Skocz do zawartości

Mikołaj Kopernik


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Może ja też jeszcze "pokutuję",ale w mojej głowie wybrzmiewa nazwa "kanonia",jako dom kanonika,a nie "kuria",ale nie będę sie sprzeczał,"gazeta" pewnie wie lepiej.

Do tego przewodnicy po wzgórzu katedralnym we Fromborku zgodnie opowiadają,że Jan Matejko nie był we Fromborku,a swój obraz "Rozmowa z Bogiem" malował korzystając z przesłanych mu szkiców "frontu" zachodniego katedry.Wogóle nie podoba mi się podlinkowany artykuł:)

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja też jeszcze "pokutuję",ale w mojej głowie wybrzmiewa nazwa "kanonia",jako dom kanonika,a nie "kuria",ale nie będę sie sprzeczał,redaktor pewnie wie lepiej.

 

Nie ma się co przejmować pismakami. Oni zawsze wiedzą lepiej. Ale czasem ich parcie na sensację prowadzi do całkiem ciekawych odkryć.

Faktycznie śmiesznie się to czyta. Jakby tam stado biskupów, a nie kanoników rezydowało.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj ciąg dalszy (wklejam całość, bo trudno się otwiera):

 

Szwedzi potwierdzili nam Mikołaja Kopernika

Dzięki badaniom szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Uppsali wiemy, że szczątki znalezione we Fromborku należały do astronoma. Kapitalne odkrycie dla światowej nauki. Po wielu latach żmudnych badaniach archeologów, historyków, genealogów i genetyków możemy potwierdzić w stu procentach, że Mikołaj Kopernik został pochowany we fromborskiej katedrze. Dowiedziono temu dzięki odnalezieniu w książce należącej do astronoma dziesięciu włosów, z których dwa posiadały identyczne kody genetyczne. Porównano je ze szczątkami z katedry we Fromborku i okazało się, że należały do pochowanej tam osoby.

 

Szerzej w piątkowym wydaniu papierowym "Gazety Pomorskiej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem ( nie jestem w stanie sobie przypomnieć, ale na pewno nie "byle gdzie") dosyć ciekawy artykuł o możliwości posiadania przez Kopernika lunety! Tak więc ten słynny szczegół na obrazie Matejki nie byłby artefaktem. Swój wywód autorzy artykułu uzasadniali tym, że istnieją przesłanki konstruowania lunet na długo przed datą ich "oficjalnego" wynalezienia. Rzeczywiście - soczewki szlifowano w Europie co naimniej od XIIIw. Podczas swoich podróży po Europie Kopernik mógł eksperymentować z układami optycznymi. Oczywiście nie było mowy o zastosowaniach obserwacyjnych, chociaż znów autorzy wspomnianego artykułu twierdzą, że dokładność pomiarów Kopernika jest zastanawiająca.

???? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

ostatnio w ksiazce do nauki niemieckiego dla obcokrajowcow mieszkajacych na terenie Niemiec wyczytalem ze Nikolaus Kopernikus jest wsrod 13 najwybitniejszych Niemcow, osob swiata nauki, literatury, medycyny

 

przy jego nazwisku jest zrobiona mala gwiazdka ktora odnosi na koniec strony, gdzie malym druczkiem jest napisane, iz dyskusja na temat tego czy byl polakiem czy niemcem nie beda sie zajmowac i ze w tamtych

 

czasach pojecie przynaleznosci narodowosciowej mialo zupelnie inne znaczenie w porownaniu do tego co rozumiemy teraz pod tym znaczeniem.

 

lektorka niemka ktora studiowala historie germanistyki i filozofie we Frankfurcie am M. byla rowniez zdziwiona moim zdziwieniem, ze Kopernikus byl Polakiem :)

 

kurde ... a ja caly czas myslalem ze moje dawne Technikum Lacznosci im Mikolaja Kopernika w Pozaniu mialo za patrona Polaka !!! a to feler westchnal seler ...

Edytowane przez lukkaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio w ksiazce do nauki niemieckiego dla obcokrajowcow mieszkajacych na terenie Niemiec wyczytalem ze Nikolaus Kopernikus jest wsrod 13 najwybitniejszych Niemcow, osob swiata nauki, literatury, medycyny

 

przy jego nazwisku jest zrobiona mala gwiazdka ktora odnosi na koniec strony, gdzie malym druczkiem jest napisane, iz dyskusja na temat tego czy byl polakiem czy niemcem nie beda sie zajmowac i ze w tamtych

 

czasach pojecie przynaleznosci narodowosciowej mialo zupelnie inne znaczenie w porownaniu do tego co rozumiemy teraz pod tym znaczeniem.

 

lektorka niemka ktora studiowala historie germanistyki i filozofie we Frankfurcie am M. byla rowniez zdziwiona moim zdziwieniem, ze Kopernikus byl Polakiem :)

 

kurde ... a ja caly czas myslalem ze moje dawne Technikum Lacznosci im Mikolaja Kopernika w Pozaniu mialo za patrona Polaka !!! a to feler westchnal seler ...

 

 

Dobre przed zasypianiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.