Skocz do zawartości

Jakbyscie mieli kupic 1 filtr planetarny to jaki kolor byscie wybrali?


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam jakis konkretnych oczekiwan poprostu mam kase na jeden nowy filtr chyba ze ma ktos do sprzedania 2 za 50 zl ;).

 

Wlasnie nie wiem jaki kolor bedzie najbardziej uniwersalny chcialbym go stosowac poprostu do Saturna Jowisza Marsa tak zeby najlepiej spelnial zadanie.

 

Jakbyscie byli w takiej sytuacji jaki kolor byscie wybrali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałbym się na filtr tzw. "Księżycowy". To jest podstawowy filterek do osłabienia blasku planet. Dopiero jak się ten posiada, można dumać nad kolejnym. A jako kolejny poleciłbym niebieski typu #80A. Ale dopiero jako drugi - księżycowy, czyli nautralny szary (lub zielony) jest najważniejszym filtrem w moim planetarnym rynsztunku.

I od razu - nie polecam księżycowego filtra Celestron, takiego z napisem "Moon". Celestronowy #56 sprawdza się w tej roli dużo lepiej. Z księżycowych przyzwoicie wygląda szkiełko Antaresa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podłączyć się pod wątek: czy może ktoś próbował aplikować filtr #80A do teleskopów o małych aperturach (około 100-130mm)? Czy filtr nie był za ciemny do np. Saturna? Z góry dziękuję za pomoc :)

 

Testowałem #80A w Skyluxie (70mm) na Marsie przy pow. 117x i 175x. Powiem tak - jest w sam raz :) Przyciemnia lekko, ale kontrast zostaje bardzo dobry. Z Saturnem jeszcze nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie domyslam to filtry do aparatow foto sa tego samego typu co do teleskopow .

Na pewno warto miec filtr odcinajacy ultrafiolet , daja ostrzejszy obraz . Mam foto B+W 45E 1x praktycznie przezroczysty a widac dzieki niemu ostrzej takze Marsa . Do Marsa to pasuje mi jasnopomaranczowy , zolty do niczego . Jeszcze mam szary x 4 do Ksiezyca jak znalazl . To sa filtry fotograficzne kupione na allegro 5- 25 zl . Mam jeszcze w drodze 80B i FL DAY . Sam nie wiem czy cos poprawia . Nie mialem oryginalnych filtrow do teleskopu , wiec to co pisalem to tylko moje subiektywne spostrzezenia .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam dylemat :)

 

Panowie chodzi o to jaki filtr teleskopowy najlepiej poniewaz chcialbym moc go przykrecic do okulara ...mam jeden pomaranczowy z lornetki ktory musze trzymac w reku.

 

Chodzi o jeden filtr ktory byscie zakupili, ktory spelnialby role przy obserwacjach i Marsa i Jowisza iSaturna. Zdaje sobie sprawe ze nie ma uniwersalnego filtra i kazdy poprawia w innym aspekcie obraz. Ale napewna jest jakis filtr ktory stosujac w teleskopie z powodzeniem poprawi obraz na wyzej wymienionych planetach. Filtr ktory moze najczesciej uzywacie no i wazne jest to zeby nie byl za ciemny do mojego teleskopu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jeden nie za ciemny bo 1x :D , powinien nadawac sie do kazdego teleskopu , poprawia ostrosc usuwajac promienie z gornego zakresu widma . Jak sie w astro nazywa to nie wiem . W foto UV . Najlepiej filtry sprawdz u kogos z pobliza . Komus dobry tobie moze nie pasowac . Hans pisal o swoich filtrach, moze poszukaj jego postow ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Testu Hansa wynika ze :

 

Blue 17% (niebieski)

 

Ten przypadl mi do gustu. Niesamowity Lysy. Jowisz ukazuje pieknie chmury. Saturn rowniez poddal sie z niezlym efektem (Jedyny filtr ktory wykontrastowal pas chmur na Saturnie - a Saturn nisko i niedaleko Lysego, bez filtra nieosiagalne) Generalne filtr ciemny, ale tak jak poprzednie ladnie podbija kontrast na malych i sednich powerkach (<100x nie czuje sie utraty jasnosci). Rowniez tutaj okular z filtrem i bez ostrzy minimalnie w innym miejscu!

 

co o tym myslicie czy nie bedzie on za ciemny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOPER

Pierwsze odpowiedz sobie ile filtrow i w jakich odstepach czasu chcesz kupic? Jezeli bedziesz mial pieniadze za dwa miesiace na drugi filtr, to moze to zmienic twoje priorytety. Jak juz ktos zauwazyl nie ma jednego najlepszego filtru planetarnego. Jezeli wiec za dwa miesiace bedziesz mogl sobie kupic drugi filtr, to pomysl co bedziesz przez te dwa miesiace ogladal. Wieczorem dostepny jest Mars, wiec moim zdaniem 23A. Jezeli rano to masz jeszcze do dyspozycji Saturn. Wtedy 80A. Jezeli jeszcze wieczorem chcesz ogladac Wenus, to moze filtr ksiezycowy do zmiejszenia blasku?

23A i 80A nie beda za ciemne do twojego teleskopu. Ja uzywam 23A nawet z moim 80ED przy powiekszeniu 200x. Obraz ciemny, ale wszystko widac i lubie go bardziej niz 21.

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie narazie chce jeden :( ...drugi to zalezy od tego jak bede stal z kasa w pozniejszym czasie ..ale narazie sie nie zanosi na to bym kupil w przeciagu miesiaca 2 ...drugi filtr ..dlatego na poczatek chcialbym taki ktory moglbym zastosowac do wiekszej ilosci planet z pozytywnym efektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie dostalem maila z Astrokraka ze nie ma mozliwosci zakupu pojedynczego filtra jesli chodzi o kolorowe tylko jest mozliwosc kupienia zestawu.

 

Wyslalem maila z zapytaniem do Astrokraka jak bedzie sie sprawowal szary Antares 13 % w moim teleskopie i zastosowanie bedzie jesli chodzi o planety przy powiekszeniach 40 - 120 x . To jego zamowilem moze w niedlugim czasie cos wykombinyje na jeszcze jakis filtr :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby juz tak zupelnie namieszac czy wyjasnic to musisz wiedziec, ze teleskopy roznia sie obrazem , jego jasnoscia , nawet kolorem . Twoje oko tez troche inaczej widzi niz inne oczy . Zalozenie filtra co u kogos jest super Tobie moze nie pasowac . Samemu w swoim teleskopie musialbys sprawdzic . Najlepiej umowic sie z kims co ma takie filtry na wspolne obserwacje . Albo kupic zestaw filtrow i to o roznych gestoscich .

Ksiezycowy zawsze sie przyda , czasem zmienia jego kolor chyba na zielonkawy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie dostalem maila z Astrokraka ze nie ma mozliwosci zakupu pojedynczego filtra jesli chodzi o kolorowe tylko jest mozliwosc kupienia zestawu.

 

 

spawdź w fotoclasicu, sprzedają pojedyncze filtry w różnych kolorach, oto link http://market.fotoclassic.pl/index.php?cPath=25_31

 

czystego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.