Jump to content

Pytanie o ognisko główne...


McArti
 Share

Recommended Posts

Do Rubinara 5,6 wkładam CCD i dostrajam ostrość...

 

Czy wysokość CCD w/nad wyciągiem jest z jakichś względów ważna?

 

To znaczy czy CCD na różnych wysokościach i po odpowiednim dostrojeniu da obrazy tej samej jakości?

 

Chodzi mi tu o jakieś ewentualne niuanse M-C (Rubinara)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Najlepiej aby chip CCD znalazł się w fabrycznej odległości 45,5mm od krawędzi osadczej gwintu obiektywu, wtedy nie mamy żadnego przeogniskowania i teoretycznie najlepszą zdolność rozdzielczą 8)

Link to comment
Share on other sites

Pytam bo z ToUcama+Rubinar+telekonwerter wyszły mi takie zdjęcia: :):P

 

Westerplatte dystans 5100m drgające powietrze

 

westerp.jpg

 

westerp2.jpg

 

I niewiem co o nich myśleć czy w takich warunkach to normalka czy powinno być lepiej... ::)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nad rozgrzanym horyzontem w środku dnia to raczej normalka na takim dystansie a mirażu nie widziałeś przy okazji? ;D

Link to comment
Share on other sites

Nie porównuj rozdzielczości obiektywu w ten sposób, jeśl zdjęcie nie jest zrobione w ognisku głównym. Bo ta nieostrość nie jest granicą rozdzielczości, tylko zamazaniem obrazu, wynikającym z warunków ekspozycji. Zrób jeszcze raz np. 10 zdjęć w różnych ustawieniach rozdzielczości kamerki, w ognisku głównym obiektywu. Może być tak, że te co zrobiłeś z telekonwerterem były w max. rozdzielczości i mają prawo być nie ostre.

Link to comment
Share on other sites

Chwileczkę, w info do pierwszych zdjęć wymieniasz telekonwerter. Poza tym webkama powinieneś łączyć z Rubinarem nie za pomocą złączki kątowej, tylko prostej złączki okularowej. Unika sie niepotrzebnych elementów na drodze do kamerki.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Web kamerki mają małe pixele (kto wie ilo to ma mikronów4- 5-7??? ) przy tym rozmiarze najlepsze fotki wyjdą z samym obiektywem a przy idealnej pogodzie być może nawet optimum będzie z konwerterem 2x ;D ;D ;D

Nie używaj nasadki kątowej do Weba to samobójstwo z takim przeogniskowaniem :o

Link to comment
Share on other sites

Bez telekonwertera nie mogę na złączce 90° dostroić ostrości dalej niż na 30-40m w związku z tym mam kilka pytań!!!

 

1) Czy strojenie ostrości Rubinara zmienia jego ogniskową czy tylko przesuwa ją osiowo?

 

2) Czy złączka M42/web ma regulowaną długość? (bo niechciałbym się naciąć że bez lu z telekonwerterem zabraknie mi obrotów na Rubinarze do strojenia ostrości) :P ::)

Link to comment
Share on other sites

Tobie potrzebna jest złączka 1/25" z gwintem do kamerki, ponieważ można ją przesuwać w tulejce okularowej z blokadą. Złączka M42x1/webkam nie pozwala na takie manewry, jedynie obrót na gwincie.

Link to comment
Share on other sites

Czyli rozumiem że to ma być wyciąg okularowy M42x1/1,25" i złączka okular 1,25"/gwint 12x0,5 WebCam...?
Tak, tylko to nie nazywa się wyciąg, a tuleja

(złączka) okularowa.

Link to comment
Share on other sites

Chcę rozwiać jeszcze jedną wątpliwość!

 

Układ Rubinar+kamerka da dokładnie jedno ostre powiększenie (czyli pole widzenia w kadrze jak kto woli) niezależne od +/- odległości kamerki od rubinara?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Każde wysunięcie ogniska poza bazę 45,5mm daje już przogniskowanie ,czyli zmianę ogniskowej wypadkowej i im dalej tym gorszy będzie obraz tak więc nie przesadzaj :'(

Daj WEB'a jak radzi Lechu poprzez złączke okularową prostą i redukcję 1,25"/WEB a osiagniesz lepsze efekty , zresztą sam zobaczysz ;D ;D ;D

Ja nawet radzę tylko porzez złączkę M42x1/WEB plus ewntulanie z konwerterem gwintowym pomiędzy nimi 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.