Skocz do zawartości

NPZ PNB-3 10x80 duże wojskowe bino


Emcekwadrat

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt jest dość stary, pomalowany na wojskowo. dziś jak pogoda pozwoli to popatrzę w niebo.

Może ktoś się takim czymś bawił?

link do producenta http://www.telescopes.ru/product.html?cat=3

Model PNB-3

Clear aperture, mm 80

Magnification x10

Field of view, deg 7

Eye relief, mm 17

Exit pupil diameter, mm 8

Limiting resolution, arc. sec 5

Diopter adjustment, diopter ±5

Range of motion in azimuth, deg 360°

Range of motion in elevation, deg -18° +84°

Angular measurement accuracy, mil 0-02

Scale division, mil 0-10

Overall dimensions of the device, mm

396x423x438

Weight of the device, kg 16.5

Weight of tripod, kg 6.5

Dane chyba nie wymagają tłumaczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt solidny i duży, ze sporym polem i krowią źrenicą wyjściową. Duże i w miarę płaskie pole uzyskano poprzez kupę

dodatkowych szkieł w okularach, przez co sprawność sprzętu (ruskie żółte szkło + słabe warstwy) jest na poziomie 50%.

Dodatkowe straty powstaną przez to, że Twoja źrenica rozrzesona do jakiś 7mm nie wyłapie całego światła zbieranego

przez obiektywy. Podsumowując, w sensie zasięgu BPC 20x60 pewnie pokaże to samo, no ale na polu zyskasz mocno.

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw już umyłem - trójnóg, że woła udźwignie:). Umyłem szkła płynem Baader i wytarłem ściereczką mikrofaza.

Lorneta z montażem w stanie dobrym, cuchnie trochę olejem napędowym, wiadomo w woju to podstawowy środek konserwująco-czyszczący. Soczewki obiektywu są w stanie idealnym, brak ryski, gorzej z okularami, na jednym z nich odłupany kawałek szkła, gdzieś tak z 0,5 mm kwadratowego.

Książeczkę ma w jęz. polskim - jakaś karta przeglądu z testem na wstrząsy i inne tam.

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...3c&topic=1149.0

Tam już coś było o tym działku p.lot.

Dokładnie mam taką samą.

Powalająca jest skrzynia, w której się ta lorneta mieści. Nie jestem ułomkiem, ale jest co dźwigać. Na razie obserwowałem za dnia, obraz bardzo jasny i ostry.

Kurcze czas kupić jakiegoś cyfraka, żeby można było obfocić to o czym się pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrażenia z oglądania nocnego.

Pole widzenia ogromne, widziałem w lewym dolnym rogu Alkaida, a w prawym górnym Mizara.

Jasność bez porównania lepsza niż w BPC 20x60, jest podobna jak w Apollo 22x100.

Andromeda widoczna dobrze, spirali nie widać, ale to pewnie wina tego, że prowadzę obserwacje zaledwie 2 km od granicy Białegostoku. Plejady jak zwykle piękne, gwiazdeczki ostre z leciutką aberracją sferyczną. Mars, tu wszekie możliwe wady optyki są widoczne:), najmniej rzuca się w oczy aberracja chromatyczna, prawie jej nie ma, ale kuleczkę Marsa można wypatrzeć.

W woźnicy widoczne nawet ze szczegółami (jak na x10) emki 36-38. Pięknie się prezentują gromady otwarte w perseuszu i szereg innych, których z imienia nie znam - dopiero wgryzam się w temat astronomii.

Również w obserwacjach ziemskich nocnych zachwyca jej duża jasność. Aberracja sferyczna na latarniach występuje, ale nie jest uciążliwa. Panorama Białegostoku jest wyraźna i plastyczna.

Podsumowując, stwierdzam, że jako ciekawostka to może być, ale do codziennego użytku przemieszczanie ponaddwudziestokilogramowego behemota będzie uciążliwe, trzeba też na nią mieć sporo miejsca - do bloku się nie nadaje. Ciężar zestawu rekompensuje stabilnośc obrazu, ma się wrażenie, że lorneta jest zamocowana w imadle :)

I to szerokie pole - tak jak w kinie, obraz ma dużą głębię, przy dalszych obserwacjach korygowanie ostrości nie jest koniecznie.

Lorneta posiada okulary wyjściowe pod kątem 45 stopni, więc bez problemów możemy nią obserwować nawet w kątach zbliżonych zenitu (84 stopnie), pod tym względem rewelacja. Uwagę zwraca brak muszli ocznych. LER jest faktycznie duży, osoby noszące okulary nie będą miały z nią problemu. Regulacja ostrości w każdym okularze oddzielnie, rozstaw oczu w granicach 50 - 72 mm. Lorneta jest zaopatrzona także w coś w rodzaju szukacza dającego obraz prosty, jest to mała kątówka 6x24 90 stopni z celownikiem montowana na prawej lunecie. Przy prawidłowym zorientowaniu i wypoziomowaniu lornety można posługiwać się wskaźnikami horyzontalnymi, wyrażonymi w następujący sposób: azymut jest podzielony jako pełna godzina zegarowa na 60 minut, co odpowiada 360 stopniom, natomiast wysokość na około 20 minut. Montaż bardzo, bardzo solidny. Ta lorneta sprawia naprawdę ogromne wrażenie. W zestawie jest jeszcze szmatka do czyszczenia optyki, pędzelek z delikatnego włosia, jakieś kable, akumulator, jakiś podświetlacz, ale jescze nie doszedłem do czego to służy, sądzę, że do podświetlania celownika przy nocnym namierzaniu samolotów hihi.

Jeżeli ktoś ma okazję zdobyć takie coś po atrakcyjnej cenie, gdzieś z likwidowanego magazynu wojskowego to polecam. Wywalenie kasy na sprzęt nowy ponad 1000 $ mija się z celem.

Astro-pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam !!!

 

Temat niniejszy zakładam z czystej ciekawości. Poniżej zamieszczam link do aukcji:

 

http://www.allegro.pl/item128744450_wojsko..._artylerii.html

 

Już trzeci raz natrafiłem na taką ineresującą lornetę. Z wierzchu wygląda zabójczo. Pewnie bardziej doświadczeni forumowicze wiedzą do czego to się nadaje, zachęcam do podzielenia się wiedzą z takimi lamerami jak ja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale za to można chyba określić dokladne położenie "azymutalne" obiektów na niebie :szczerbaty:

Fajny bajer jak nie masz na co wydać 500 zł, taka lornetka z przyrzdami do mieżenia położenia gwiazd :szczerbaty: W sumie to ja bym sobie ją kupił :Beer::szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.