Skocz do zawartości

Ciekawe złudzenie optyczne


Rekomendowane odpowiedzi

no faktycznie.. :o nawet przy powiększeniu obrazka kolory ciągle pozostają te same.. hmm ciekawe dlaczego

 

Bo to jest złudzenie optyczne, czyli Twoje oko jest oszukane, a nie jakiś trik z kolorami na komputerze. Wytnij np w Paincie kawałek kwadratu A, przysuń do B i zobaczysz, że to ten sam kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest złudzenie optyczne, czyli Twoje oko jest oszukane, a nie jakiś trik z kolorami na komputerze. Wytnij np w Paincie kawałek kwadratu A, przysuń do B i zobaczysz, że to ten sam kolor.

 

Wyciąłem kwadrat A i nałożyłem na B no i faktycznie, nadal kolor ten sam... ale myśle że gdyby nie było tego zielonego walca który rzuca cień to by nie wyszło to złudzenie, czyli parktycznie wszystkie pola w zasięgu tego cienia są przyciemnione chociaz nasze oko tego nie dostrzega :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Genialne! Jak się pierwszy raz chwyci i przesunie kawałek B na A to człowiek wpada w lekką dezorientację :). Ale faktycznie ten sam kolor

 

nie trzea wycinać i przesuwać,

wystarczy porządnie zmrużyć oczy i widać, że to te same kolory. Bo wyłania się jakby wyraźniejszy cień walca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

W dzisiejszym APOD jest film, który przedstawia najazd na mgławicę Pelikan. Najpierw jest szerokie ujęcie z horyzontem, później "kamera" mocno przyspiesza aż zatrzymuje się na Pelikanie ze wszystkimi szczegółami. Ciekawe, że już po zakończeniu filmu przez długi czas pozostaje wrażenie ruchu, jakby mgławica oddalała się lekko i kiwała na boki. Dwa razy oglądałem i za każdym razem to samo.

 

Dziwny efekt, podobnie mam jak idę przez długi czas i zatrzymam się żeby odpocząć. Gdy popatrzę na chmury, to wyglądają, jakby się oddalały/zmniejszały. Tak jakby mózg coś sobie dopowiadał po tym, jak skończyły nagle docierać bodźce wizualne związane z ruchem.

 

Link do filmu: trzask.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszym APOD jest film, który przedstawia najazd na mgławicę Pelikan. Najpierw jest szerokie ujęcie z horyzontem, później "kamera" mocno przyspiesza aż zatrzymuje się na Pelikanie ze wszystkimi szczegółami. Ciekawe, że już po zakończeniu filmu przez długi czas pozostaje wrażenie ruchu, jakby mgławica oddalała się lekko i kiwała na boki. Dwa razy oglądałem i za każdym razem to samo.

 

Dziwny efekt, podobnie mam jak idę przez długi czas i zatrzymam się żeby odpocząć. Gdy popatrzę na chmury, to wyglądają, jakby się oddalały/zmniejszały. Tak jakby mózg coś sobie dopowiadał po tym, jak skończyły nagle docierać bodźce wizualne związane z ruchem.

 

Link do filmu: trzask.

 

ten efekt jest bardzo silny, kiedy jedziemy w ostatnim wagonie i tępo patrzymy się na uciekające pon nami szyny... po 30 min gdy pociąg się zatrzymuje, uczucie zbliżania się wszystkiego dookoła jest piorunujące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten efekt jest bardzo silny, kiedy jedziemy w ostatnim wagonie i tępo patrzymy się na uciekające pon nami szyny... po 30 min gdy pociąg się zatrzymuje, uczucie zbliżania się wszystkiego dookoła jest piorunujące...

Ha! Właśnie się zastanawiałem, czy w przypadku oglądania oddalających się przedmiotów występuje efekt odwrotny, czyli zbliżanie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

I jeszcze jedna ciekawostka:

 

Czy ta pani kręci się w lewo czy w prawo?

 

image003.gif

 

Na oryginalnej stronie, z której to zalinkowałem (http://www.allmyfaves.com/blog/weekly-faves/are-you-artistic-or-logic-maybe-both/) jest dodana do tego teoria, że ci, którzy sądzą, że kręci się w prawo, bardziej myślą lewą półkulą, czyli logicznie/analitycznie, zaś ci, którym kręci się w lewo, myślą prawą półkulą, czyli artystycznie/intuicyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego powodu, dla którego jeden kierunek byłby bardziej "prawdziwy". Spróbujcie sprawić, żeby kręciła się w drugą stronę - mi to zajęło jakieś 10 minut.

 

Hint: spróbujcie patrzeć na nogi a nie na cycki. :szczerbaty: Przynajmniej mi to pomaga się przestawić.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niesamowite, po pierwszym spojrzeniu na ten obrazek, panienka kręci się oczywiście w prawo,

nawet zdziwienie ogrania, jakim cudem można myśleć, że odwrotnie

 

ale starając się, jak sugeruje BBwro, zobaczyć ruch w drugą stronę, wpatrując się w ten obrazek zrobiłem coś w rodzaju zeza, czyli patrzeć nie bezpośrednio na postać, a "bardziej" na tło

i po próbie złożenia obrazu w jeden... nagle szok!

panienka zaczęla się krecić w lewo!

ciężko uwierzyć, ale tak już zostało, nawet po chwilowym odwróceniu wzroku od tej animacji

 

niesamowicie ciekawe doświadczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klucz leży w stopach panienki. W chwili gdy widzisz tylko jedną nogę, musisz podjąć decyzję czy noga która się wychyla jest "przed" czy "za" tą którą widzisz. Po chwili możesz się "przestawiać" wtę i wewtę co dwa obroty ;)

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Faktcznie, patrząc na cycuchy nie ma szans na przestawienie się ;) Tu potrzebny ekspert płci przeciwnej. Czy blokadą jest brak punktu "zmylenia" dla mózgu czy nadmiar punktów "zaczepienia" dla gruczołów :)

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.