Skocz do zawartości

Ciekawe złudzenie optyczne


Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda, jakby nasz mózg uznawał część obrazu za powidok i automatycznie to sobie korygował.

 

Lepszym przykładem na to byłyby raczej brudne okulary - każdy kto nosi okulary wie, że jeżeli osiądzie na soczewce jakiś większy (ale nie za duży) farfocel, to jeżeli zatrzymamy widok na niejednolitym tle, wtedy jego (farfocla) rozogniskowany obraz może po chwili stać się niewidoczny - dopóki tło się nie "poruszy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj

Nie widziałem tego wcześniej a wygląda naprawdę ciekawie. Należy skupić się na czarnym krzyżu pośrodku a różowe kółka po chwili znikną.

Wygląda, jakby nasz mózg uznawał część obrazu za powidok i automatycznie to sobie korygował.

 

Pamiętam, jak w dzieciństwie wpatrywałam sięw jeden punkt, a po jakimś czasie wszystko dookoła zlewało się. Efekt podobny do tych znikających kółek. Zdarza mi się to jeszcze i zauważyłam, że za każdym razem potrzebuję mniej czasu, by reszta (poza punktem) znikła. Te kółka znikły po kilku sekundach :) (nie całkowicie oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe :blink: Widziałem różne sztuczki wzrokowe, ale ta jest najbardziej namacalna. Pierwsza myśl, że to ma coś wspólonego z plamką ślepą, ale przecież ona jest tylko w jednym miejscu na siatkówce. Jak dla mnie to tylko potwierdzenie faku, że to co nam się wydaje, że widzimy tak naprawdę jest dalekie od rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super extra

 

kiedyś robiliśmy w szkole doświadczenie, na temat barw dopełniających, które generuje nasz mózg. To zjawisko jest podstawą tego złudzenia.

Kolorem dopełniającym do różowego jest właśnie zielony, który widzimy - tę zieleń generuje nasz mózg.

 

Na pewno każdy z nas widział słońce np. podczas zachodu słońca, kiedy zbyt długo wpatrujemy się na słoneczko a potem zamkniemy oczy, to nadal je "widzimy", ale jako zielonkawą kulę (barwa dopełniająca).

 

Ciekawe, że w tym doświadczeniu mózg koncentruje się na zielonym punkcie - powidoku - natomiast prawdziwe punkty uznaje jako właśnie powidoki i je ignoruje...

 

Każdy z was może sobie wygenerować barwę dopełniającą dla każdego koloru: wystarczy przez około minutę wpatrywać się intensywnie w np. kółko o średnicy ok. 4 cm danego koloru a potem przenieść wzrok obok na białą płaszczyznę i zobaczymy koło w kolorze barwy dopełniającej.

 

pozdrawiam

Ori2711

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przypatrując się kulkom zauważyłem jeszcze dwa ciekawe efekty (zwłaszcza zbliżając i oddalając się od ekranu): pierścien zielonych kółek MNIEJSZY od tego biegającego i WIĘKSZY od niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przypatrując się kulkom zauważyłem jeszcze dwa ciekawe efekty (zwłaszcza zbliżając i oddalając się od ekranu): pierścien zielonych kółek MNIEJSZY od tego biegającego i WIĘKSZY od niego.

 

Wydaje się, że to jest właśnie efekt rekompensacji przez mózg koloru różowego (wybrane partie "zielenieją", dając szary). Po przeniesieniu na płaski widok - ta rekompensacja barwą dopełniającą jeszcze chwilę pozostaje. :)

Czyli dokładnie to, o czym pisała Ori2711. :)

Zresztą, wydaje się, że dokładnie z tego samego powodu bardzo trudno ocenić jaki przedmiot ma odcień bieli - aż do momentu, gdy porównamy go z innym białym przedmiotem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gitarrra. Podoba mi się. :blink:

Wiele tego typu złudzeń niekoniecznie kolorowych trzeba brac pod uwagę projektując architekturę, stroje, grafikę, itp. Generalnie rzecz biorąc poważna sprawa, świadomie można ludzkie mózgi przychylać swemu rozwiązaniu "czarując" ich oczy.

Mnie i tak najbardziej podoba się prosty przykład figury Zollnera. Kilka równoległych do siebie lini należy zakreskować ukośnie naprzemian w jodełkę. I ... były sobie linie równoległe. Oczom wydaje się, że się maja ku sobie :unsure:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.