Skocz do zawartości

Ciekawe złudzenie optyczne


Rekomendowane odpowiedzi

Klucz leży w stopach panienki. W chwili gdy widzisz tylko jedną nogę, musisz podjąć decyzję czy noga która się wychyla jest "przed" czy "za" tą którą widzisz. Po chwili możesz się "przestawiać" wtę i wewtę co dwa obroty ;)

...

Ps. Faktcznie, patrząc na cycuchy nie ma szans na przestawienie się ;) Tu potrzebny ekspert płci przeciwnej. Czy blokadą jest brak punktu "zmylenia" dla mózgu czy nadmiar punktów "zaczepienia" dla gruczołów :)

A ja się własnie przyczepiłem do biustu panienki zamiast do sóp...

Ejże, co ten test bada TAK NAPRAWDĘ :D

A tak na serio, to właśnie biust pokazuje asymetrię figury po której można prawidłowo rozpoznać kierunek obrotu.

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się własnie przyczepiłem do biustu panienki zamiast do sóp...

Ejże, co ten test bada TAK NAPRAWDĘ :D

A tak na serio, to właśnie biust pokazuje asymetrię figury po której można prawidłowo rozpoznać kierunek obrotu.

:kupa: prawda, właśnie przeskoczyła mi z prawej na lewo... cholerka!

A może to lipa i panienka kręci się raz w prawo, raz w lewo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na serio, to właśnie biust pokazuje asymetrię figury po której można prawidłowo rozpoznać kierunek obrotu.

 

Jaką znów asymetrię? Moim zdaniem oba punkty widzenia są równouprawnione.

 

Teraz trudniejsze zadanie - sprawcie, żeby panienka machała nóżką tam i z powrotem, bez obracania się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w lewo i kropka. popatrzcie na cień. Logicznie rzecz biorąc niemożliwy jest efekt takiego odbicia lustrzanego nóg na podłodze jeśli ma kręcić się w prawo. Tak więc w lewo ze wzglęgu na cień... ale cholerka w prawo też się kręci, tyle że cień (odbicie ) juz nie jest zgodny z prawami fizyki.

 

 

pozdrawiam

 

edit: już sama nie wiem, im dłużej patrzę tym mniej rozumiem. Zabawa przednia...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze BBwro - nie ma znaczenia w którą ona się kręci - wszystkie "prawa" fizyki są zachowane. To tylko tzw. silhouette (obrys sylwetki), a więc, nie ma w tym wypadku fizycznej możliwości określenia, w którą stronę kręci się panna.

 

Wg mnie, jedynym przekaźnikiem kierunku obrotu płynącym do mózgu, jest ułożenie ciała (ręka, głowa). Po prostu - nasz mózg automatycznie kojarzy, w którą stronę pochylona jest sylwetka przy obrocie w prawo. Dlatego od razu widzimy taki, a nie inny ruch. Ułożenie głowy i przeniesienie równowagi raczej sugeruje obrót w prawo. Ale można sobie w głowie przestawić "w lewo".

 

I na to pewnie jest ten test - wszystko zależy, jak dana półkula silnie przekazuje "logikę" ułożenia ciała - czyli mówi więcej, niż wzrok, w tym wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie kręci się w prawo i nie mogłem się przestawić, ale do góry nogami jak popatrzyłem to łatwiej było

mi zobaczyć czy w lewo czy w prawo, nawet jak wróciłem do normalnej pozycji to kręciła się w lewo

ale jak tylko wzrok oderwałem od monitora... to z powrotem zaczęła się kręcić w prawo.

Głupie uczucie :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała sztuczka złudzeń typu sylwetki opiera się chyba na tym, żeby umiejętnie zgubić lub zamazać informację przestrzenną sytuacji, tj. w 3 wymiarze (wypukła/wklęsła, bliżej/dalej itp.). Przy pełnej informacji mamy jednoznaczność - śmiało wybieramy jeden z dwu przypadków.

Spróbuję to narysować na prostym przykładzie:

ZludzenieOptyczne2.JPG

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, jedynym przekaźnikiem kierunku obrotu płynącym do mózgu, jest ułożenie ciała (ręka, głowa). Po prostu - nasz mózg automatycznie kojarzy, w którą stronę pochylona jest sylwetka przy obrocie w prawo. Dlatego od razu widzimy taki, a nie inny ruch. Ułożenie głowy i przeniesienie równowagi raczej sugeruje obrót w prawo. Ale można sobie w głowie przestawić "w lewo".

 

I na to pewnie jest ten test - wszystko zależy, jak dana półkula silnie przekazuje "logikę" ułożenia ciała - czyli mówi więcej, niż wzrok, w tym wypadku.

 

Dowcip polega na tym, ze jak się kreci w lewo to ta reka która ty mówisz, że jest jej prawą ja widze jako lewą... tak więc ułozenie ciała jak się kręci w lewo też jest prawidłowe... Tak jak wspominała Ori.. tylko cien zdradza, że raczej kręci się w lewo ( bo jakby sie kręciła w prawo to cien nogi znikał by pod dolną krawędzią obrazka ). Dla mnie w pierwszej chwili kręci się w lewo...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od przyjętej począkowej hipotezy co do wyciągniętej nogi - prawa albo lewa - postrzegamy babeczkę jako kręcącą się w prawo lub w lewo. Można sobie nawet wyobrazić, że babeczka nie robi pełnego obrotu a tylko półobrót (z wyciągniętą nogą zawsze w stronę patrzącego) - tylko w granicznych położeniach wykonuje 'swap' nogi: lewa<=>prawa.

Cień nie ma tu nic do rzeczy - można go zasłonić i efekt jest ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez przypadek znalazłem ciekawą stronkę: http://www.vutest.com , a na niej to

 

zadanie jest proste:

 

black_do.gif

 

policz czarne kropki :)

 

 

i jeszcze jedno zadanie:

 

skoncentruj wzrok na centralnym punkcie

dot_in_b.gif

.. i poruszaj głową w przód/tył

 

 

 

 

oo to jest dobre:

 

triangles.gif

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka trzeciego obrazka jest prosta.

Boki przeciwprostokątne czerwonego i niebieskiego trójkąta nie są równoległe, czyli są pod minimalnie różnymi kątami.

Górny obrazek ma na styku obu krawędzi kąt "wklęsły" na dolnym "wypukły".

 

Ale drugie jest fajne, nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.