastygłe kominy, przez które kiedyś wydobywały się na powierzchnię gazy? Współrzędne położenia obiektów są widoczne na dole zdjęć.

Obiekt na MC-L-15.jpg

obiekt na MC-l-15 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trochę odczekałem z przypomnieniem czterdziestej rocznicy wyprawy Apollo 16, z nadzieją na ciekawe materiały i ... było warto!

Najdokładniejsze do tej pory zdjęcie miejsca lądowania LM "Orion" właśnie się dziś pokazały, jak zwykle na niezawodnej stronie " Lunar Networks". Znajdziecie tam inne, równie fascynujące materiały.

Dodam ,że spośród wszystkich sześciu miejsc lądowania wypraw Apollo, to jest szczególnie trudne do znalezienia na standardowym pasku z NAC.

Ps. Proszę nie brać na poważnie edytowanego zdjęcia na końcu podlinkowanego artykułu (17435).

 

Link: http://lunarnetworks.blogspot.com/

M175179080LRb_thumbx-580x800.png

M175179080LRE_thumb_annot-580.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś z Was - zwracam się do starszych wiekiem - pamięta słynne "zdjęcie wieku" z 1966r?

Mam na myśli panoramiczne zdjęcie wnętrza krateru Kopernik - (COPERNICUS), uzyskane kamerami Lunar Orbiter-2?

 

Nowe i odszumione odczyty archiwalnych zapisów z LO-2 pozwalają na nowo podziwiać te pionierskie zdjęcie.

 

http://www.moonviews.com/archives/2012/05/test.html

2162H3.may.2012.lrg.jpg

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bliźniaczym wątku astronautycznym Bliskiego Księzyca padło pytanie o mozliwość dosdtrzeżenia przez HST lądowników Apollo- LM na Księżycu. By nie robić zamieszania, skierowuję zainteresowanych pod właściwy adres.

Chętnych do wykonywania matematycznych wyliczanek, powinien zainteresować przystępny artykuł po angielsku na temat teoretycznych możliwosci dostrzeżenia amerykańskiej flagi na Księżycu.

 

link: http://www.rocketroberts.com/astro/flag_on_moon.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzis mija 3 lata od rozpoczęcia pracy na orbicie księzycowej satelity LRO!

Przez ten czas okrążył on Księzyc 13.670 razy i przesłał 740 643 obrazy jego powierzchni! Więcej detali w komunikacie pod linkiem: http://lunarnetworks.blogspot.com/2012/06/lroc-10th-release-to-planetary-data.html#links

 

Na mapie Księzyca pojawily się nowe nazwy! Chodzi o mapę wysokościową miejsca lądowania stacji Łuna-17, która 42 lata temu dostarczyła na Księzyc pojazd ŁUNOCHOD-1. Chodzi o nazwy kilku niewielkich kraterów o średnicy kilkuset metrów, które zostaly uzgodnione z Międzynarodową Unią Astronomiczną - IAU.

Mapę opracowano w moskiewskim Państwowym Instytucie Geodezjii i Kartografii (MIIGAiK) w oparciu o zdjęcia z LROC i z pomocą Niemieckiego Centrum Kosmicznego (DLR).

 

 

Link do strony z mapą: http://lpod.wikispaces.com/June+16%2C+2012

Lunokhod-1_traverse_map_Luna_17.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nowe spojrzenie na krater Copernicus!

 

Gdy 30 maja tego roku LRO przelatywał nad równiną Sinus Aestuum, jego parzyste kamery NAC zostały odchylone o 67 stopni na zachód, celem zobrazowania panoramy tego szczególnego i wielokrotnie opisywanego w tym temacie krateru. Najnowsze panoramiczne ujęcie ukazuje nam widok, jaki zapewne by się ukazał astronautom wyprawy Apollo 18, gdyby w latach 70-tych doszła ona do skutku. Niestety, jak wiadomo, ten jak i kilka innych celów badawczych nie zostało zrealizowanych z wielką szkodą dla badań Ksiezyca.

Zwracam uwagę na kilka miejsc na obszarze centralnych wzgórz, gdzie widać nagromadzenie wielkich odłamków skalnych. Bloki skalne znajdują się zarówno na szczytach i zboczach wzgórz jak i u ich podnóża. Ich zaleganie świadczy o tym, że wznoszące się na 1km ponad dno krateru wzniesienia, powstały skutkiem wypiętrzenia materiału skalnego z głębszych wartsw. Ostatnie rezultaty badań świadczą, że materiał z którego są zbudowane te wzniesienia jest bogaty w oliwin.

