Skocz do zawartości

Coś na kopułę


JS 53

Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś już znalazł coś co nadawałobysię na kopułe a raczej na kopułkę do małego obserwatorium przydomowego.W Rybniku na budynkach szpitala są np. takie super świetliki dachowe.okrągłe.wypukłe i chyba z plexi.Ktoś na forum chciał wykorzystać jakiś plastikowy kontener na odpadki(nowy) z klapą w kształcie kopuły itd.Jak wiadomo pomysłowosc ludzka ponoć nie zna granic.Bedę szukał ale może ktoś ma temat dawno opracowany. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ekotechsj.pl/

Z tego co pamietam to ta firma wykazała się przyzwoitym podejściem do sprawy, zaproponowali wycięcie dziury w samym pojemniku oraz dostawę do Krakowa, wszystko chyba w dosyc dobrej cenie.

Niestety maksymalna srednica to coś około 170cm. Trochę ciasno.

Dyskusja była też tu. http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=otwór+gwiezdny

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy i oto właśnie chodziło.Jakiś czas temu szukałem i nie wpadłem na tą stronęSzczególnie znajomość branży budowlanej Sumasa jest nieoceniona na forum..Nawet podejrzewam że okienko włazowe na mój dach nie pochodzi chociaż częściowo z tej firmy. Ciekawe jakie są ceny ale to już inna sprawa. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noo niepoddawaj się :)

kopułę mozesz sobie zrobić własnymi siłami : :D

i np. wykorzystać ideę genialnego konstruktora i architekta Buckminstera Fullera, który stworzył taką konstrukcję:

 

RBFPortraitDome.jpg

 

nazywa się to kopułą geodezyjną, jej ściany są w kształcie trójkąta równobocznego

 

26165457.imgp0522.jpg

 

skala może być praktycznie dowolna:

 

album_shell_7.jpg

 

a wypełnienie czymkolwiek :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no goto + go home :ha:

a tam, szczegółami się przejmujesz :D

ale napewno zrobienie obrotowej kopuły to już niezwykłe wyzwanie, jakaś bieżnia, kółka, napęd, przeniesienie tego napędu, synchronizacja, uch ciężka sprawa

pozdrowienia

 

chyba najlepiej by było zrobić napęd na listwy zębate, podobne do stosowanych w bramach przesuwnych

 

listwa1.jpg

 

ale czy są łukowe? albo czy da się je wyginać? pojęcia niemam

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noo niepoddawaj się :)

kopułę mozesz sobie zrobić własnymi siłami : :D

i np. wykorzystać ideę genialnego konstruktora i architekta Buckminstera Fullera, który stworzył taką konstrukcję:

 

RBFPortraitDome.jpg

 

nazywa się to kopułą geodezyjną, jej ściany są w kształcie trójkąta równobocznego

 

26165457.imgp0522.jpg

 

skala może być praktycznie dowolna:

 

album_shell_7.jpg

 

a wypełnienie czymkolwiek :)

pozdrowienia

 

Fajnie.Gdzieś w nine planets jest nawet kalkulator którym można obliczyć ile i o jakich wymiarach trójkatów potrzeba na daną kopułę.Poniewaz moa dokładność jest"col dwa cole nie gro role" daruje sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym mieszkał nad morzem szukałbym takiej platformy z działka przeciwlotniczego z jakiegoś pływadła wojennego.To powinno obrócić teleskop razem z budą. :rolleyes:

 

 

Ja powaznie pytam. Może coś jak w serwach modelarskich od aparatury proporcjonalnej, przy teleskopie potencjometry pozycyjne zespolone z elektronika sterującą napedami kopuły, idealnie być nie musi bo dziura zapas spory ma. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powaznie pytam. Może coś jak w serwach modelarskich od aparatury proporcjonalnej, przy teleskopie potencjometry pozycyjne zespolone z elektronika sterującą napedami kopuły, idealnie być nie musi bo dziura zapas spory ma. :rolleyes:

 

Jak poważnie to poważnie.Miałem kiedyś kontakt ze selsynami i urządzenia te idealnie przenoszą kąt obrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.