Skocz do zawartości

Mikołaj Kopernik


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Wiedziałem, że trwają poszukiwania grobu Kopernika we Fromborku ale, że go znaleźli to nie wiedziałem.

Staszek szybki jest!

Oooops. Chciałem powiedzieć, że policja pod nowym przywództwem jest szybka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę szczery: ma urodę jak typowy Hans, i tego nie da się zakryć.

No niestety, i to chyba nie bez powodu. Jak byłem ostatnio w Muzeum UJ w Collegium Maius, pani przewodnik oprowadzając po ekspozycji instrumentów astronomicznych stwierdziła, że jest już niemal na 100% pewne, że Kopernik "prywatnie" rozmawiał po niemiecku.

BTW. Znam kogoś, kto jest uderzająco podobny do tego hipotetycznego oblicza. Przynajmniej od przodu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, i to chyba nie bez powodu. Jak byłem ostatnio w Muzeum UJ w Collegium Maius, pani przewodnik oprowadzając po ekspozycji instrumentów astronomicznych stwierdziła, że jest już niemal na 100% pewne, że Kopernik "prywatnie" rozmawiał po niemiecku.

BTW. Znam kogoś, kto jest uderzająco podobny do tego hipotetycznego oblicza. Przynajmniej od przodu.

 

Nie wiem tylko,co nowego wnosi Twoje stwierdzenie?Warmia to Warmia,Rzeczpospolita to Rzeczpospolita,a historyczne uklady miedzy owczesnymi regionami i panstwami sa znane i udokumentowane.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko,co nowego wnosi Twoje stwierdzenie?Warmia to Warmia,Rzeczpospolita to Rzeczpospolita,a historyczne uklady miedzy owczesnymi regionami i panstwami sa znane i udokumentowane.

 

Pozdrowienia

Niczego nowego dla zorientowanych.

Ale wiesz jak to jest: "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię - Polskie go wydało plemię". I tak do znudzenia. W Toruniu większość szarych ludzi widzi w Krzyżakach prapradziadków nazistów. A to przecież nie tak było. Tak samo ze średniowieczną nauką i poczuciem przynależności narodowej naukowców. Dla nas to teraz jest zbyt czarno-białe niż mogło być w rzeczywistości. Kopernik dla mnie był astronomem, księdzem, lekarzem itd, a czy Polakiem czy Niemcem to już dla mnie najmniej istotne.

A co nowego wnosi moje stwierdzenie? Może i nic. Ale, astrahując od wątków "narodowościowych", dla mnie było to ciekawe odkrycie, przybliżające mi postać Kopernika jako człowieka. Tak samo interesujące jakbym dowiedział się, że był mańkutem itp.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmmmm....wg. mnie prawda historyczna,tak jak kazda prawda czyni,moze czynic nas wolnymi(mi naprawde pomaga),a to ze Kopernik organizowal obrone przed Krzyzakami,przynajmniej jednej twierdzy warminskiej,pozwala sadzic ze ich nie lubil,ale to juz moje wrazenia:)

 

Konczy sie naprawde wielki dzien dla Fromborszczakow:)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hanysiak gratulacje dla Twojego miasta, dziś jest w centrum uwagi wszystkich mediów :)

a i może zostańmy przy tym, że był Europejczykiem, tak jak teraz wreszcie my :szczerbaty:

hmm, a odnośnie jego fizjonomii, no cóż, teraz pewnie NBP długo by się pewnie zastanawiało, czy umieścić jego podobiznę, na jednym z banknotów :ha:

ale w końcu najważniejsze, kim był dla nauki i odkryć :notworthy:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, a odnośnie jego fizjonomii, no cóż, teraz pewnie NBP długo by się pewnie zastanawiało, czy umieścić jego podobiznę, na jednym z banknotów :ha:

 

nie zapominajmy, że Kopernik przedstawiony na banknocie był młodym astronomem, a ten przedstawiany obecnie ma 70 lat. Wygląda strasznie :o:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko wolalbym aby Kopernik byl kojarzony z Polakami ...przyjemnie i dumnie by sie czlowiek czul :)

Mi wystarczy, że się urodził w Toruniu. Hanzeatyckim mieście europejskim, w którym mieszkało wielu światłych Polaków i Niemców.

BTW. Siedzę właśnie kilka metrów od miejsca, w którym (przynajmniej oficjalnie) Kopernik się urodził. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

BTW. Siedzę właśnie kilka metrów od miejsca, w którym (przynajmniej oficjalnie) Kopernik się urodził. :Beer:

 

o to jest wielka szansa, że coś Ci błyśnie :), równie epokowego, jak wielkiemu mistrzowi :Beer:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.