 

Cała panorama w rozdzielczości - 3.9m/piksel jest dostępna pod linkiem:

http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/M193025138LR

cop_pan _west.jpg

cop_pan_peak a.jpg

cop_pan_peak b.jpg

cop_pan_pik c.jpg

cop_pan_pic d.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Giordano Bruno - niezwykły krater na pograniczu dwóch półkul Księżyca. Ostatnio na jego temat udostępniono sporo nowego materiału zdjęciowego z LROC. Szczególne wrażenie wywarło na mnie najnowsze, perspektywiczne ujęcie tego krateru, ukazujące niezwykłe ślady procesów jego tworzenia. Z wyjątkowej perspektywy, widać stromiznę zbnoczy i osuwiska jego wnętrza oraz zalegające na zewnątrz moreny nasypowe z olbrzymimi skalnymi odłamkami.

 

Więcej szczegółów w rozdzielczości - 4m/piksel można obejrzeć samemu pod linkiem:

http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/M119245930LR

GB.jpg

GBa.jpg

GBc.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie na przypadającą dziś 43 rocznicę lądowania na Księżycu LM "Eagle" wyprawy Apollo 11 została otwarta nowa stronka, poświęcona miejscom lądowania wszystkich sześciu wypraw Apollo. Zapewne będzie ona uzupełniana o nowe zdjęcia, napływające z satelity LRO.

 

link: http://featured-sites.lroc.asu.edu/

ALS.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 8 miesięcy temu...

Bardzo długo nie pisałem w tym wątku, bo chyba już niczego nowego lub ciekawego nie zdołam Wam przedstawić. Zresztą, większosc z Was samodzielnie znajdzie interesujące szczegóły badań Księzyca, głównie te uzyskiwane z trwającej już niemal 4 lata misji LRO.

Dziś, podczas przeglądania nowej edycji "Act-React Quick Map", przypadkowo natknąłem się na pewne artefakty związane z miejscem lądowania próbnika ŁUNA-13. Współrzędne dwóch obiektów zaznaczonych na zdjęciu są zgodne z historycznymi danymi z 1967r - 18.866N / 62.050W. Mniejszy obiekt może byc kapsułą z rozłozonymi wklęsłymi osłonami, większy to prawdopodobnie jednostka napędowa (TDU) z sekcją pomocniczą. Obydwa obiekty wyróżniają się na tle innych, skalnych artefaktów, których jest wiele w tej okolicy.

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Juram

 

Link do Quick Map: http://http://target.lroc.asu.edu/q3/

Luna-13 lander i tdu.jpg

Luna-13 lander i tdu2.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wśród prezentowanych tu zdjęć, nie ma amatorskich zdjęć zdjęcia Księżyca, choć na pierwszy rzut oka mogło by się tak wydawać. Wszystkie zdjęcia globu Księżyca powstały po skomplikowanej obróbce 10.000 obrazów kamery WAC satelity LRO, wykonanych przy jednolitym oświetleniu. W odróżnieniu od poprzednich globalnych mozajek, na których były widoczne charakterystyczne, południkowe "paski", tu mamy klarowny obraz, uzyskany dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu, niwelującego nierównomierność oswietlenia każdego obrazu (jaśniej w centrum, ciemniej na brzegach). Każdy pojedynczy piksel obrazu został skonwertowany do takiej postaci, jak gdyby Słońce oświetlało pokrywający nim obszar niemal w zenicie (-10 stopni). W efekcie, uzyskano jednolity obraz całego globu z uwydatnieniem właściwego i skontrastowanego odbicia światła w paśmie - 643nm. Dodatkowy efekt "ziemskiego ujęcia" uzyskano poprzez dodanie cieniowania detali.

 

Więcej zdjęć pod linkiem: http://http://lunarnetworks.blogspot.com/2013/07/a-unique-view-of-moon.html#links

wac643nm_nearside_shaded_1600px2.jpg

lrocwac643nm_nearside_1200px2.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wieczorem mija 44 lata od historycznego - pierwszego lądowania ludzi na Księzycu. Z tej okazji garść danych o miejscu lądowania LM "Eagle".

Jak wiemy, astronauci Armstrong i Aldrin nie wylądowali w obrębie wyznaczonej elipsy w obszarze SITE II P-6, lecz 6,2km dalej na zachód od jej geometrycznego srodka oraz 2,5km poza jej obwodem. Te niedokładności w podejściu do celu wynikły z powodu anomali grawitacyjnych, spowodowanych obecnością w skorupie Księzyca koncentracji masy (tzw. "maskonów"]. Dopiero niedawno uzyskaliśmy szczegółowe dane o ich rozkładzie (GRAILL).

