Skocz do zawartości

jak zachowac ciepło w trakcie obserwacji ...


ZLOKA

Rekomendowane odpowiedzi

Kalesony, na to grube spodnie i na to ocieplacze, u góry 2 koszulki, 2 swetry, na to kurtka polarowa a na to puchowa, a na łeb kaptury od nich, czapka nic nie daje, karkiem wieje całe ciepło. Ja tak ubrany potrafiłem na polu zimą od 18 do 6 rano focić niebo bez rękawiczek, przy -15, tak było ciepło. Ba, kiedyś na takim mrozie zasnąłęm czekając aż przejda chmurwy . Kiedy organizm nie czuje wychłodzenia nie odcina dopływu cieplej krwi do kończyn i łapki oraz stopy nie marzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jewt taki japoński panent - katalityczne "jajko" na naftę które się umieszcza na pępku. Ono ogrzewa swoją obudowę. To jest podobno ŚWIETNE ale jeszcze czegoś takiego nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalesony obowiązkowo! Można ubrac podwojne skarpetki, ale takie niezbyt mocno uciskające, bo doplyw krwi się blokuje. Koniecznie ubrac czapkę i rękawiczki. Ja ubieram starą kurtkę z barana, jest ciepla i nie przewiewna. Podkoszulka, koszula flanelowa, dres.

Jak się jedzie samochodem, to można się w naglym przypadku dogrzac w srodku :lol: .

Starsi ludzie rozgrzewali w piecu cegłę i kładli do łózka, ale to troche nieporęczne, więc pozostaje termos i ewentualnie butelka PET wypełniona gorąca wodą i owinięta w ręcznik...nawet po kilku godzinach przyjemnie ogrzeje ręczki...

Z sikaniem każdy musi sobie poradzic indywidulanie a i tak my faceci mamy szczęście :szczerbaty:

kobiety to mają ból :Boink::Boink:

 

ciepłych nocy

 

Marek /mpp/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czapkę nie, bo karkiem wieje mnustwo ciepła, nawet szalik nie pomoże. Kaptur za to zatrzymuje całe cieplo idące w pleców i ogrzewa nam kark, uszy i głowe co potęguje uczucie ciepła.

No racja! Kaptur jest lepszy! Ciepło nie czmychnie z pleców.

I jescze jedno! Jak się siedzi na krzesełku, to warto siedziec na kocyku położonym na siedzisku...

 

ciepłych nocy

mpp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobieta przy boku Panowie :D ale chyba łatwiej by było zaciągnąć na pole piecyk węglowy niż niektóre nasze niewiasty ^_^

I tu niestety muszę się z Tobą zgodzić <_< ... no cóż, nasze niewiasty to z reguły miłośniczki miłośników astronomii :D dobrze, że chociaż tyle :Beer:

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja widziałem takie jakieś woreczki z cieczą, która po krystalizacji ogrzewa się do 50 stopni - celsjusza oczywiscie ;) jest do gdzies do kupienia,ale nie pamietam gdzie - nie jest to jednak sklep ani dla mysliwych,ani dla astroamatorow ;) ..nie wiem czy to wlasnie o hand warmer'y chodzi czy nie. :Boink:

 

...a tak poza tym to mam inne pytanie, postaram sie to rozwinac.. choc zastanawialem sie nad rozwinieciem nowego wątku...

 

caly czas poprawiamy nasz sprzet do obserwacji,aby widziec wyrazniej, bardziej kontrastowo i z wiekszą ilością szczegółow... a próbował ktoś z Was poprawić jakoś swój wzrok ? ;) oczywiscie żałuje, ze przeszczep przynajmniej jednego kociego oka nie jest możliwy, :D ..ale jakaś witamina A ? Olejek lub jakieś wywary z wiesiołka ? próbował ktoś czegoś takiego ? :) zaluje,ze nie zajalem sie neurologia i elektronika - moze bym jakis wysokoczuly przetwornik umial sobie przynajmniej zamontowac zamiast prawego oka ;)

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... caly czas poprawiamy nasz sprzet do obserwacji,aby widziec wyrazniej, bardziej kontrastowo i z wiekszą ilością szczegółow... a próbował ktoś z Was poprawić jakoś swój wzrok ? ...

