Skocz do zawartości

M42 ED


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna Adam!

Tak porównując do ED to dwa razy więcej materiału i dwa razy większa czułość... mógłbyś pokazać pełen kadr?

Zastanawiam się czy w ED nie wydłużyć ogniskowej - taki gambit - ED+Flatter+2xbarlow = 960mm i M42 wejdzie w pełen kadr... tylko czy nie będzie za ciemno? Trzeba będzie zrobić próbę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wróce do domu to wrzucę pełen kadr.

Myślę, że w przypadku mojej konfiguracji 2 min ISO 800 to jest optimum i szkoda że tak nie zrobiłem.

Zwiększanie ogniskowej nie przyniesie ciekawszego efektu dlatego że obraz będzie ciemniejszy a co za tym idzie, dłuższy czas i czułość. Dodatkowo subtelne rzeczy mogą zniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kiedyś próbę z tele x2 i niestety wychodzi lekka aberacja chromatyczna, poza tym światło spada do 15 i do uzyskania tego samego efektu trzeba świecić 4x dłużej.

Jednak przy wykorzystaniu PS będzie można pozbyć się aberacji, więc może warto spróbować bo M42 jest dość jasna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee, Waldi, coś za czerwona ta Twoja m42 ;)
Canon bez filtra to taki odpowiednik dawnej Supry, gdyż podobnie oddaje kolory tej mglawicy, ale za to radzi sobie ze wszyskim co "świeci" w tym zakresie widmowym lepiej niż dziewicze Canony. Myślę że da sie to zbalansować do rozsądnej postaci barw, np. takich jak te poniżej. Ale jak znamy Waldka, on pozostanie przy swoich poglądach na sprawę kolorystyki.

m42waldiego.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka Adamo bardzo dobra i nie jest to przejaw lokalnego patriotyzmu. Miałbym tylko subiektywną uwagę: chyba nieco przejechaleś z "hue" w kierunku czerwieni, dlatego taka karminowa dominanta. Jeśli cofnąć tę funkcję trochę w stronę żółci, to balans jest lepszy, tak mi sie wydaje.

M42d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna Adam!

Tak porównując do ED to dwa razy więcej materiału i dwa razy większa czułość... mógłbyś pokazać pełen kadr?

Zastanawiam się czy w ED nie wydłużyć ogniskowej - taki gambit - ED+Flatter+2xbarlow = 960mm i M42 wejdzie w pełen kadr... tylko czy nie będzie za ciemno? Trzeba będzie zrobić próbę...

Oto pełna klatka.

Mocno przykompresowana.

LRGB03a_final_pelna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka Adamo bardzo dobra i nie jest to przejaw lokalnego patriotyzmu. Miałbym tylko subiektywną uwagę: chyba nieco przejechaleś z "hue" w kierunku czerwieni, dlatego taka karminowa dominanta. Jeśli cofnąć tę funkcję trochę w stronę żółci, to balans jest lepszy, tak mi sie wydaje.

Jeszcze się ucze tej obróbki. Chyba pozostało mi przyzwyczajenie barw z negatywów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odświeże temat bo leżą w nim zdjęcia z 80ED.

Po ostatnim okresie postu astronomicznego przyszły wreszcie dwa dni żniw... mówię o ostatnim weekendzie i obserwacjakch Saturna. Co prawda Lucek walił ostro z latary ale ja już nie wytrzymałem i ustawiłem w miarę dobrze montażyk uzbrojony w kaliber 80ED i strzeliłem 140 60sekundowych pocisków w serce Oriona... Trafiły dokładnie w punkt 93 sztuki stąd poniższy materiał. Pole ostrzału powiększyłem flaterem coby strzelać celniej... ;D

 

06,01,07-M42ED-01net.jpg

 

Niestety wylazły przy obróbce ampglowingi i inne badziewia ale jak zwykle trzeba strzelać dłużej i nie przy prawie pełni...

Mam zamiar oczywiście dostrzelać jeszcze z dwie godzinki minimum i wtedy poskładać serducho jeszcze raz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie zacząłem liczyć... i wychodzi mi że:

Na jeden obiekt potrzeba przynajmniej jedną-dwie noce. Aby noc się nadawała do fotografowania nie powinno być księżyca - czyli nów a przynajmniej księżyc który jeszcze nie wstał lub dopiero co poszedł spać - mamy więc ograniczenie czasowe... o seeingu nie wspomninam... Noce letnie odpadają... Do tego zakładam, że wszystko działa, nie poświęcamy nocek na próby, zawsze mamy czas przy dobrej pogodzie aby wybrać się za miasto i nie jesteśmy wtedy chorzy, że wszystko jest perfect ustawione i o niczym nie zapomnieliśmy i że zależy nam na dobrych jakościowo zdjęciach a nie "bele trzepnąć"... i co wychodzi?

W najlepszym wypadku 8-10 obiektów sfotografowanych w ciągu roku... :blink::angry:

Czyli komplet eMek za około 11 lat? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej, ja tą teorię już dawno głoszę, że mi życia nie starczy żeby M-ki zfotografować. Na przykład taka M42, od dwóch lat nie mogę się wstrzelić w wolny czas, pogodę, brak Księżyca itp. I znowu robiliśmy jak łysy świecił. Ale mimo to fajnie wyszło. Nastawienie jak wiesz, było na oglądactwo a zdjęcia przy okazji i tak ze wzgl. na księżyc krótkie ekspozycje nastawiłem. No to czekamy dalej na dogodny moment żeby ten docelowy materiał M42 naświetlić. Puki co 16 X 150sek iso800, canon 350d bez filtra wewnętrznego z UHC-S Baadera na zewnątrz, montaż GP-d bez pec-a, za to luneta FS-128 z reduktorem do F6. Jasne tło mógłbym oczywiście przyciemnić, ale mniej więcej oddaje zaświetlenie księżycową poświatą. Następnym razem wymaskuję wypalony środek.

No i jak zwykle preferuję łagodną obróbkę.

 

m42max.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej, ja tą teorię już dawno głoszę, że mi życia nie starczy żeby M-ki zfotografować. Na przykład taka M42, od dwóch lat nie mogę się wstrzelić w wolny czas, pogodę, brak Księżyca itp. I znowu robiliśmy jak łysy świecił. Ale mimo to fajnie wyszło. Nastawienie jak wiesz, było na oglądactwo a zdjęcia przy okazji i tak ze wzgl. na księżyc krótkie ekspozycje nastawiłem. No to czekamy dalej na dogodny moment żeby ten docelowy materiał M42 naświetlić. Puki co 16 X 150sek iso800, canon 350d bez filtra wewnętrznego z UHC-S Baadera na zewnątrz, montaż GP-d bez pec-a, za to luneta FS-128 z reduktorem do F6. Jasne tło mógłbym oczywiście przyciemnić, ale mniej więcej oddaje zaświetlenie księżycową poświatą. Następnym razem wymaskuję wypalony środek.

No i jak zwykle preferuję łagodną obróbkę.

 

m42max.jpg

Waldek fota genialna. Bardzo mi się podoba :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa fotka referencyjna z tel. Hubbla. To chyba najlepszy wzorzec koloru.

No nie do końca. Zdjęcie zostało wykonane przez złożenie kilkuset ekspozycji wykonanych w pięciu filtrach, w tym zapewne w liniach zjonizowanej siarki i tlenu. Wszystko ładnie nałożone na kolory RGB, ale rezultat to na oko coś pośredniego między wyglądem "rzeczywistym", a tym na przykład (by Russ Croman).

 

No a fotka Waldka - cudo, co tu dużo gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.