Obszar lądowania misji Apollo 11 - SITE II P-6 został wybrany na podstawie analizy szczegółowych zdjęć, uzyskanych z kamer satelitów LUNAR ORBITER w latach 1966-67. Teren w tym miejscu nie wyróżnia się niczym szczególnym i jest typowy dla księzycowych równin lawowych, pofałdowanych i dośc równomiernie pokrytych zagłębieniami, utworzonymi przez liczne erupcje gazów podpowierzchniowych i uderzenia większych brył kosmicznych, meteorytów, itp. Lepszy wgląd w nierówność miejsca lądowania Apollo 11 daje obrazek stereo, którego autorem jest Patrick Vantuyne. Potrzebne są okularki.

Patrz zalączniki.

 

S67-08143.jpg

2087_med_site IIP-6b.jpg

a11LROC_M135039651LE_M150368601RE_PV.jpg

Edytowane przez juram
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dziś ma miejsce ważkie wydarzenie - chiński lądownik CHANG`E-3 dostarczył na powierzchnie MORZA DESZCZÓW (Mare Imbrium) niewielki pojazd kołowy, który przez co najmniej 3 księżycowe doby (miesiące) ma penetrować teren i wykonywac pomiary za pośrednictwem pokładowych instrumentów: PanCam, GRM, VIS/NIR i APXS. Instrumenty posłużą do obrazowania przebytej trasy, penetracji ciekawych znalezisk, obrazowania terenu w zakresie wizualnym i bliskiej podczerwieni oraz pomiarów natężenia promieniowania. Zainstalowane na lądowniku instrumenty (MastCam, LUT i EUV) posłużą do monitorowania jazdy łazika, oraz obrazowania Ziemi i wybranych obszarów nieba w pasmie ultrafioletu.

 

Z opublikowanych danych i zdjęć wynika, że lander nie osiadł - jak wcześniej zapowiadano w "Zatoce Tęczy" - SINUS IRIDUM, lecz znacznie bardziej na wschód. Dokładna lokalizacja tego miejsca jest uwidoczniona w załącznikach.

 

 

ch3_lro7.jpg

ch3_landing_6.png

Edytowane przez juram
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jest potwierdzenie faktu lądowania z orbity! Kamery NAC satelity LRO wykonały serię zdjęć (6 par) okolicy lądowania Chang`e-3. Dzis opublikowano te najlepsze. Z wysokości 150km rozdzielczość zdjęć nie rewelacyjna, bo jedynie 1,5m/piksel, lecz wystarczająca do zlokalizowania lądownika i Yutu, które jako obiekty punktowe rzucają cienie. Zdjęcie zostało wykonane 25 grudnia o 03:52:49 UT.

 

 

 

11658057226_cb7f69a404_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

kamera kolorowa na lądowniku nie przetrwała, ma jeszcze drugą BW, ta kolorowa z tego co czytałem ponoć wykonała już założone cele misji i nawet nie była projektowana z myślą o przetrwaniu księżycowej nocy - tylko miała wykonać zdjęcia kolorowe łazika i panoramę miejsca lądowania i tyle

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na blogu Emily Lakdawalla jest to śmiesznie opisane :) śmiesznie bo wiadomość pochodzi z nieoficjalnego chińskiego źródła a "nikt nie zna chińskiego" natomiast automatyczne tłumaczenie daje taki wynik:

Trzecia siostra i ja powiedziałem przed chwilą, aparat topografia na nią, a po zakończeniu Moonlight wydaje się, że nie są używane ...... choć już pomyślnie wszystkie zaplanowane zadania, nie ma ochrony w zimnym i ciemnym księżycową projektu, ale prawdziwe jest uszkodzony lub trochę smutny, po wszystkie moje zdjęcia są wykonane z niego ...... a teraz jej siostra, jeden mniej para oczu, a na pewno bardziej samotny, a nie tylko wyciągnąć mnie, ale także dla dzieci namalowała kilka obrazów Och!

 

co być może oznacza (to wszystko mówi łazik - królik :P):

Moja siostra Chang'e 3 (bogini księzyca) właśnie mi przekazała że jej kamera topograficzna nie działa, nie miała żadnej ochrony przed zimną i mroczną księżycową nocą i wykonała już wszystkie przewidziane zadania, zrobiła zdjęcie mi i księżycowi ale i tak to smutne że nie działa, mamy teraz jedną parę oczu mniej, nie może już robić mi więcej zdjęć, teraz ja będę robić zdjęcia dla niej.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.