Skocz do zawartości

Luneta PZO L-40x64 jako lornetka?


Gość mbodek

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam lunete PZO L-40x64, jego bolączka jest jak

wiadomo okular likwidujący praktycznie wszystkie zalety obiektywu :(

(ktory po zamontowaniu w innym tubusie, dodaniu wyciagu daje

doskonaly obraz...)

 

Istnieje jednak i prostszy i tanszy sposob na wykorzystanie ww lunety:

chcialem wymienic okular na jakis inny, zacząłem kombinować co by tam

włozyc, itp-przedluzanie tubusu za bardzo mi sie nie usmiechalo.

Znalazlem u siebie w rupieciach stara, zdezelowaną lornetkę ( a raczej jej część)

bpc5 8x30 z doskonalymi okularami erfla. I okazalo się, ze po odkreceniu obiektywów

w ww lornetce mozna w je miejsce wkręcić tubus lunety pzo !!!

Gwint pasuje, idealnie sie udalo wkrecic, pozostal jednak dylemat co dalej...

po dodaniu okularu, zamontowaniu regulacji ostrosci (wszystko mialem w cząstkach :) )

okazało się, że wszystko idealnie pasuje ! DOPASOWANIE DLUGOSCI OGNISKOWYCH IDEALNE !

Albo przypadek, albo jakies tam znormalizowane gwinty starej daty w odniesieniu do

dlugosci ogniskowych-cholera wie, ale wazne ze jest ideal :)

 

Co najciekawsze, wydaje się, że można bez problemu dołozyc druga taka lunete

wkręcona w drugie miejsce po obiektywie... juz przy tym jednym widok chociazby plejad

niesamowity, powiekszenie dosc duze-statyw juz musi byc!

 

reasumując: bez zadnych modyfikacji (jedynie wykrecenie obiektywow bpc i odkrecenie

nasadki z przymatami w pzo mozna baaaardzo polepszyc osiagi lunetki pzo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcialem podmienic wlasnie okular z PZO 8x30 z okularem z Lunety PZO, ale nie moge odkrecic go od lornetki :blink: teraz rozumiem ze nalezy odkrecic obiektyw ale wcale to nie jest latwe po odkreceniu srubki z obudowy wydaje sie jakby cos jeszcze trzymalo soczewke z tym kawalkiem obudowy. Jakies sugestie bardzo prosze, moze to smieszne ale nie chce niczego uszkodzic robiac cos na sile. Poprostu czy ten kawalek obudowy jest spojny z soczewka i mam go zsunac czy najpierw odkrecac soczewke jakos nie wiem jak cala w smarze

Edytowane przez Johnny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niom poradzilem sobie jakos poprostu stare gwinty to jest pieklo. :angry::burza::Boink::szczerbaty:

 

Po dokreceniu Lornetki PZO 8x30 do Lunety L40x64 rzeczywiscie otrzymujemy obraz o wiekszym polu widzenia, wiekszej jasnosci i kontrascie, przez co obraz jest o wiele przyjemniejszy oraz bardziej przydatny. B)

 

Jest u mnie strata na powiekszeniu ale to chyba normalne przy polepszeniu ww wlasciwosci. Oczywiscie z niodkrecona druga polowa lornetki nie jest zbyt wygodnie ale w momencie dokrecenia drugiej lunety sytuacja ta by sie zmienila. Niestety w przypadku mojej lornetki PZO 8x30 ogniskowanie nie wypadlo wcale tak idealnie. Ostrosc na nieskonczonosc lapie po nakreceniu lornetki na gwint lunety po trzech obrotach i najdalej odsunietym okularze. W przypadku zamontowania i uzywania z dwoma lunetami moze to byc problem. Chyba radykalny posunieciem bedzie skrocenie gwintu lunety ale na razie tyle mi przychodzi do glowy :Boink:

 

Chcialbym podziekowac uzytkownikowi mbodek za ten swietny pomysl, dzieki ktoremu poprawilem wlasciwosci lunety no a docelowo zloze z tego lornete :-]. Dzieki :notworthy:

 

Teraz chcialbym jeszcze sprawdzic i obliczyc jakie ma parametry ta luneta jezeli chodzi o pole widzenia, powiekszenie.

post-2146-1130585680_thumb.jpg

post-2146-1130585697_thumb.jpg

Edytowane przez Johnny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze testy gwiazdowe takiego zestawu (monokular czyli pzo + bpc5 8x30) wypadly pomyslnie :)

najslabsza gwiazdka jaką mi sie udało zauważyc (w plejadach) to 10.8

Coraz bardziej sie przekonuje, ze taka lornetka ma sens. Podczas obserwacji dziennych

niestety daje o sobie znac standardowe zażółcenie rosyjskiej optyki, w nocy nie przeszkadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

no i "lornetke" udalo sie zlozyc, jako łacznik wykorzystalem

lornetke pzo 8x30 (bpc5 8x30 jednak wypada gorzej-ogolnie gorszy obraz).

Wyszlo (tak na oko) powiekszenie 25x, pole widzenia 55 m/1000 m wiec mysle ze dosc

dobre parametry. Czekam teraz na jakies normalne warunki pogodowe

aby dokladniej przetestowac (ogladanie okolicznych latarni juz mi sie znudzilo...:) )

 

Zdjecie do du...y ale jako tako prezentuje jak to wyglada,

nie jest to lekkie, ale da sie zniesc, potrzebny statyw=wtedy ideal

(wlasnie kombinuje aby go jakos zrobic). W obserwacjach dziennych troszke

irytuje zażółcenie obrazu, w nocy nie.

 

pzo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak przedstawia się długość całkowita tej lornety 25x70 ? ze zdjęcia wnioskuję, że do krótkich się nie zalicza.

Apropos zażółcenia obrazu, rozejrzyj się może za jakimś (częściowo uszkodzonym) Zeissem 8x30 wtedy powinno być znacznie lepiej w porównianiu do korpusu z pzo, pytanie tylko czy będą do siebie pasowały 2 refraktorki i korpus takiego zeissa. ?! :D

Edytowane przez Shadow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlugosc ok. 35 cm, faktycznie zamontowanie innych okularów,

np. od zeissa dekarem 10x50 daje jeszcze lepszy, ostrzejszy obraz.

Ale czy korpus od 8x30 bedzie pasowal? Podejrzewam ze tak,

i rosyjskie, i polskie maja taki sam gwint. Z DDR pewnie bedzie podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.