 

to ciekawy problem. nie jestem lekarzem ani farmaceutą, ale z własnych doświadczeń i konsultacji (siostra jest mgr farmacji) wynika, ze korzystne dla naszych oczu jest spozywanie marchewki (moze byc sok), stosowanie wyciągów lub maści ze świetlika lekarskiego, dobry jest zwykly rumianek w postaci okładów.

ważne jest, by oczy były wypoczętę (jak to zrobic wieczorem AF a rano od 3 w gwiazdy...), ale mozna ograniczyć TV ( ja praktycznie słucham tylko radia), do obserwacji zabierac latarke z czerwonym swiatlem (ja zwyklą latarkę oblepiłem czerwoną bibułą mojego syna), 0 (słownie: zero) mocnego alkoholu, piwo czy czerwone wino w rozsądnych ilościach (oj! ciężkie jest życie astroamatora)...

jeszcze się siostry wypytam, to dam jakies dodatkowe informacje...

 

pogodnych nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja widziałem takie jakieś woreczki z cieczą, która po krystalizacji ogrzewa się do 50 stopni - celsjusza oczywiscie ;) jest do gdzies do kupienia,ale nie pamietam gdzie - nie jest to jednak sklep ani dla mysliwych,ani dla astroamatorow ;) ..nie wiem czy to wlasnie o hand warmer'y chodzi czy nie. :Boink:

 

Takie cóś można było kupić w motoryzacyjnych sklepach chyba... bo się przydawało kierowcom gdy ich duży fiacik w środku zimy nagle się rozkrzaczył. Mój tata miałtakie, ale gdy o tym pomyślałem, że się może przydać - już dawno tego ne było :szczerbaty:

 

Pozdrawiam Much

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie cóś można było kupić w motoryzacyjnych sklepach chyba... bo się przydawało kierowcom gdy ich duży fiacik w środku zimy nagle się rozkrzaczył. Mój tata miałtakie, ale gdy o tym pomyślałem, że się może przydać - już dawno tego ne było :szczerbaty:

 

Pozdrawiam Much

 

Kumpel będący nurkiem wspominał o czymś takim.Nie powinno się chyba tego dawać na gołe ciało bo może być naprawdę ciepło.Spod koszuli można szybko wyjąć ale spod kombinezonu pod wodą :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przemarzajace stopy jest taki troche dziwny patent. Na grube skarpetki można założyć torebki foliowe. Uniemożliwiają wywiewanie ciepła. Przy bardzo długim obserwowaniu meteorów na mrozie zauważyłem, że buty stają się strasznie zimne i wychładzaja nogi. Lepiej jest zdjąć buty i nogi włożyc w koc albo śpiwór. Oczywiscie jesli się chodzi wokol teleskopu kocyk nie wchodzi w gre ale moze kilka par skarpet, folia i ciepłe kapcie były by lepsze od kiepskich butów. Nawet zimne powietrze jest lepszym izolatorem niz zimne buty. :zimno:

 

Przy długich obserwacjach na mrozie miałem problem z wyswietlaczami. Po 6h przy -25 straciłem kontakt wzrokowy z komórką.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie jest to balkon, proponuję trochę ruchu wokół telepa ( chyba że ktoś ma większy niż 2m kw. )

 

Warto też zadbać o baterie w telefonie i ewentualnie w aparacie fotograficznym i trzymać je przy sobie-pod kurtką i na czas robienia zdjęć je wkładać do aparatu.

 

Jeśli to możliwe, przeprowadzać obserwacjie w kilka osób lub z jeszcze jedną. W razie jakichś problemów ze zdrowiem druga osoba pakuje nas do samochodu i do domu lub szpitala ( czego nikomu nie rzyczę ale w życiu i takie przypadki bywały) . Uwaga na okulary bez gumowych muszli ocznych, kiedyś przymarzł mi kawałek skóry i został na okularze.

pozdr

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Jako nowicjusz na forum to tylko chciałem napisać że z mojego doświadczenia wiem że bardzo dobre do ochrony rąk i głowy są czpki i rękawiczki z wkładem Thinsulate. Ja zawsze mialem problemy z zimnymi dłońmi ale odkąd mam tego typu rękawiczki jest już naprawde nieźle! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakoś ciężko mi się wierzyć, że to jest wielokrotnego użytku

Działa to mniej wiecej tak że:

Jest tam taki "patyczek"(w tym płynie co jest w środku) i trzeba go wykrzywić/zgjąć , wtedy w oklicach kołeczka rozchodzi się taka jak by fala krystalizacji tego płynu i on zarazem twardnieje i staje sie ciepły.

Po pewnym czasie to stygnie i twardnieje całkowicie.

Wtedy obwija to się to sie ściereczką i w kłada do gorącej/gotującej się wody i powraca do stanu pierwotnego.

 

Pozdrawiam

KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.